איטום - המפתח לבית יבש, חמים ונעים


כולנו רוצים את הבית הכי יפה שאפשר, רק שלעתים אנחנו שוכחים פרטים קטנים וחשובים מאוד כמו איטומים. איטום מעולה משמעו בית ללא נזילות ועובשים.

אז הפשילו שרוולים והכירו מספר עובדות שתעזורנה לכם להגיע לתוצאות טובות יותר ואטומות יותר, לבית ללא נזילות, התנפחויות צבע, קילופי טיח ועוד כהנה וכהנה מפגעים לא נעימים ולא ריחניים.

זכרו - ידע הוא כוח.

הבית שלכם הוא מקשה אחת מבחינת איטום, מהמסד ועד הטפחות - גג, מרתף, קומות...הכל! פנצ'ר הכי קטן באחד המקומות והלך האיטום.

הכירו את שש פעולות האיטום הבסיסיות והחשובות ביותר, לפי סדרן הכרונולוגי בתהליך הבנייה. נציין שבסיום כל שלב מומלץ לבצע בדיקת הצפה במים של גגות וחדרים רטובים.

השלבים:

 1. איטום קורות קשר – קורות הבטון המחברות בין יסודות הבית, שעל גביהן יוצקים את רצפת הבית. על מנת לקבל בית אטום מן היסוד, יש להקפיד על איטום הקורה משני צדדיה. את הצד הפנימי יש לאטום לפני יציקת הרצפה ואת הצד החיצוני לאחר יציקתה. יש לוודא שעובדים עם חומר איטום תקני המיועד לכך, מתוך מגוון הסוגים הקיימים.

 2. בסוף תהליך בניית השלד, עם תחילתו של תהליך הטיוח, יאטמו כל מפתני החלונות (גליפים). יש להקפיד לאטום עד לאמצע גובה החלון (או הפתח) גם בחלקו החיצוני של הקיר בהיקף החלון.

 3. איטום לאחר שלב הבטון המוקצף -  לאחר יציקת הבט–קל (בטון מוקצף) ליצירת שיפועים בגג ובמרפסות בקומות העליונות, ולאחר המתנה עד לייבוש מלא, יחל תהליך איטום הגג או המרפסת על פי השלבים הבאים:
  – יצירת רצועת בטון היקפית מעוגלת (רולקה) ש"תשבור" את הפינות החדות בחיבורים בין הרצפה/תקרה לבין המעקות שלהן. זה ישמור על היריעה הביטומנית מלהישבר או להיסדק כתוצאה מהזווית החדה.
  – מריחת פריימר (חומר מקשר) על גבי כל השטח המיועד.
  – מריחת זפת חם.
  – הרכבת פרטי מרזב תקניים.
  – הנחת יריעה מאזנת אדים שתפקידה למנוע התנפחות יריעות האיטום מהתעבות מים בחלל התקרה.
  - פריסת יריעות ביטומניות בעובי 5 מילימטר על גבי הגג.
  - הלחמת היריעות זו לזו והלחמתן לפרטי המרזב.
  - הוספת יריעת חיזוק בכל היקף הגג בעלייה אל המעקה.

  נדגיש, שבכל מרפסת אשר בה יבוצע כיסוי ע"י רצפות, התקן הוא שתי יריעות ביטומניות בעובי 4 מילימטר כל אחת, כך שיריעה מגבה יריעה מתחת לריצוף.

 4. חיבור בין שלד הבית לבין מרפסות חיצוניות בקומת הקרקע: יש להטמיע רולקות מבטון בכל נקודות החיבור, בין קירות הבית החיצוניים לבין המרפסות. על רצועות בטון אלו יימרח חומר איטום בכיסוי של לפחות 20 ס"מ בכל צד.

 5. איטום מעברים – בכל מפתן יציאה מהבית או יציאה מחדר רטוב תבוצע חגורה ברוחב הפתח, שתיאטם בחומר משני צדדיה.

 6. איטום חדרים רטובים ברולקות היקפיות, ביטון כל הצנרות שעל הרצפה, מריחת הקירות עד גובה התקרה בכל חלל החדר ומריחת הרצפה עד החגורה במפתן היציאה. לאחר הרכבת הברזים ומערכת המקלחת, חשוב להקפיד לאטום בין האריחים החתוכים לבין הצנרת שיוצאת מהקיר.

תחום האיטום הנו רחב מאוד. ישנם עוד נושאים שנדרשת התייחסות אליהם והם משתנים מבית לבית ומפרויקט לפרויקט, לכן המלצתנו היא, מלבד לקרוא לעומק מאמר זה ומאמרים נוספים בתחום, לא לוותר על יועץ איטום מוסמך.

הכותב הדר זוהר הוא מנכ"ל חברת דור פתרונות בניה ירוקים | www.dor-gs.co.il