בודה של מטה


העיר בודפשט, בירת הונגריה, הייתה אחת הערים שאליה הגיעו הכי הרבה ישראלים בחורף האחרון. המחירים הזולים, שווקי הכריסמס, הבניינים היפים והמורשת היהודית עשו את העבודה.

מעל הצד המערבי של נהר הדנובה מתנשאת גבעת בודה ועליה רובע הטירה. ההתיישבות על הגבעה החלה כבר במאה ה-13 סביב כנסייה גדולה וסביב המצודה שבנה המלך בלה הרביעי. המבנים הבולטים ביותר כיום הם ארמון המלוכה שנבנה לראשונה במאה ה-18, נהרס במלחמת העולם השנייה ושוחזר לאחריה, והכנסייה העצומה – מתיאש טמפלום.

המיקום של בודפשט מבחינה גאולוגית העניק לה שני מאפיינים ייחודיים - ריבוי של מעיינות תרמיים חמים הנובעים מקו השבר הגאולוגי שעובר תחתיה, ומנהרות טבעיות שנחצבו בסלע הגירי ע"י המים במשך מיליוני שנים. גבעת בודה משופעת במרתפים ומנהרות כאלו ויש האומרים כי אחדות מהן אף שימשו למגורים של שבט פרהיסטורי לפני למעלה מחצי מליון שנים. בביקורי בגבעת בודה בחורף האחרון, ירדתי שלוש פעמים אל מתחת לפני האדמה, מקומות שונים עם סיפורים מעניינים שדרכם גיליתי את בודה של מטה.

3D Hungarian History Show

הנקודה הראשונה ממוקמת במצודת הדייגים ליד כנסיית מתיאש. יורדים דרך החומות אל אולם קטן תת קרקעי ובו מוקרן סרט על ההיסטוריה של העיר בתלת ממד. מומלץ לכל מי שאוהב לדעת קצת יותר ולהבין את השכבות ההיסטוריות. התצפיות ממרומי הגבעה בהחלט נראו לנו אחרת לאחר הצפייה בסרט.

מידע נוסף - בקולנוע הקטן מוצגים שני סרטים באורך של כרבע שעה כל אחד.

אתר האינטרנט - 3dpast.com

Labyrinth

מכאן יצאנו לכיוון מרתפי הלבירינת שנמצאים ברחוב Uri 9. כאן יורדים למערכת סבוכה של מנהרות ומרתפים באורך של 1200 מטרים. בעבר שימשו המנהרות כמרתפי יין, מחסנים, מקום מסתור, בית כלא ומקלט בעתות מלחמה. היום ניתן לטייל בהן לפי החיצים (או ללכת לאיבוד), לעבור ליד פסלי מלכים, ליד מיצגי אופרה עם מוזיקה ובובות שעווה, ליד תא המעצר של דרקולה שהאגדה מספרת שהיה כלוא כאן, ולבסוף מגיעים לאזור ערפילי שמדמה את התחושה במנהרות לפני ימי החשמל והחימום.

מידע נוסף – הסיור במנהרות חופשי, נמשך כחצי שעה ובערב מתקיים סיור עששיות.

אתר האינטרנט - labirintus.eu

Hospital in the Rock - Bunker 

הנקודה המרשימה ביותר שאליה ירדנו היא ללא ספק מוזיאון "בית החולים שבסלע".

במנהרות המסועפות שנחצבו, פעל בית חולים צבאי בתקופת מלחמת העולם השנייה, בתקופת המרד ההונגרי בסובייטים בשנות ה- 50, ובתקופת המלחמה הקרה, שאז הוא גם שימש מקלט אטומי.

הכניסה למוזיאון מתבצעת בסיורים מודרכים בלבד ומתחילה בסרטון קצר על תולדות בית החולים המיוחד. החדרים כולם עוצבו בהתאם לתפקידם המקורי - חדרי טיפולים, שינה, ניתוחים, מטבח, קשר ועוד. כולם מלאים בציוד מקורי או משוחזר. בובות השעווה משוות למקום תחושה אמיתית וחזקה.

האג'נדה שהמוזיאון מוביל היא נגד מלחמות, ולכן כל החלק האחרון של הסיור מוקדש להמחשה של האסון שעלול להתרחש אם יהיה שוב שימוש בפצצות אטומיות בימינו.

זה בהחלט מקום עצמתי שמעורר מחשבות ודיונים ארוכים גם אחרי שיוצאים ממנו.

מידע נוסף – אורכו של הסיור שעה, הוא לא מומלץ לילדים מתחת לגיל 12 ואסור על ילדים מתחת לגיל 6. אתר האינטרנט - sziklakorhaz.eu

אם הייתי צריכה לבחור מקום אחד בלבד מהשלושה, הייתי בוחרת בקלות בסיור של בית החולים שבסלע. הירידה אל המרתפים או המנהרות יכולה להוות הפוגה קרירה ביום חם, או כמו שקרה במקרה שלנו - בריחה מהרוחות הסוערות של חודש דצמבר על הגבעה.

הכותבת ענבל ז"ק עוסקת בייעוץ טיולים ותכנון מסלולים למטייל העצמאי באירופה | www.inbalzak.co.il