בודפשט לובשת אורות חג


לטייל בחו"ל זו תמיד חוויה משמחת, ואם מצליחים להגיע בתקופה של חגיגות ביעד הנבחר אזי השמחה כפולה!

לאירועי חג המולד בעולם יש מסורת ארוכת שנים של קישוטים, תהלוכות, מוזיקה, אוכל, אלכוהול, ובעיקר שווקים שבהם נבנים דוכנים שמוכרים מכל הבא ליד. המקומיים אצים רצים לרכוש את הקישוטים לעץ החג המסורתי ומתנות לכולם.

בעידן טיסות ה-low cost מאוד פשוט וזול להגיע אל הערים החוגגות בתקופת הכריסמס, ואפילו לא צריך לשכור רכב כי לרוב מדובר בטיולים עירוניים.

הפעם אכוון את האורות המנצנצים אל בודפשט, בירת הונגריה, ובין אם כבר יש לכם כרטיס טיסה או שאתם עדיין מתלבטים על היעד, הכתבה הזו תכניס אתכם לאווירה...

אירועים ושווקים מרכזיים

בודפשט מלאה בשווקים, חלקם קטנים ונמצאים ברחובות צדדיים וכמה מהם מרכזיים, סואנים ועליזים יותר. שניים מהשווקים המרכזיים הם השוק שבכיכר וורוסמרטי והשוק ברחבת הבזיליקה.

כיכר וורוסמרטי נמצאת בקצה מדרחוב ואצי אוצ'ה. רוב בתי הכיכר הם מהמאה ה-19 ובהם גם הבניין שבו נמצאת קונדיטוריית גרבאוד (Gerbeaud) הוותיקה, שעליה מוקרן בשעות הערב מיצג אורקולי המלווה במוזיקה. במרכז הכיכר נבנה אי שכולו מלא בדוכני אוכל, קיורטוש ויין חם, וסביבו שאר דוכני המתנות, עם קישוטי אורות רבים על העצים.

שוק רחבת הבזיליקה נמצא למרגלות קתדרלת סנט אישטוון, הגדולה והמרכזית של בודפשט. גם כאן יש דוכני אוכל ומזכרות רבים, מופע אורקולי על הבזיליקה, ובמרכז – זירת החלקה על הקרח. אם אתם כבר כאן, אל תפספסו את גלידריית הפרח המפורסמת, שהיא גם טעימה וגם מצטלמת נפלא!

שוק קטן יותר, שאהבתי במיוחד, בזכות התפאורה שברקע, הוא השוק של טירת ויידהוניאד (Vajdahunyad) שבפארק העירוני. למעשה לא מדובר באמת בטירה, אלא במבנה שמורכב ממספר סגנונות בנייה הונגרים והוקם לרגל חגיגות המילניום, שנערכו בשנת 1896. בכניסה לטירה שוק חג מולד מקסים המשתלב ברקע באופן ציורי במיוחד וסמוך לו זירה עצומה של החלקה על הקרח.

במרכז בודפשט ניצב גלגל ענק שפועל גם בשעות הערב. אם אתם לבושים ממש חם, תוכלו לעלות עליו ולראות את העיר המוארת מלמעלה. ליד הגלגל ישנו שוק נוסף, אך הוא צנוע יותר ופחות מרשים.

מדרחוב דיק פרנס הוא הרחוב שיוצא מכיכר וורוסמרטי לכיוון הרובע היהודי. זהו המקום שבו נמצאות כל חנויות היוקרה של העיר. אמנם אין בו הרבה דוכני חג, אך הוא מקושט כולו בצורה מיוחדת שמשקפת את אופי המקום.

במהלך חודש דצמבר גם הספינות ששטות על הנהר לובשות חג ומקיימות ערבי שייט הכוללים ארוחת ערב בסגנון בופה, בליווי מוזיקה חיה מסגנונות שונים וריקודים.

אם אתם מגיעים לבודפשט אחרי הכריסמס ולקראת הסילבסטר, לא נורא, החגיגה לא נגמרת! מסיבות ריקודים, קונצרטים, ארוחות חגיגיות על ספינות ומופע זיקוקים (אם כי לא גדול במיוחד), הם רק חלק ממה שמחכה לכם כאן.

בתאריך 30.12.19 תתקיים במרחצאות סצ'יני מסיבת בריכה מטורפת במיוחד! המים בבריכות מאוד חמים וכל המשתתפים עומדים בתוכם ורוקדים, כשמעליהם קישוטי בלונים זוהרים ומופע לייזרים שמשלהב את הקהל.

בשנים האחרונות מושכת אליה בודפשט תיירים רבים בחודש דצמבר, כך שאם אתם מתכננים לצאת לשייט או להגיע למסיבה שבמרחצאות סצ'יני, יש להזמין כרטיסי כניסה מראש וכמו אצלנו, גם שם המחירים בערב ראש השנה גבוהים.

בחג המולד עצמו, בתאריכים 24-25 בדצמבר, מקומות רבים סגורים. זהו חג משפחתי ולכן הרחובות כמעט ריקים ומעט מאוד מקומות פתוחים לקהל. כדאי לתזמן את הטיסות לפני או אחרי תאריכים אלו. במקומות רבים השווקים נפתחים מחדש לאחר החג ובמקרה של בודפשט עד לסוף השנה.

הכותבת, ענבל ז"ק, עוסקת בייעוץ טיולים ותכנון מסלולים למטייל העצמאי באירופה | www.inbalzak.co.il

בלוג הטיולים "כבר אורזת" www.inbalzak.com