בתים והגיל השלישי – איך עוזרים להורים ולעצמנו?


את המאמר הזה אני כותב מתוך היכרות אישית עם הנושא והבנה שבנים צריכים לתת יד להוריהם המתבגרים. חובתנו ואחריותנו כילדים, לאפשר להורינו איכות חיים ובטחון לעת זקנה. על הדרך גם אנחנו מרוויחים שקט ובטחון.

הפעם אני מבקש לדבר על הנגשת בתים לאוכלוסייה המבוגרת. לא אחת אנו נתקלים בדירות של מבוגרים שמתאפיינות בהזנחה, במערכות ביתיות שלא מתפקדות ובאנרגיה שלילית. אלה דירות שכאשר אתה נכנס אליהן, אתה רק רוצה לצאת ומהר: דלתות ישנות שחורקות ובקושי נסגרות, חלונות שבורים, רשתות קרועות ותריסים שלא זזים, מפסקים ושקעים חשמליים ישנים ולא בטיחותיים, מנורות רעועות, טיח מתקלף, סימני רטיבות על הקירות, מקלחות שחורות מעובש, ברזים מטפטפים, מרצפות שבורות וחלקות, מטבח דביק, קירות ספוגי שמן ללא אוורור, גז מאולתר, שיש שבור...

עם יד על הלב – מי מאיתנו לא נתקל אי פעם במראות כאלו? בשורות הבאות ננסה להבין מה אפשר, מה צריך ומה ניתן לעשות כדי לא להגיע למצב הזה.

אז איך הופכים את בית ההורים, שכבר אינם אנשים צעירים, למקום נעים, בטיחותי ועם הרבה אנרגיה טובה וחיוניות? בכמה פעולות שראשיתן מודעות וחשיבה והמשכן בטיפול נקודתי ולא יקר.

איפה להתחיל ואיך צריך להסתכל נכון על הבית?

רמז ראשון – דברו עם ההורים או המבוגרים הקרובים אליכם. שאלו אותם על הבעיות של הבית. רק הם ידעו לענות על כך. הבעיה היא שלעתים הם מדחיקים דברים ובעיות, רק כדי לא להיות לנטל.

הנה רשימת הטיפים שלי (הם לא נגמרים לעולם, אבל יש תמיד צורך בסדרי עדיפות..):

מדרכת כניסה – מדרגות:  שימו לב שאין מפגעים, האם לא שקועות במים, האם המעקה תקין, האם יש תאורה.

דלת כניסה: יש לוודא כי הדלת אכן בטיחותית (פלדלת כלשהי), שהיא נסגרת היטב וננעלת בקלות.

דלתות פנים:  האם אכן ממלאות את ייעודן? ידיות ונעילות – האם תקינות? החשש הוא שמישהו עלול להינעל בפנים.

חלונות: יש לבדוק את איכות האטימה, האם הרשתות לא קרועות ומה מצב התריסים - האם מתפקדים? זכרו:  בחורף אין דבר יותר מעצבן מחלון שעף ברוח.

חשמל: לא ניכנס לכל הסכנות, אבל ישנם כמה דגשים עיקריים - בדיקת לוח החשמל, האם תקין וקופץ כשצריך, ממ"טים ופחת. יש לבדוק תקינות מפסקים ושקעים, האם מתפקדים כראוי? מומלץ לקרוא לחשמלאי שיבצע את כל הבדיקות.

מים וברזים:  מתחילים בשעון שמחוץ לבית. המטרה – לוודא שאין פיצוצי צנרת ובריחת מים. אח"כ נעבור על כל הברזים ונבדוק אם הם נפתחים ונסגרים בנוחות ובקלות?

מקלחות ושירותים: שימו לב - תאונות ביתיות רבות, בעיקר אצל מבוגרים, קורות במקלחת. בצעו בדיקה ראשונית תוך התבוננות פשוטה, איך נראים המקומות הללו. ודאו שהניאגרה מתפקדת כראוי, שהאסלה תקינה, שהמקלחון תקין, שיש ידיות בטיחות. ומה מצב הרצפה? חלקה? יש עובש במקום הרובה? עובש על הקירות? האם רוחב הדלת מספיק למעבר נוח?

מה לגבי תקרת הבית? האם היא נקייה או שיש עליה סימני רטיבות? והקירות – ודאו שהם נקיים, צבועים ולא מתפוררים. עובש בקירות ובתקרות מצביע על בעיות של רטיבות מתמשכת.

ארונות – יש לבדוק את חוזקם ונוחות התפעול. יש לוודא שמבוגרים לא יצטרכו לעלות על כיסא או לטפס על סולם כדי להגיע לקומות העליונות של הארון.

והרשימה היא אינסופית. זכרו: תחזוקה שוטפת של הבית חוסכת כסף רב וכאבי ראש לא קטנים.


הכותב, ירון ראובני, הוא בעלים של "בידיים טובות" המתמחה במתן פתרונות יצירתיים בשיפוצים ותחזוקת מבנים | yaronrv@gmail.com