גינון בעציצים ומכלים


גידול צמחים בעציצים ובמכלים מהווה דרך פשוטה ונפלאה להוסיף צבע ויופי לכל גינה, בפרט על גגות, בתוך הבית או במרפסות - מקומות מרוצפים בהם אין אדמה פנויה לשתול צמחים. הגינון במכלים נותן מענה גם באזורים מוצלים, כיוון שניתן בקלות ליצור כתמי צבע בעזרת צמחי צל צבעוניים. התחום של גידול גינות בעציצים מתפתח בישראל במהירות בשנים האחרונות, כשעוד ועוד אנשים מגלים את היתרונות הרבים ואת הקלות שבדבר.

כדי להצליח לגדל צמחיה במכלים כדאי להכיר ולזכור כמה דברים בסיסיים:

בחירת הצמח הנכון למקום הנכון. החוק הראשון והחשוב ביותר בגינון הוא התאמת הצמח לאזור הנכון לו בגינה - כלומר להתאים צמחים שזקוקים לאור שמש לאזורים שמשיים, ולשתול צמחים שאוהבים סלעים בין מסלעות ואבנים. בפעם הראשונה שתגיעו למשתלה זכרו כי זו השאלה החשובה ביותר - כמה שמש יש לצמח. קראו מעט על הצמח שרכשתם ולימדו את התנאים להם הוא זקוק ואותם הוא מעדיף. צמח שמקבל את התנאים הטובים לו יחזיר לכם אהבה רבה.

רשימת צמחים מומלצים המתאימים לאזורים מוצלים - חצי צל (ויש עוד רבים אחרים):

פלקטרנתוס 'מונה לוונדר', קוליאוס על כל זניו, ביגוניה דרגון, ליריופה כדנית, דיכונדרה, וינקה גדולה, קיסוס החורש, בת אביב ארגמנית, סביון סרפנס, שרכים וסוקולנטים שונים. צמחי בית מומלצים: בת שבע, דרצנה, כמדוריאה, שעון זוחל, פוטוס זהוב, סחלבים, אנגלונמה, סנסווריה, דיפנבכיה, קלתיאה ועוד.

התאמת תערובת שתילה נכונה ומתאימה למכלים היא קריטית ותשפיע על התפתחות הצמח בעתיד. במכלים אנחנו מעדיפים תערובת מאווררת, מדושנת וקלילה, כדי שלמים יהיה קל להתנקז בתחתית המיכל. תערובת שתילה (אדמה) צריכה להכיל סיבי קוקוס, חומרי אוורור שונים ודשן בשחרור אטי. הקומפוסט צריך להיות טחון היטב ובייצור איכותי. לאדניות קטנות - בינוניות עדיף לרכוש תערובת שתילה כבדה. למכלים גדולים יותר עדיפה תערובת שתילה קלה.

שתילה נכונה:
חשוב לשתול את הצמח בדיוק בגובה מצע/תערובת השתילה, לא מתחתם ולא מעליהם. חשוב שצוואר השורש של הצמח יהיה חשוף לאוויר ולא חנוק באדמה ובמים, בכדי למנוע ריקבון. לאחר השתילה יש להשקות את הצמח עד לנגירת מים. עדיפה השקיה ידנית בעזרת משפך, כיוון שהצמח עדיין צעיר ועדין ועלול להינזק בהשקיה מצינור.

השקיה:
מכלים הנמצאים בשמש מלאה מומלץ לחבר בעזרת טפטוף זעיר למערכת ההשקיה המרכזית ולהשקותם באופן סדיר. לעומת זאת, במקרים של מכלים באזורים מוצלים וצפוניים - אזורים לחים וקרירים יחסית לשאר הגן, כמויות ההשקיה פחותות. עציצים שנמצאים בבית או במרפסת מוצלת, מושקים על פי צורך. בודקים אחת לכמה ימים - אם האדמה לחה, אין צורך להשקות, ואם יבשה, השקו בעדינות את כל פני השטח של העציץ עד שמתחילים לצאת מים מחורי הניקוז בתחתית העציץ. עצרו שם ואל תוסיפו עוד מים. פעולה זו חוזרת על עצמה אחת לכמה ימים. הימנעו מהשקיית יתר. צמחים בעציצים מסתפקים בבתי גידול קטנים ומוגבלים ויכולים לסבול בקלות מריקבון, פטריות ושאר מזיקים.


עיצוב בעזרת כדים ומכלים: 
יש בשוק מגוון רחב של כלים, עציצים ומכלים, בקשת רחבה של מחירים. ניתן למצוא במשתלות ובחנויות לעיצוב הבית כדי פלסטיק במבחר אדיר של צבעים וגדלים (אפילו מכלים ענקיים של למעלה ממאה ליטר לשתילת עצים). ישנם כדי חרס "חברון" בעלי מראה טבעי ופשוט, המיוצרים בארץ ומגיעים במבחר סוגים וגדלים. כדי גלזורה צבעוניים יכולים להוסיף כתמי צבע מעניינים והם מתאימים לעיצוב גינה ים תיכונית. אדניות עץ מלבניות או מרובעות יכולות להוות תיבות לגידול ירקות ותבלינים במרפסת, לפרחי עונה, או לעשבוניים פורחים. אחד המכלים הפופולריים בעולם עיצוב הפנים הוא עציץ בטון במראה תעשייתי ובגוונים שונים של אפור ושחור. הוא מתאים לגינון המודרני ולבתים בעלי מראה נקי ומינימליסטי. ויש את עציצי "טרה רוסה" - עציצי חרס קלסיים בגוונים אדמדמים, שמקורם בים התיכון, באיטליה, ספרד ויוון. המגוון אדיר ואפשר ממש להתאים את הכדים הנכונים לאופי הגינה הקיימת, הצמחים והריצופים שבה.


הכותבים, חנה וגיא טבק, הם אדריכלי נוף ומעצבי גינות המתמחים בגינון ארץ ישראלי וים תיכוני חסכוני במים ובתחזוקה. צילום: שירה וייס. פייסבוק - חנה וגיא טבק - תכנון והקמת גינות