הדרך לפנים המושלמות


משל ישן מספר שהיופי הינו היופי הכולל של הפנים ולא של חלקים מהן, כלומר לא די בכך שכל חלק בפנים יהיה יפה בפני עצמו, אלא שחשוב שיהיה איזון ותהיה התאמה בין חלקי הפנים ובין אזור אחד לשני.

האם ליופי יש מדדים ומידות? מסתבר שכן. עבודות רבות נעשו בעולם הכירורגיה הפלסטית, שבהן נמדדו המרחקים בין כל חלקי הפנים, בכדי להגדיר פנים יפות לפי מדדים. המפתיע הוא שמדדים ועקרונות כמעט זהים נכתבו במאה ה- 15 בתקופת הרנסנס ע"י לאונרדו דה ווינצ'י, אשר בחכמה רבה קבע את מדדי היופי של הפנים ותיאר חלוקה של חלקי הפנים, שבה ציין ערכים שיאפיינו פנים יפות. עבודותיו רחבות ומעמיקות ובסיס הקביעה שלו שהפנים מחולקות לשלושה חלקים שאורכם אמור להיות זהה – אזור המצח, מרכז הפנים והחלק התחתון של הפנים, כולל הסנטר. ההסתכלות על החלקים הינה במבט הפרופיל (צדי), שמראה את היחס בין החלקים. מבט הפרופיל נחשב למדד החשוב והראשון בהערכת יופיין של הפנים.

לעומת מבט הפרופיל, המבט הקדמי של הפנים הינו במקום השני מבחינת חשיבותו בהערכת יופיין של הפנים, ובדרך כלל עוזר להערכת כל אחד מחלקי הפנים בנפרד, דוגמת צורת השפה, העפעפיים ומרכז הפנים. השילוב של כל המרכיבים יחדיו נותן את המבנה היפה, וכשאנחנו מעריכים פנים כיפות, אנו מתייחסים לכל הפנים כיחידה אחת ולא כחלקים בודדים.

בכירורגיה הפלסטית, הן בניתוחים והן בטיפולים האסתטיים, אנו לוקחים בחשבון את כל חלקי הפנים ומתאימים אותם כך שהמראה הכללי ייראה מאוזן. הדבר מודגש במיוחד בניתוחי אף, אך הוא בעל חשיבות בכל טיפול או ניתוח בפנים.

נשאלת השאלה האם מנתח יכול לעשות צורת אף אחת אחידה לכל המטופלים, כך שהאף של כולם ייראה זהה וכולם יהיו דומים זה לזה? למרות שמחשבה זו רווחת בין אנשים, אין הדבר כך, שכן לכל מטופל תווי פנים המאפיינים אותו וצורת אף הייחודית לו, כמו גם סוג העור והעובי שלו. לפיכך, גישה זו אינה נכונה בעיני ואיננה תואמת את עקרונות היופי של הפנים. הדבר החשוב ביותר הוא התאמת האף למראה הפנים.

לפני כל התערבות כירורגית, ובמיוחד לפני ניתוח אף, יש לבדוק את הפנים, תוך התייחסות לכל מרכיביהן, כולל המצח וגובהו, גודלו של הסנטר ומיקומו, והיחס בין הלסת העליונה לתחתונה. תשומת לב מיוחדת ניתנת לאף בכל הקשור לגודלו ומיקומו בהשוואה לאזורי הפנים האחרים. קיים קשר ישיר בין מידת בלט האף לגודל ומיקום הסנטר במראה הפרופיל - אם הסנטר אחורי, האף נראה בולט ואם הסנטר במראה תקין, זה מקטין את בליטת האף. אותו יחס של האף לסנטר קיים גם בין האף ללחיים. גם כאן, לחיים בולטות מעדנות את בלט האף ולהפך. אותו יחס תקף גם לגבי השימוש בחומרי המילוי. גם ליחס בין הלחיים לשפתיים ולכל שאר חלקי הפנים יש חשיבות בהערכת היופי של הפנים. לאחר הערכת מרכיבי הפנים מתכננים את הניתוח. אני נוהג להשתמש בהדמיה ממוחשבת שבה אני מראה למטופל את תכנית הניתוח וצורת האף המתוכננת. הערכה טרום טיפולית הינה סוד ההצלחה של כל הטיפולים האסתטיים והניתוחים.

הכותב ד"ר עזיז שופאני הוא מנתח מומחה לכירורגיה פלסטית, מנהל היחידה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי העמק בעפולה, מקבל מטופלים בקליניקה פרטית בנצרת עילית ובמרכז הרפואי RMC רוזן מדיקל סנטר שבמתחם פרנדלי עמק סנטר בעפולה 

www.drshoufani.co.il

התכנים המובאים במאמר אינם מהווים עצה רפואית או תחליף להתייעצות עם רופא