החיים בין כחול לירוק - מחוז מולטאי שבליטא


העיירה הליטאית הקטנה מולטאי Moletai היא בירתו של מחוז (משנה) נפלא שנקרא על שמה, ועל אף שהיא מונה רק כ-6,000 תושבים, היא העיר הגדולה ביותר בסביבה!

אל האזור הכפרי של מולטאי הגעתי בחודש ספטמבר במסגרת של טיול בלוגרים, ומיד התאהבתי: קודם בטבע העוצמתי ואז באנשים.

בחלקו המזרחי והדרומי של מחוז מולטאי יש כ-300 אגמים בגדלים שונים. בכולם המים נקיים וצלולים ובכולם הרחצה והדיג מותרים.

העונה המומלצת לטיול באזור היא כמובן עונת הקיץ - אז המים באגמים מגיעים לטמפרטורה של 20-25 מעלות - חם במושגים ליטאיים. בקיץ כל האטרקציות הימיות פתוחות וניתן גם ליהנות מטיולים בטבע - אם דרך הרגליים או ברכיבה על אופניים, סוסים או טרקטורונים. היערות של ליטא מלאים בחיות בר – אייל קורא, ארנבים, שועלים, לוטרות ואיילים, והצמחייה מגוונת בשלל גווני ירוק.

בסתיו – המוני פטריות מסוגים שונים, אז אפשר לראות את המקומיים מסתובבים עם סלסלות קש ומלקטים פטריות למאכל. כתיירים ניתן להצטרף לסיורי ליקוט כאלו דרך לשכות התיירות או כפרי הנופש.

בחורף רוב האגמים קופאים, ולכן ספורט ההחלקה על הקרח מפותח מאוד. במקומות שבהם הקרח לא עבה מאוד, אפשר לראות דייגים שיוצרים בו חור ודגים דרכו.

צורת הלינה המבוקשת ביותר על תיירים שמגיעים לאזור היא בכפרי הנופש, הממוקמים כולם בלב חורש או ליד נחלים ואגמים. בקתות העץ מושקעות מאוד, נקיות ומצוידות היטב. סביבן מדשאות רחבות עם מתקני שעשועים לילדים והמון המון מרחבים פתוחים.

הליטאים הם אנשים חרוצים ולבביים, במיוחד באזורים הכפריים. הם יצאו מגדרם כדי לארח אותנו בצורה הכי טובה שיש, וניכר שהם משוועים לתיירים מהארץ!

יוקר המחיה בליטא נמוך מאוד. משכורת ממוצעת עומדת על 600 אירו, כשהמינימום עומד על 400 בלבד, לכן המחירים בכל המקומות מאוד נוחים לתייר הישראלי וכדאי מאוד להגיע לשם לפני שתגענה לשם ההתייקרויות המאפיינות את המדינות שהצטרפו לאיחוד האירופי.

המרחבים הפתוחים באזורים הכפריים הם פשוט עצומים ומרהיבים. מאחר שהאזור מיושב בדלילות, הלילות אינם מופרעים ע"י אורות העיר, ולכן נקבע שם מיקומו של המוזיאון הליטאי לאתנו-קוסמולוגיה. זהו מבנה מרשים ביותר בלב היער, שבראשו טלסקופ עוצמתי, הנתון על מגדל עתידני עם חללים גבוהים מזכוכית, שנותנים תחושת ריחוף בנוף משגע. אם כבר הגעתם עד כאן מומלץ מאוד להיכנס אליו.

אי אפשר להגיע לליטא מבלי להתייחס גם אל הנקודה היהודית. היהודים הגיעו אל מולטאי במאה ה-18. לפני מלה"ע השנייה מרבית מתושביה היו יהודים ולאחר המלחמה לא נותר שם אף אחד. תושבי העיירה החליטו לכבד את זכרם, ובמקום שבו התבצע הטבח הוצבה אנדרטה עם כיתוב בליטאית ובעברית. בכל שנה מאז 1960, בתאריך 29/8 מתקיים בעיר יום זיכרון ומצעד של שלום שמסתיים באנדרטה. במרכז העיר עומד מבנה ארוך מלבנים אדומות שבו גרו משפחות יהודיות וניהלו את חנויות המסחר שלהם. המבנה נשמר כפי שהוא והיום יש בו חנויות קטנות, בתי קפה ובתי מלאכה. לשכת התיירות האזורית נמצאת ממש ליד בית המסחר היהודי ושם דואגים לשמר ולספר על ההיסטוריה של המקום.

מולטאי נמצאת כשעה נסיעה צפונית לווילנה בירת ליטא וכשעה וחצי צפונית מזרחית לקובנה, שהיא העיר השנייה בגודלה.

בחודשי הקיץ יש טיסות ישירות אל שתי הערים ובחורף רק אל וילנה. מאחר שהאזור עדיין לא מתויר מאוד, אין שם מקומות לינה רבים כל כך ואלו שקיימים נתפסים ע"י תיירים מהמדינות הבלטיות. לכן, אם הכתבה עשתה לכם חשק לצאת ולטייל באזור האגמים, כדאי להקדים את ההזמנות!

הכותבת ענבל ז"ק עוסקת בייעוץ טיולים ותכנון מסלולים למטייל העצמאי באירופה | www.inbalzak.co.il