החלטתם להשקיע בנדל"ן! בארץ או בחו"ל?


בקרוב מאוד מסתיימת לה שנת 2019 ואיתה יגיעו כל סיכומי ההכנסות, ההוצאות והרווחים. העצמאים יושבים עכשיו עם המספרים, מחשבים מה היה להם, מה יש עוד לעשות עד סוף דצמבר ומהם הרווחים שיישארו. כי ככה מתנהל עסק עצמאי בסוף שנה. גם השכירים עושים זאת, אני מקווה, משום שהם מנהלים משפחה ומשפחה זה עסק כלכלי לכל דבר. יש את ההכנסות מהמשכורות, ההוצאות השוטפות והלא שוטפות, והעודפים שנשארו, אם יש כאלה. וכשמתנהלים חכם ונכון חייבים להישאר עודפים.

אז הפרשתם כבר לביטוח הפנסיוני, לקרן ההשתלמות, לתכנית החיסכון, לבת מצווש בשנה הקרובה, ואפילו כבר שמתם בצד כסף לטיול המשפחתי השנתי, ולשמחתכם נשארו לכם עודפים.

לעודפים הללו אתם יכולים להוסיף כספי קרן השתלמות שנפתחת בקרוב, ואולי איזו ירושה או מענק כלשהו, אם קיבלתם כזה לאחרונה, ואתם מגלים להפתעתכם שיש לכם סכום כסף לא מבוטל שניתן להשקיעו בצורה חכמה, שזה אומר להרוויח ממנו ולהגדיל את ההון העצמי.

ונניח שכבר בדקתם כל מיני אפיקי השקעה והחלטתם להשקיע בנדל"ן. עכשיו נשאלת השאלה איזה ואיפה?

יש כ"כ הרבה אופציות בארץ ובעולם וכל כך הרבה אנשים שעושים את זה ומרוצים מהתוצאות. אז איך תחליטו במה לבחור?

אם יורשה לי, אצטט את עצמי מאחת מכתבותיי בעבר (מידע שהתוודעתי אליו בהרצאה במסגרת אירוע לקוחות של בנק הפועלים מחוז צפון, אבל הוא נגיש כמובן באינטרנט, בחיפוש פשוט בגוגל): "...האוכלוסייה במדינת ישראל צפויה להגיע ל-10 מיליון תושבים בסוף שנת 2024, ל-15 מיליון תושבים בסוף 2048, ובסוף תקופת התחזית, בשנת 2065, היא צפויה להגיע ל-20 מיליון תושבים. בואו ננתח את הנתון האמצעי – תוך 30 שנה, עוד 6 מיליון תושבים יתגוררו במדינת ישראל..."

והם יצטרכו בתים לגור בהם.

אז נכון שחלקכם קוראים את הנתון ואומרים לעצמכם שבעוד 30 שנה אתם כבר עם חצי רגל בקבר, ואתם רוצים למנף את הכסף כאן ועכשיו ועוד להספיק ליהנות ממנו. אבל זו טעות לחשוב כך. ה"אקסטרה מאני" הזה שאתם הולכים להשקיע בנדל"ן, אחרי שכבר השארתם מדי שנה כסף להנאות הקטנות והגדולות, הוא בעצם הפנסיה שלכם, במקרה הטוב. במקרה הפחות טוב הוא ביטוח הבריאות שלכם, ובמקרה הגרוע ביותר (תלוי איך מסתכלים על זה 😊) הוא הירושה.

אומרים שהיהודים שהגיעו לכאן לקנות אדמות לפני קום המדינה הבינו כבר אז שהחול יהפוך לזהב. ספק אם שיקוליהם היו ציוניים בלבד, אם בכלל. עכשיו זו בדיוק ההזדמנות שלכם לקנות מגרשים/אדמות/נכסים שיהפכו לזהב.

מדינת ישראל קטנה, שלא לומר פיצית, גבולותיה לא יתרחבו ואוכלוסייתה הולכת להכפיל את עצמה כמעט פי 2 ב- 30 השנים הבאות. מה שאומר, שמצד אחד הרבה קרקעות יופשרו ומצד שני הבניה תעלה לגובה. ראו מה קורה במרכז... כל המוסכים במתחם חסן ערפה הצמוד לאיילון נמחקו ובמקומם צמחו גורדי שחקים. העיר בת ים נחשבת לאחד המקומות החמים ביותר להשקעה כיום. מכנים אותה אי בתוך ת"א - אין לה לאן להתרחב אז היא עולה לגובה. כנ"ל כמעט בכל גוש דן.

ומה יקרה אצלנו בעמק?

מה שנראה לי הכי הגיוני הוא שכל המושבים יגדלו ויכפילו את עצמם בזכות התב"ע החדשה המאפשרת בניית 3 יח' דיור בחלקה הצהובה (החלק בנחלה שמיועד למגורים). זו תהייה ההתחלה. וההמשך? כנראה שעוד אדמות חקלאיות תופשרנה לבנייה. כבר היום ניתן לראות איך ישובים נושקים לישובים בעקבות ההפשרות וההרחבות – מגדל העמק לקיבוץ יפעת, גבעת אלה לשמשית, עפולה עילית למושב בלפורייה, ורמת ישי לשדה יעקב וכפר יהושע. כנראה שזה רק ימשיך ויתעצם.

אז למי שעדיין אוהב להיות מחובר וקרוב לכסף/השקעה שלו, ועדיין מאמין בעסקים עם אנשים, השקעה בארץ היא מאוד בטוחה ומשתלמת לטווח הרחוק (וגם הקרוב, אבל זה כבר בדיון אחר).

ואם אתם מהעמק והסביבה ומעוניינים להשקיע ו"על הדרך" לדאוג לעתיד ילדכם, ולאפשר להם להישאר לידכם או לפחות שתהיה להם אופציה כזו, אני ממליצה מאוד לברר על נחלות למכירה בעמק יזרעאל או כל נכס מניב אחר. ורק שיהיה בהצלחה ובחכמה.

בברכת שנה אזרחית פורה ומהנה במיוחד!!

הכותבת, חן מרדיקס, עוסקת בתיווך, ייעוץ וליווי השקעות נדל"ן פרטי ומסחרי, בוגרת קורס גישור של משרד המסחר והתעשייה חיפה | chenmardix@gmail.com