החצב הראשון כבר כאן (ואיך זה קשור לשיפוץ הבית)


חבר שגר בחוף הכרמל מצא בגינתו את החצב הראשון לשנת תש"פ! החצב שלו "סלב" בפייסבוק, ואנחנו מקבלים דיווח יומיומי על צמיחתו. ואיך אותו חצב ראשון קשור למאמר הזה, אלינו? ומה בעצם אומרת לנו פריחת החצב הראשון? זה די מובן... הוא בא להזכיר לנו שאחרי חום יולי – אוגוסט, גם החורף יגיע ואנחנו צריכים לחזור לעסוק שוב בתחזוקה החכמה של הבית שלנו.

אז איך אפשר להתכונן שוב לחילופי העונות, מבלי להזדקק למשפצים, קבלנים ולשאר בעלי המקצוע? מה ניתן לעשות לביתנו מבלי לשבור תכנית חסכון ואיך להתנהל בתבונה.

טיפ ראשון: לחשוב ולהיזכר מה עצבן אותנו בחורף האחרון, מה הפריע לנו, מה לא תיפקד כהלכה בכל הקשור לבית. על מה אנחנו כבר מדברים המון זמן ולא עשינו הרבה?

יש הרבה דברים שניתן לעשות כתחזוקה מונעת מבלי להסתייע בבעלי מקצוע, או לחלופין, מבלי לקרוע את הכיס.

עיקר הבעיות שעולות הן של רטיבות, נזילות וחדירת מים.    

שלב ראשון: מיפוי, הבנה, הגדרת הבעיות. האם מדובר בבעיות מתמשכות או חדשות שהופיעו לאחרונה.

הבנת הסיבה לרטיבות בבית – מרצפות, קירות, תקרה, חלונות, מקלחות וצנרת. הנה, כבר עשינו חצי דרך.

למים שיטות נסתרות להופיע, כי כידוע מים שקטים חודרים עמוק – אבל כאן, בעל מקצוע מיומן יוכל ללכת איתכם את המחצית השנייה של הדרך ולתת על פי רוב את הפתרון.

דווקא עכשיו, סוף הקיץ, כשהבית יחסית יבש – זה הזמן הנכון לביצוע בדיקות ותיקונים.

זהו זמן מושלם לצביעת הבית. הקירות יודעים לספר לנו לא פעם על מצב הבית. מי שיודע לקרוא נכון, יכול לתת טיפול מונע. זה גם חשוב, גם יפה וגם איכותי.

ומה קורה מחוץ לבית? לא כדאי להמתין לפרסומות של חברת החשמל. יש מפגעים שטוב להסיר בלי לחץ של גשם ורוחות בשמיים. לטפל בשיחים, עצים ונוי וגם באלמנטים המחוברים לבית כמו דודי שמש, מתקני תלייה, חלונות חוץ, פרגולות, רעפים שבורים, סדקים בקירות, שברים והזנחה.

אם יש לכם תכנית או מחשבות על שינויים פנימיים לביצוע, תחילתה של שנה חדשה היא זמן מצוין ונוח יותר להיכנס לתהליך לפני החורף.

מדברים הרבה על שיפוצים ותחזוקת הבית. יש סוגים שונים ומגוונים של שיפוץ ושדרוג ולצידם המון צרכים והמון רצונות. איך מגשרים על רצונות בלתי נגמרים ותקציב מוגבל? יש יותר מדרך אחת נכונה. דווקא משום כך כדאי להתייעץ ולחקור את הפתרון הנכון והמתאים לכל בעיה.

בעבודתי אני עד להרבה "תרופות סבתא" שניתנו ולא פתרו דבר. הלך הכסף והפתרון לא הגיע. אני רואה הרבה אלתורים שנעשים בשטח, רובם לא מקצועיים, שרק מייצרים אי אמון ואכזבה. כמו שאני כותב תמיד – אין כמו תהליך החשיבה, הבדיקה וקבלת ההחלטות הנכונות. זהו תהליך בסיסי שסופו לתת פתרון טוב ומתאים. גם העניין הכספי מאוד משמעותי! שם המשחק הוא איך אנחנו עושים את הדבר הכי נכון בתקציב הקיים. המחיר הוא בעיקר תלוי חומרי גלם ועבודה, אבל מול אלו, החשיבה שתיתן את הפתרון ההולם – היא זו שתהפוך כל עבודה/שינוי/שיפוץ/שדרוג בית לחוויה אמיתית. וגם לבית מגיעה הרי שנה טובה.

הכותב, ירון ראובני, הוא בעליה של חברת "בידיים טובות" המתמחה במתן פתרונות יצירתיים בשיפוצים ותחזוקת מבנים | yaronrv@gmail.com