הטבות מס לגיל השלישי – מה חשוב לדעת


כמו בדרכים, כך גם בתחום הפיננסי – רצוי לתכנן מראש את צעדינו הכלכליים בצורה מפוקחת ויעילה, על מנת שנגיע בסוף הדרך לרווחים האופטימליים.

תכנון פיננסי הוא תחום רחב ומגוון אשר מיועד לכל אדם, מיום לידתו, דרך התבגרותו ועד זקנתו, אך הוא אישי ואינו כללי, ויש להתאימו לכל אדם באופן ספציפי ולפי מצבו האישי, המשפחתי והכלכלי. ניקח לדוגמה שני אנשים בני אותו גיל שעבדו כל חייהם באותו מקום ועם שכר זהה, התכנון הפיננסי עבורם יהיה שונה.

ודאי תסכימו אתי שעדיפה נסיעה מחיפה לתל אביב ב-90 קמ״ש ולהגיע עם דופק 60, מאשר נסיעה על 120 קמ״ש ולהגיע עם דופק 100. כאמור, כמו בדרכים, ניתן לתכנן את הדרך גם בהיבט הפיננסי. תכנון פיננסי נכון יביא אותנו לצמיחה ולרווחים משמעותיים לאורך זמן, בשעה שתכנון לקוי יגרום להפסדים כספיים ודאיים.

האם הכסף שלכם מנוהל נכון?

האם אתם מנצלים את הטבות המס שמגיעות לכם?

ישנן מספר נקודות שחשוב להתייחס אליהן:

הטבות מס הן חלק ראשון ומאוד משמעותי בתכנון פיננסי נכון. הנושא השני לא פחות חשוב והוא תכנון מס רווחי הון, והנושא השלישי הוא החלק ההגנתי, שכולל את פיזור וגידור הסיכונים.

כעת בואו נתחיל לסבך את הדברים...

הטבות מס:

  • סעיף 47 - מדובר על הטבת מס שולי על ההכנסה לכל עצמאי או פנסיונר שמשלם מס על הכנסתו היום, ואין לו הפקדות שוטפות לקופת גמל, קרן פנסיה או ביטוח מנהלים. כל פנסיונר או עצמאי רשאי להפקיד עד 16.5% מהכנסתו השנתית לקופת גמל לחיסכון ולקבל ניכוי של 11% וזיכוי של 5.5%. מדובר בחיסכון של יותר מ-9,000 ש"ח מדי שנה, רק בעזרת סעיף זה בחוק.
  • תיקון 190 - זהו תיקון בתחום החיסכון, המתייחס להטבה במס רווחי הון לבני 60 ומעלה. במקום 25% מס על הרווח הריאלי, זה הופך להיות 15% מס על הרווח הנומינלי בלבד. כידוע, היום ברוב המקרים בבנק המס הנו 25% על הרווח הריאלי. תקנה זו מאפשרת לנו לחסוך יותר. כאמור, בתשואה ברוטו של כ-5% ובסביבת אינפלציה של כ-2.4%, נהיה אדישים בין האפיקים הריאליים לנומינליים.
  • סעיף 125ד - מתאים לכל אדם שנולד לפני 01.01.1948 ומתייחס לפטור מלא במס רווחי הון עד תקרה של 16,560 ₪ מדי שנה. אם ניקח לדוגמה תיק השקעות בשווי של 400,000 ₪ ונעריך תשואה שנתית של 4%, מדובר על 16,000 ש"ח רווח בשנה. על כל הרווחים תוכלו לקבל פטור ממס רווחי הון וזה בעצם חיסכון של מעל 4,000 ₪ כל שנה. הבעיה היא שציבור מאוד רחב של גמלאים כלל אינו מודע לתקנה חשובה זו.

תכנון מס רווחי הון - מטרתו לייצר רווחים פטורים ממס לאורך זמן, באמצעות בחירת אפיקי השקעה ומסלולים מתאימים. לדוגמה: הגדלת החשיפה המנייתית באפיקי השקעה פטורים ממס, ובמקביל הורדת החשיפה המנייתית בכספים החייבים במס. כיום יש לכל אחד ואחד מאיתנו "שותף" שנקרא מס הכנסה, מהרגע שאנחנו מתעוררים בבוקר ועד שאנחנו הולכים לישון. כעת בואו נדמיין שיש שני עסקים, אחד מהם חייב במס והשני פטור ממס. את ההוצאות נרצה לרכז בעסק עם ה"שותף" ואת הרווחים נרצה לקבל בעסק ללא ה"שותף". כך נתייחס גם לכספים שלנו ונמקסם את הרווחיות באמצעות תכנון פיננסי נכון.

פיזור וגידור הסיכונים - לאחר החלטת בנק ישראל להותיר את הריבית ללא שינוי עד סוף אוגוסט 2019, אנו רואים מגמה של בתי ההשקעות להתקדם ולהשקיע בנכסים ללא מתאם לשוק ההון, לצורך הקטנת התנודתיות בשוק ההון. כיום מאפשר משרד האוצר לאפיקים הפנסיוניים להשקיע בנכסים לא סחירים כמו תשתיות וכבישים, נכסי נדל״ן מניב ובתי חולים. לנכסים אלו אין קשר לשוק ההון והם מהווים חלק דפנסיבי בתיק ההשקעות. האם זה הפתרון המומלץ כדי להגן על תיק ההשקעות?

הכותב, דורון ישראל, הוא מתכנן פיננסי, בעל BA במנהל עסקים, מימון ובנקאות

 doroni@neto-finance.co.il