הטיפול בכאב ברפואה הסינית


כולנו חווים כאב במהלך חיינו. הכאב יכול להופיע בפתאומיות ובעוצמה חזקה, או שהוא יכול להתפתח בהדרגה ולהיות עמום באופיו, אך ללוות אותנו לתקופה ארוכה. בכל מקרה, כאב גורם להתשה של הגוף. "דרישות האנרגיה" של הכאב מאתנו גבוהות ואנו מוצאים את עצמנו הרבה פעמים עייפים וחסרי מנוחה בעקבותיו. הרצון המידי שלנו הוא להפסיק את הכאב, וכמה שיותר מהר, אולם לא תמיד הדבר אפשרי עקב הסיבות לפריצתו, ומולן היכולת שלנו להחלים.

במסגרת עבודתי אני פוגש הרבה אנשים שתלונתם העיקרית כאב. זה יכול להיות כאב גב תחתון או כתף, מחלות פרקים, מיגרנות, PMS, וכן אירועים רגשיים אותן המוח מתרגם לכאב (כאב פסיכוסומטי).

במקרה של כאב, האבחנה ברפואה סינית מתחלקת לשלושה חלקים:

  1. מה המיקום של הכאב – על פי הפילוסופיה הסינית, גוף האדם מרושת במסלולים אנרגטיים (מרידיאנים) הזורמים לאורכו ולרוחבו. מסלולים אלו והאנרגיה הנעה בהם, הם הבסיס לבריאות שלנו, וכאשר הם אינם זורמים כראוי אנו מרגישים חוסר נוחות או מפתחים מחלות/כאב. בעזרת מסלולי מרידיאנים אלו אנו מאבחנים את הכאב: מה המיקום שלו (על איזה מסלול מרידיאן הוא נמצא) ומה המשמעות שלו לגבי ההתנהלות שלנו. מיגרנה המורגשת מאזור הרקות למשל, ונפרשת לאורך חצי ראש, נמצאת הרבה פעמים על מסלול מרידיאן כיס המרה הקשור ע"פ הפילוסופיה הסינית להתמודדות עם לחץ, כעס ותסכול. מתוך ההבנה הזאת של הקשר בין הכאב למצבנו הרגשי - נוכל לצאת לטיפול מדויק שלא לוקח בחשבון רק את הכאב, אלא גם את סיבותיו.
  2. מה עומקו של הכאב – בתחושה האישית של כל אחד מאיתנו, ישנם כאבים שמרגישים שטחיים יותר ויש כאלו שמרגישים עמוקים בגוף. לדוגמא, כאב הנובע מכיווץ שרירים מרגיש אחרת מאשר כאב בברך הנובע משחיקת סחוס, או כאבי מחזור הנובעים מהרחם. במערכת הזרימה האנרגטית ישנם מרידיאנים הזורמים בחלקים השטחיים של הגוף (בעומק העור, גידים ושרירים), ישנם כאלו הזורמים בחלקים הפנימיים של הגוף (בעומק העצמות ואיברי הפנים) וכן ישנן מערכות זרימה המקשרות בין העומקים השונים. לכל אחת מהמערכות השונות ישנם סימפטומים/כאבים הקשורים ספציפית אליה, וכך מתאפשרת לנו אבחנה ברורה יותר לגבי עומק הכאב ודרכי הטיפול המדויקים בו. זאת אומרת, אין טיפול כללי לכאב, אלא לכל עומק של כאב יש טיפול מבחן שמותאם לו. כאב גב תחתון הנובע מהתכווצות שרירים יטופל באופן שונה לחלוטין מכאב גב תחתון הנובע מפריצת דיסק.
  3. מהי יכולת ההחלמה של הגוף – זאת לדעתי, האבחנה המרכזית ביותר, האם לגוף ישנה עתודה אנרגטית להתמודד עם הכאב. כאשר לגוף אין יכולת להתמודד, הכאב הופך לכרוני. הרבה פעמים, עקב התשה של הגוף לאורך זמן (גיל מבוגר, תזונה לא מתאימה, עבודה שוחקת, דחק רגשי) נפגעת יכולתנו להחלים ואז הכאב נתקע וממאן לזוז. הכאבים הללו בדר"כ מרגישים עמומים או "מתעוררים" רק בעת תנועות מסוימות, אולם הם אינם מגיבים כמצופה למשככי כאבים או לתרופות נגד דלקת. הגוף אינו מצליח "לסלק" אותם – מערכת החיסון הטבעית של הגוף אינה יכולה להתמודד איתם והם מתבססים בגוף. במקרים כאלו, יש לזהות באופן ברור למה הגוף אינו מחלים ולתמוך בו בהתאם, בכדי לאפשר לכאב לצאת החוצה. דוגמא שכיחה לכך אפשר למצוא אצל אנשים שסביבת העבודה שלהם מתוחה ועמוסה, והם מתקשים להתאושש מאימוני פעילות גופנית או מפציעות ספורט.

שילוב האבחנה של שלושת הגורמים הנ"ל (מיקום הכאב, עומק הכאב, יכולת ההחלמה של הגוף) מאפשר טיפול אפקטיבי בכאב ומזרז את ההחלמה. ההבנה מה פוגע לנו באופן ספציפי ביכולת ההחלמה, מאפשרת לנו לתחזק את גופנו טוב יותר באופן שוטף. החיבור שאנחנו יכולים לעשות בין הכאב ממנו אנו סובלים להתנהלות היומיומית שלנו, מאפשר לנו מבט מפוכח על אורח חיינו ואילו שינויים עלינו לעשות במידת הצורך.

הכותב, רועי כרמל, הוא מטפל ברפואה סינית מסורתית | roycarmel@gmail.com