המנדלה הטיבטית - מסע אל הנפש


משמעות המילה "מנדלה" היא בשפה הסנסקריט "מעגל מקודש". ציור המנדלה מבוסס על העיגול כארכיטיפ בזיכרון הקולקטיבי של האנושות משחר הימים, כמו צורת הכוכבים בשמים, כמו הטבעות העגולות של גזע העץ, אישון העין שלנו וכו'. הציור נעשה באופן מעגלי על ידי כמה נזירים, לרוב ארבעה, שיוצרים את הצורות הסימטריות וסמלים עתיקים מחול צבעוני בגוונים רבים, כשהם מתחילים ממרכז העיגול הנקרא "בינדו" שפירושו "נקודה".

פעולת ציור המנדלה היא רבת השפעה על האדם. היא מאפשרת את החיבור לנפש שלנו ועוזרת לנו לפתח את המודעות העצמית, את היצירתיות וגם מקדמת את ההתעוררות הרוחנית שלנו.

המנדלה משמשת גם ככלי לריפוי, בעיקר בנושאים הקשורים לקשב וריכוז, יכולת להגיע לשלווה פנימית ורגיעה, גילוי הייעוד שלנו, הגשמה אישית ויכולת לעשות שינוי בחיינו. קרל גוסטב יונג שהיה פסיכיאטר ופסיכואנליטיקאי, אחד התלמידים הבכירים של זיגמונד פרויד, השתמש בציור המנדלה במסגרת הטיפולים שהוא נתן לחולים הפסיכוטיים שלו, מתוך אמונה שהמנדלה באיכותה מספקת מסגרת לתוכן סימבולי מאורגן, ויוצרת הגנה מפני פיצול של הלא מודע.

הוא האמין שהמנדלה היא ארכיטיפ של העצמי שאותו הוא מתאר כמרכז ממנו מתפתחת הנפש. הוא זיהה שלמנדלה יש השפעה ממרכזת על המצייר אותה וכן על הצופה בה, וכי היא מאפשרת אירגון מחדש של האישיות באמצעות יצירתו של מרכז חדש.

נכון להיום יותר ויותר משתמשים במסגרות הפדגוגיות בציור המנדלה עם הילדים, כדי לעזור להם להיות מרוכזים וקשובים. המבוגרים בוחרים בציור המנדלה יותר על מנת להתגבר על מצבים של לחץ וסטרס האופייניים כל כך לתקופה שבה אנו חיים.

מדוע הנזירים הטיבטים מפזרים את המנדלה? המטרה היא לצייר את המנדלה ובסוף היצירה, לאחר תקופה מסוימת שבה הם התפללו עליה, הם מפזרים אותה. הנזירים הטיבטים מאמינים שפיזור המנדלה מזכיר לנו את הארעיות של החיים והחומר, שהכל בר חלוף, שהיופי קיים אבל הוא זורם הלאה, ואת המחזוריות של החיים והמוות.

תהליך פיזור המנדלה נעשה לפי סדר מדויק ביותר. כל גרגירי החול נאספים לתוך כלי, כאשר חלק מהחול מחולק למזכרת למי שהשתתף בטקס הסיום של פיזור המנדלה. לאחר מכן הם מפזרים את החול במקור מים זורמים כמו בנחל או בנהר הקרוב ביותר, כדי שהוא יגיע לבסוף לאוקיינוס הגדול על מנת לברך את העולם כולו.

עבורי ציור המנדלה היה בעיקר גילוי של עולם קסום ומסע מעמיק אל הנפש שלי. במאמר זה תמצאו מנדלה שאני ציירתי, כשבמהלך הציור אני מרגישה שאני נשאבת פנימה אל תוך המנדלה עצמה, אולי בגלל התבנית שבחרתי, אולי בגלל מחול הצבעים שריתק את עיניי. מצאתי את עצמי עובדת עליה שעות מבלי להרגיש שהזמן עובר, בהתעלמות מוחלטת מכל הצרכים האחרים שלי.

מומלץ ביותר!!!!

הכותבת לבנה פלורנס שטרן היא מלווה ויועצת בתחומי רוחניות, מאסטר רייקי, מטפלת בתטא הילינג, קריסטלים, תקשור ואקסס בארס | florencelevanah@gmail.com