חמישה דברים שכדאי לעשות לקראת היציאה לפנסיה


אתם עומדים לפרוש לפנסיה? זה הזמן להתחיל לתכנן מה יקרה איתכם לאחר הפרישה. מדוע זה חשוב? מטרתו של תהליך תכנון לקראת פרישה היא בראש ובראשונה ליצור וודאות ושקט נפשי - לדעת עם אילו כספים אני יוצא לפנסיה, מה תהיינה ההכנסות שלי ברמה השוטפת, ואילו נכסים ישרתו אותי על מנת שאוכל לשמור על רמת החיים שבה אני מעוניין, ולממש את חלומותיי בתקופה זו. מעבר לכך, התהליך מאפשר גם התארגנות מוקדמת לטובת ייצור נכסים חדשים והגדלת ההון הקיים - וככל שהוא מתבצע מוקדם יותר, כך גם יש יותר אפשרויות, יותר גמישות ופחות מקום לטעויות שעלולות לעתים לעלות לפורשים ביוקר. במידת הצורך ניתן להיעזר בבעל מקצוע מלווה.

אז הנה חמישה דברים שמומלץ וכדאי לעשות, כאשר מתחילים לחשוב ולהתארגן לקראת פרישה:

1. לדעת ולהכיר אילו מענקי פרישה ניתן לדרוש מהמעסיק
הרבה שכירים שפורשים אינם מבצעים במעמד הפרישה בירור מעמיק מול המעסיק בנוגע
לכלל מענקי הפרישה המגיעים להם – ובכך עשויים להפסידם (יש דברים שצריך לדעת לדרוש כדי לקבל…). בדקו מה מגיע לכם ודאגו לממש את כל זכויותיכם.

2. לבדוק ולהתאים את תיק הביטוח שלכם לסטטוס הנוכחי
לקראת פרישה משתנים הצרכים הביטוחיים ומה שהתאים לכם בעבר, לא בהכרח רלוונטי לגביכם היום. חשוב מאוד בכל גיל, וודאי לקראת פרישה, לבצע בדיקה מקיפה ולדעת בדיוק על מה וכמה אתם משלמים, והאם יש לכם כפילויות שצריך לצמצם או חוסרים שכדאי להשלים. פורשים אשר לא דאגו להתאים את התיק הביטוחי לסטטוס שלהם,
עלולים לשלם כספים מיותרים על ביטוחים מיותרים, או לחלופין, להישאר חלילה ללא כיסויים רלוונטיים.

3. לא למהר למשוך כספי קצבאות מבלי לבדוק קודם אילו פטורים ממס מגיעים לכם.
על מנת לקבל קצבה פטורה ממס צריך לדעת האם מגיע לי פטור, ולדרוש אותו באמצעות הגשת המסמכים הרלוונטיים לרשויות המס. יש לא מעט פורשים המפסידים אלפי שקלים בשנה כתוצאה מאי-מימוש זכאותם לפטור. בירור מקדים יוכל למנוע זאת.

4. לבדוק אלטרנטיבות נוספות לעבודה במשרה מלאה

אם אתם כבר חושבים לפרוש, אך חוששים שצמצום המשרה יפגע בהכנסתכם החודשית בצורה משמעותית, דעו כי יש מקרים שבהם שילוב של עבודה במשרה חלקית, ביחד עם משיכת קצבאות הפנסיה וקצבת הזקנה, יכול לתת לכם הכנסה דומה לזו שיש לכם היום במשרה מלאה. חשוב כמובן לבדוק את כל התרחישים כדי לבחון מה מתאים לכם אישית וכלכלית.

5. להתארגן זמן רב ככל שניתן לפני היציאה לפנסיה
הכנה לפרישה היא תהליך שמכיל בתוכו לא מעט מרכיבים ופעולות - חלקם לוקחים זמן רב יותר (כמו למשל תהליכים של הגשת מסמכים לקופות ולרשויות) וחלקם קצת פחות.
אני ממליצה להיערך מוקדם ככל ניתן, על מנת לוודא שאתם מממשים את כלל זכויותיכם, נהנים מהפטורים המגיעים לכם ויודעים בוודאות מה צפוי לכם, כך שתגיעו ליום הפרישה רגועים, שקטים, בטוחים ומסודרים יותר.

בהצלחה!

הכותבת ענבל לבני היא מתכננת פרישה, בעלת הסמכה בינלאומית כמתכננת פיננסית
CFP | 
inbalog@gmail.com

אין לראות במאמר זה ו/או הניתוח הכלול בו הצעה או תחליף לייעוץ מקצועי