כל מה שאתן צריכות לדעת לפני שאתן פונות לטיפול אסתטי


בעולם בו הטכנולוגיה מתקדמת בקצב מסחרר, עם פיתוחים ואפשרויות שלא חלמנו עליהם, מגוון האפשרויות העומדות בפני מטופלת פוטנציאלית בתחום הרפואה האסתטית, יכול להיות מבלבל. אם נוסיף לכך את השפעת המדיה ותרבות הסלפי, ושלל מטפלים מתחזים וחומרים מזויפים או עלומי שם, שממתינים למי שמחפש טיפול זול ותו לא, הקושי רק מתגבר.

מאחר שקיימת אי בהירות רבה ואפילו סכנות בדרך לטיפול מוצלח, אנסה במאמר זה להבהיר ולו במעט, כיצד ניתן להחליט על טיפול אסתטי ולמי לפנות כדי לצאת בסופו של דבר עם תוצאה טובה ונטולת נזקים.

בבואכן לפנות לטיפול אסתטי, כדאי לדעת כמה דברים חשובים:

באילו חומרים משתמשים: כיום נמכרים בשוק העולמי כ-300 סוגי חומצה היאלרונית ומספר סוגי סידן להזרקה. בישראל ישנן כ-10 חברות מובילות בתחום, כולן בעלות אישורים בינלאומיים. בזמן שחומרים חדשים מוחדרים לשוק כפטריות אחרי הגשם, חשוב להשתמש אך ורק בחומרים מחברות מאושרות ומוכרות, ולא בסיליקון לשפתיים או חומרים בלתי מוכרים. כפי שמתואר בחדשות לעיתים קרובות, ענף הטיפולים המוזלים הוא שדה מוקשים ועל הלקוחה לנהוג באחריות ובשיקול דעת מרביים.

מיהו הרופא המטפל: בחרו את הרופא בקפדנות, קבלו המלצות ממטופלות מרוצות, חפשו ביקורות חיוביות במדיה, מידע לגבי ניסיון והכשרת הרופא וכדומה. כל אלה יגבירו את הסיכוי שמדובר במטפל אמין. פנייה לרשת או מכון מוכרים, גם אם מדובר ברופא אלמוני, נתמכת על ידי המוניטין של אותה רשת. בשום אופן אין להתבסס רק על מחיר זול ללא כל מידע אחר. קיימים מתחזים רבים שמשתמשים בחומרים מוזלים ומפוקפקים ואורבים לצרכן שמתפתה בגלל המחיר המוזל.
אם כבר החלטת לפנות לרופא, יש לזכור שפגישת הייעוץ נועדה לאפשר לך לבדוק את הרופא לא פחות משהרופא בודק אותך, כולל סביבת העבודה בה מבוצעים הטיפולים. אם ההתרשמות מתאימה לרושם החיובי שנוצר מבדיקת הרקע המקדימה, סביר להניח שהרופא אמין ואפשר להתקדם.

התאמת הטיפול הנכון: למרות שלא חסרים רופאים שמוכנים לטפל ב״כל מה שזז״, התאמה אישית של הטיפול מהווה תהליך בסיסי בתורת הרפואה האסתטית, שכוללת גם הימנעות מטיפול למי שלא מתאימה לכך. בין אם מדובר בצורך בניתוח ולא בטיפולים שאינם פולשניים, בגיל צעיר או מבוגר מדי, בהתוויות נגד רפואיות או אחרות, או כל סיבה אחרת, שלום המטופלת תמיד נמצא בראש סדר העדיפויות. לא בכדי יש אומרים ש״מוניטין של רופא אסתטי מבוסס יותר על מי שהוא לא טיפל בו, מאשר על מי שטיפל בו״. בניית תכנית טיפולית מותאמת אישית למאפייני המטופלת, ע"י רופא עם כישורים בדוקים, תוך שימוש בחומרים ובטכניקות נכונים, יכולים להגביר את הסיכוי להגיע לתוצאות טובות ובטוחות בטיפול.

מתי יש לפנות לטיפול אסתטי את צרכני הטיפול האסתטי ניתן לחלק לשלוש קבוצות: מי שמעוניינת לשמר או לשפר את המראה (בדרך כלל צעירות יותר), מי שרוצה להחזיר את מה שכבר אבד או למתן את תהליך ההזדקנות, ומי שמבקשת לשפר תווי פנים טבעיים כגון יישור אף, בניית סנטר או מילוי שפתיים, עקב מצב בסיסי שאינו משביע רצון מלכתחילה. מכאן עולה שישנו לוח זמנים לטיפולים השונים, וכמובן שיטות טיפול שונות לאותה בעיה, המותאמות למאפייני הגיל. למעט במקרים של מום או עיוות מולד או נרכש, ככלל אין מקום לטיפולים מתחת לגיל 18. גם לאחר מכן (לרוב מדובר במילוי שפתיים) על הרופא לנהוג בשיקול דעת אצל לקוחות צעירות. השפעת תרבות ה״סלפי״ עם צילומים מעוותים ומעובדים, וסלבס כמו קים קרדשיאן כמודל לחיקוי המוני, מעלות שאלות אתיות הדורשות התייחסות רצינית מצד הרופא המטפל.

מחקרים הוכיחו כי טיפול מניעתי עובד. לראייה קיימות השוואות רבות שנעשו בין תאומות זהות, כאשר אחת עברה טיפולים עקביים דוגמת בוטוקס במשך מספר שנים, לעומת אחותה שמעולם לא טופלה. הגיל לתחילת טיפולים אסתטיים יורד עם השנים וכיום עומד כבר סביב גיל 30 ואף פחות. בעקבות התפתחויות בחומרים ובטכניקות, ניתן כיום לטפל בהצלחה גם בגילאים מתקדמים יותר, כאמור עם השפעה ממתנת על תהליך הזדקנות המראה.

הכותב ד"ר רון קורמן הוא מומחה ברפואה אסתטית, בעל מרפאות בראש פינה ובעפולה | 

www.drronkorman.co.il

התכנים המובאים במאמר אינם מהווים עצה רפואית או תחליף להתייעצות עם רופא