כל מה שרציתם לדעת על בידוד תרמי


לפני שנצלול לפתרונות התרמיים עצמם, נגדיר מה ההבדל בין שני סוגי הבניה.
בניה "קונבנציונלית" היא בניה בבלוקים ובבטון. זהו סוג הבניה הנפוץ ביותר בארץ כרגע.
בניה מתקדמת: בניה בה שלד המבנה עשוי פלדה דקת דופן המחופה בכמה שכבות של גבס, בשילוב חומרי חיפוי צמנטיים וצמר זכוכית לבידוד חתכי כל קיר.

בניה מתקדמת שמה דגש רב מראש על הנושא התרמי, אך כפי שתראו במאמר זה, גם ענף הבניה הקונבנציונלית התפתח מאוד בשנים האחרונות לכיוון זה, כך שכיום אין סיבה להתפשר. בשני סוגי הבניה, עם בידוד נכון, כזה המאפשר התנגדות תרמית מקסימלית, אפשר להגיע לטמפרטורה רצויה בהשקעת אנרגיה מינימלית.

להלן כמה פתרונות תרמיים שכדאי להכיר:

קיר בבניה מתקדמת

קיר הבנוי מחתך של חיפוי חוץ, בידוד צמר זכוכית 15-20 ס"מ וחיפוי פנים. קירות כאלו מבודדים פי כ- 2.5 מקירות בלוקים, ומבחינה תרמית ממוקמים הרבה מעל התקן הישראלי, מה שמאפשר חיסכון של 25%-50% בהוצאות הקירור והחימום.
מלבד זאת אתם מרוויחים גם בידוד אקוסטי איכותי, כלומר סביבת מגורים שקטה ונעימה.

חלונות בבניה מתקדמת או קונבנציונאלית

כיצד נבטיח שגם באזור ה"רגיש" של החלונות תהיה התנגדות תרמית מעולה בקיץ ובחורף, הן מבחינת מזג אויר והן מבחינת התנגדות אקוסטית? ע"י שימוש בחלונות מזכוכית כפולה עם תוספת גז בין השכבות לחיזוק הבידוד ולמניעת מעברי חום וקור.
בנוסף לזכוכית הכפולה ולגז, משולבים בחלונות לייסטים מעץ ופולימר לגימור איכותי ודקורטיבי. חלונות אלו מגיעים מחו"ל במידות מדויקות שניתנו מראש, בהתאמה מלאה לתכנון האדריכלי שלכם (במידה שאתם בונים בבניה מתקדמת זה יתרון גדול כי זה יתאים בול ללא כל צורך בהתאמות בשטח). אני ממליץ על שתי חברות המייצרות חלונות כאלה: אנדרסון ומרווין.

גגות בעלי חתך עבה במיוחד
קרינת השמש נכנסת לבית ברובה דרך הגג, לכן אם אנחנו מעוניינים בבידוד גבוה, חשוב מאוד לא להסתפק בקירות תרמיים ולא להזניח את הטיפול בחתך הגג. בין אם הגג שטוח או בנוי מרעפים, אנחנו ממליצים להטמיע בידוד של מעל 20 ס"מ. בגג שטוח זה כולל 20 ס"מ בידוד צמר זכוכית בתוך חתך השלד של התקרה ועוד 7 ס"מ קלקר על גבי הגג, מתחת לשכבת בטון מוקצף. בגג רעפים זה דומה מאוד רק ללא הקלקר.

חיפוי תרמי מסוג XPS בבניה קונבנציונאלית (נקרא גם "מרמורית"):

מעטפת תרמית בעובי 5 ס"מ מחומר דמוי קלקר המכסה מבחוץ את כל קירות וגג המבנה בכמה שכבות ופועלת על עקרון התרמוס. זהו בידוד של "קלקר משוחל" בעל חוזק מכאני אשר מייצר התנגדות תרמית גבוהה ביותר. הוא מגיע כמערכת מושלמת הכוללת חומרי מליטה, עוגני פלסטיק, רשתות שריון חזקות במיוחד ו"קלקר משוחל". כל אלה מייצרים לך בית עם אקלים נוח ביותר, בקיץ ובחורף!

מצחיות (קרניזי) שמש 
לא הייתם מוותרים על הצללה מעל המרפסת, נכון? גם הבית לא צריך לוותר...מדובר על מערכת קרניזים היקפיים ברוחב של כמטר, שתפקידם להצליל את קירות הבית ברוב שעות היום. זהו רכיב פשוט שיכול להתאים את עצמו לכל תכנית אדריכלית, רק השתדלו שזה יהיה קיים כבר בשלב התכנון. הפתרון רלוונטי ומומלץ גם לבניה מתקדמת וגם לקונבנציונלית.

חלונות לשחרור חום
בנוסף למערכת החלונות ה"רגילה" בבית עליה דיברנו, נמליץ, במידה שיש לכם את האפשרות מבחינה אדריכלית, להוסיף חלון גבוה בצמוד לחתך התקרה. זהו חלון שניתן לפתיחה באופן חשמלי והוא ישמש כמערכת אוורור בשעות הרלוונטיות של היממה, ע"י מערכת השואבת חום מלמטה ופולטת אותו למעלה. כך נקבל זרימת אוויר קרירה ונעימה בבית, באופן טבעי לגמרי! רלוונטי ומומלץ לשני סוגי הבניה.

הכותב הדר זוהר הוא מנכ"ל דור פתרונות בניה ירוקים | www.dor-gs.co.il