כל מה שרציתן לדעת על טיפולים אסתטיים באזור העיניים


האזור סביב העיניים הוא אחד האזורים הראשונים בהם סימני הגיל באים לידי ביטוי. הדבר נובע בעיקר בשל המבנה האנטומי המיוחד באזור העיניים.

השינויים שחלים באזור העיניים עם הגיל יוצרים מראה עייף ומבוגר, וכוללים: הופעת קמטים בעור העפעפיים העליונים, בצדי העיניים והעפעפיים התחתונים, היווצרות עודפי עור בעפעפיים העליונים ועם הזמן צניחתם (בהמשך עלולה להופיע גם צניחת גבות), הידקקות של חלק מכריות השומן באזור העיניים וגלישה הדרגתית כלפי מטה עם כוח המשיכה.

בחלק התחתון של העין, באזור העפעפיים התחתונים, מתקיימים תהליכים דומים מבחינת הופעת קמטוטים וקמטים, רק ששם, בניגוד לעפעפיים העליונים, יש גם העמקה של השקעים מתחת לעיניים ומרזב הדמעות ומופיעות ״שקיות״ מתחת לעיניים.

טיפולים באזור העיניים, גם אם נועדו לשיפור המראה האסתטי בלבד, חייבים להתבצע אך ורק ע"י רופא, ועדיף רופא עיניים, שכן האזור סמוך לעין ועלולים להיווצר סיבוכים ותופעות לוואי שונות. לאחרונה אנו עדים לפרסומים במדיה על סיבוכים ובעיות רציניות שנגרמו למטופלים בשל טיפולים שבוצעו ע״י מתחזים, קוסמטיקאיות, או רופאים שלא בהכרח עברו הכשרה לטיפולים באזור העיניים.

הרפואה מציעה כיום מגוון רחב של טיפולים בטוחים ומצוינים לבעיות שציינתי, המבוצעים עם משחה מאלחשת ובמידת הצורך בהרדמה מקומית.

הטיפול המקובל והידוע ביותר הוא הזרקת בוטוקס למצח, בין הגבות לצדי העיניים. הבוטוקס מרפה את השריר שאליו הוא מוזרק ובכך משפר או מעלים את הקמטים בעור. בנוסף, הבוטוקס מאפשר לעיתים קרובות גם פתיחה יפה של העין והרמה עדינה של עודפי העור במידת האפשר.

אם לאחר הזרקת הבוטוקס נותרים קמטים (או במצבים שלא מזריקים בוטוקס מסיבות שונות), יש אפשרות להזריק חומר בשיטה המכונה מזותרפיה של העיניים. גם תהליך זה מבוצע אך ורק ע״י רופא שעבר הסמכה לטיפול זה. המזותרפיה משלבת מספר חומרים בתכשיר אחד, אשר מוזרק להרבה נקודות הזרקה שטחיות באזור שמתחת לעיניים, צדי העיניים ומתחת לגבה. הוא מביא לשיפור בקמטוטים, במרקם העור ובמראה הלא סדיר של העור, ומשפר גם את הכהות מתחת לעיניים.

אם יש היווצרות והעמקה של שקעים מתחת לעיניים ניתן לבצע הזרקה של חומצה היאלורונית המתאימה להזרקה במקום זה, בשיטת הזרקה מיוחדת ומתקדמת המאפשרת תוצאה בטוחה.

אפשרות נוספת לטיפול במיצוק וצניחת עודפי עור בעפעפיים העליונים והתחתונים היא באמצעות מכשיר המבוסס על טכנולוגיית הפלסמה, שהופך אנרגיה חשמלית לאנרגיית חום. גם כאן חשוב שהטיפול יבוצע ע״י רופא שהוסמך לכך ולא ע״י קוסמטיקאית. הטיפול מהווה עוד אופציה לטיפול בצניחת עפעפיים בשלבים ההתחלתיים והבינוניים, למי שאינו מעוניין בניתוח ועדיין רוצה לטפל בעפעפיים.

עם הזמן ישנה התפתחות של ״שקיות שומן״ מתחת לעיניים. גם לאינדיקציה זו קיים היום טיפול במכשיר המבוסס על גלי רדיו, ללא צורך בניתוח. הטיפול מבוצע עם ידית המכילה מחטים, אשר בעת הטיפול גורמים לירידה בנפח השומן ולשיפור במצב השקיות מתחת לעיניים ואף להעלמתן (תלוי כמובן במצבן ההתחלתי).

עם הגיל נוצרים נגעי עור שונים באזור העיניים בעור העפעפיים. נגעים שפירים אלו מסוגים שונים, כדוגמת נגעי שומן - קסנטלזמות, פיברומות (״פלולות״ בשפת העם), כתמי שמש וכו׳, מוסרים בקלות ע״י מכשיר בטכנולוגיית הפלסמה שאינה מצריך ניתוח. ההחלמה מהירה, ללא צורך בתפרים וללא צלקות.

לסיכום, מגוון הטיפולים רחב ומגוון עם תוצאות מצוינות ושיפור המראה העייף והמבוגר. הטיפולים נעשים בשלבים והעבודה כאמור מתבצעת במספר רבדים, עם תרופות, תכשירים ספציפיים ושילוב של טכנולוגיות מתקדמות.

הכותבת, ד"ר דורינה קלש, היא מומחית ברפואת עיניים, מחלות רשתית ורפואה אסתטית | www.drdorina.com