כשווינה הקלאסית מתקשטת


עונת החורף היא העונה הקפואה של אירופה. הסיבות המרכזיות לדעתי, שבשבילן שווה להוציא מהבוידעם את הביגוד התרמי, הכפפות וכובעי הצמר, הן הקרנבלים של חודש פברואר וחגיגות חג המולד (לספורטאים גם חופשות סקי).

חודש דצמבר באירופה הוא חודש קר ומואר, הטמפרטורות צונחות והעולם הנוצרי כולו נערך למסיבת יום ההולדת של ישו. ואיזו מסיבה שווה מכינים לכבודו! מוסיקה, אוכל, יין חם, הפעלות והמון קישוטים ואורות מנצנצים. המפיקים של יום ההולדת בכל שנה מנסים להתעלות על זו שעברה והתוצאות באמת מרהיבות.

וינה בירת אוסטריה נחשבת לעיר קלאסית במובן הטוב של המילה, מבחינת מוסיקה, אומנות, אדריכלות ותרבות. מספר הארמונות הגדול שנבנו בעיר מעיד על ריבוי המלכים והקיסרים שהתגוררו בה, והכמות הגדולה של המוזיאונים, אולמות המופעים, האופרה והמוסיקה, מעידים על עושר תרבותה.

האופי הקלאסי של וינה יצר רושם, מוצדק במידה מסוימת, של עיר מנומנמת שמתאימה בעיקר למבוגרים, ולכן תקופת חג המולד התוססת, שבה היא מתעוררת לחיים, היא זמן מצוין לבקר בה וליהנות משני העולמות.

המרכז העתיק של וינה מוקף בשדרה שנקראת רינגשטראסה (Ringstrasse) והוא מכונה העיר הפנימית. מרוחק מרחוב הרינג וכמעט לחלוטין מקביל לו נמצא כביש שנקרא הגירטל (Gurtel) שמהווה את הטבעת השנייה של העיר. רוב המקומות שכדאי לבקר בהם בוינה נמצאים באזור העתיק ובין שני כבישי הטבעת, כך גם שווקי חג המולד הגדולים שמפוזרים ברחובות ובכיכרות. השנה נפתחו בעיר מעל ל-15 שווקים מרכזיים ועוד קבוצות מבודדות של דוכנים בכל פינה. שווקי חג המולד נפתחו ברובם כבר באמצע נובמבר, חלקם נסגרים כשמגיע החג וחלקם פתוחים עד לאחר הסילבסטר ואפילו עד ה-6 בינואר.

פרטים על השווקים, שעות ותאריכים ניתן למצוא באתר - www.wien.info

ישנם שווקים שמתמחים בעבודות יד, שווקים אלטרנטיביים של צעירים שמוכרים סחורה מיד שנייה או מהמזרח, שווקי אוכל, או כאלו שנבנתה בהם עיר ילדים או כפר משוחזר. המשותף לכולם הם דוכני עץ לקישוטי החג לעצים ולבית, דוכני אוכל מכל סוג שהוא, המון דוכני אלכוהול ויין חם, ובעיקר אורות שתלויים בשרשראות על הבתים מעל הרחובות, על העצים ובעצם בכל מקום אפשרי.

השוק המרכזי שנקרא Vienna Christmas Dream נבנה בכל שנה ברחבה שבין בניין העירייה העתיק לבין תיאטרון בורג המפואר. זהו שוק עצום בגודלו והוא ממשיך גם בתוך מבנה העירייה. אפשר להסתובב כאן שעות רבות בין הדוכנים, עמדות היצירה לילדים, זירת החלקה על הקרח, מתקני שעשועים ובימת מופעים.

בכיכר קארל ((Karlsplatz מתקיים שוק לעבודות יד שמוגש בו אוכל אורגני ובמרכזו נבנתה חוות חיות שהילדים יכולים להיכנס וללטף. מחוץ למרכז העיר, ברחבת הכניסה אל ארמון שנברון, נמצא שוק גדול נוסף עם אווירה מיוחדת ומופעי מוסיקה קלאסית, ויש שוק נוסף שאני אוהבת במיוחד כי יש בו אווירה יותר צעירה ופחות מעונבת - השוק במדרחוב ספיטלברג Spittelberg עם בתי הקפה הקטנים והמיוחדים.

טיפים חשובים –

הקור של ישראל לא מתקרב לזה של אירופה. כדאי להצטייד בביגוד תרמי. את הכובעים, הכפפות וצעיפי הצמר ניתן לרכוש בדוכני החג. המקומות הסגורים מחוממים היטב ולכן כדאי להתלבש בשיטת הבצל ואם מתכוונים להיכנס למקום סגור לזמן ממושך (קניון, ביקור בארמון או מוזיאון), מומלץ להביא תיק גב שאליו תוכלו להכניס את המעילים ומחממי הצמר ולהסתובב בחופשיות.

בחג המולד עצמו, בתאריכים 24-25 לחודש כמעט הכל סגור. זהו חג משפחתי, קצת כמו ליל הסדר אצלנו, ולכן הרחובות כמעט ריקים ומעט מאוד מקומות פתוחים לקהל ולכן כדאי לתזמן את הטיסות לפני או אחרי תאריכים אלו.

הכותבת ענבל ז"ק עוסקת בייעוץ טיולים ותכנון מסלולים למטייל העצמאי באירופה | www.inbalzak.co.il