להתפרץ לדלת פתוחה


האם אתם מודעים לעובדה שמעל ל–85% מהפריצות לבתים מתבצעות דרך הדלת?

האם אתם יודעים שאת המפתח שלכם ניתן לצלם, לשכפל, להעתיק וגם להיכנס אליכם הביתה מבלי שתדעו?

מנתוני המשטרה עולה שבכל 18-20 דקות מתבצעת פריצה לדירה!

ע"פ נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל נפרצו בשנה שעברה 160,580 דירות, ממוצע של כ–440 דירות ליום, 18 דירות בשעה, כשבתקופת החגים ובמהלך החופשות יש עליה ניכרת בכמות הפריצות.

עיקר הפריצות לבתים בישראל הן פריצות "שקטות", קרי לא נדרשים כלים מרעישים כמו מסורים חשמליים, מקדחות או דיסקים כדי להיכנס אליכם הביתה. הפריצה השקטה נעשית דרך הצילינדר עצמו, בעזרת כלים שניתן לרכוש באתרי הקניות ברשת בצורה חופשית, ובמחיר זול למדי.

הדרך למנוע פריצה "שקטה" דרך הדלת, היא לבחור בצילינדר מתאים שיקשה על הפורץ להשתמש בכלים אלו. אך הפורצים כיום מתוחכמים מאוד והם מצליחים לשכפל את המפתח שברשותנו בשיטות שונות מבלי שנדע. כדי למנוע אפשרות שיכפול יש לבחור בצילינדר שלא ניתן לשכפל את המפתח שלו! והכי חשוב - צריך למנוע מהפורץ להגיע למפתח.

מסתבר שהמון פריצות נעשות בעזרת המפתח! היום כל חנות של טמבור משכפלת כמעט את כל המפתחות, ללא פיקוח ובקרה, מה שמהווה פתח לפריצות הרבות (שכפול פיראטי). הפורצים יודעים לשכפל את המפתח שלכם רק מלצלם אותו ולקרוא פשוט את הקוד המוטבע עליו. הם אפילו לא צריכים לגעת במפתח כדי להעתיקו.

הנה כמה מהשיטות הנפוצות ביותר "להגיע" למפתח שלנו מבלי שנדע: 

  • אתם יושבים בבית קפה והמפתחות מונחים על השולחן. אין שום בעיה לצלם את המפתח באמצעות המצלמה המשוכללת של הטלפון הנייד. חשיפה קצרה של המפתח לעבריין יכולה לגרום לקריאת הקוד של המפתח ומשם הדרך לפריצה קצרה מאוד.
  • אתם מכניסים את הרכב למוסך ולא דואגים להוציא את המפתח מהרכב. אין שום בעיה ללכת ולשכפל את המפתח בחנות טמבור הקרובה ולהיכנס לביתכם מתי שרוצים ללא שום סימן לפריצה (הרי נכנסו עם מפתח משוכפל).
  • מכניסים את האוטו לשטיפה ויושבים ממש ליד. אם לא הוצאתם את המפתח של הבית מהרכב זה בערך כמו שנתתם את המפתח לפורץ והצהרתם שאתם לא בבית.
  • עזבתם לרגע את עגלת הקניות עם המפתחות בסופרמרקט כדי לראות משהו. באמצעות הטבעה בחומר כמו פלסטלינה, נייר דבק שקוף, מסטיק או כל חומר דומה אחר, ניתן להעתיק בקלות את הקוד של המפתח ו…
  • שני אנשים נחמדים "לכאורה" דופקים על דלתכם ומציגים עצמם כטכנאים של גז, טלפון, טלוויזיה...בזמן שאחד מסתובב בדירה עם בעלת הבית, השני בחופשיות מטביע את המפתח או מצלם ו… אופס חוזרים יום אחד והדירה מרוקנת.

ומה קורה אם הפורץ הצליח בכל זאת להגיע למפתח? אל דאגה! 

יש מפתחות שגם אם הפורצים הצליחו לצלם, הם לא יוכלו לשכפלם או להטביע את הקוד כדי לייצר מפתח חדש, היות שהגלמים הדרושים לשכפול הינם גלמים מיוחדים ולא ניתן להשיגם, אלא אצל המורשים בלבד. אין סחר בגלמים אלו! יש בקרה עליהם ובדגמים מסוימים השכפול נעשה אך ורק במשרדי היבואן.

כיצד נמנע מהגנב לפרוץ את הדלת בפריצה "שקטה"?

רוב הפריצות הינן פריצות "שקטות" אשר נעשות באמצעות אקדח אלקטרוני מתוחכם, ה"באמפקי", אשר מקפיץ את הפינים הפנימיים בתוך הצילינדר במהירות, ממש כמו פעולת המפתח, והצילינדר פשוט נפתח! חשוב לדעת שגם המנעול העליון - "מנעול הכספת" ששותלים בתוך הדלת ומוציא מספר בריחים שנכנסים לתוך המשקוף, ניתן לפריצה שקטה. על מנת למנוע אפשרות פריצה "שקטה" עם הבאמפקי או כל מכשיר מתוחכם דומה, יש להתקין צילינדר מתאים שיקשה ואף ימנע לחלוטין פריצה דרך הדלת.

אל תהיו מאלה שאומרים "לי זה לא יקרה". זה הזמן למנוע את הפריצה הבאה!

הכותב, איתן אסתרי, הוא מנעולן מוסמך באישור משטרת ישראל ומומחה לכספות, עובד עם חברות הביטוח | eitanlocks@walla.com