מודל 70' - טור פברואר 2019


כן, אני מודל 70'.

עם פתיחתה של השנה האזרחית החדשה "נפלה" עלי התובנה שבשנה הבאה אני מחליף קידומת ומתחיל את העשור השישי בחיי.


אז יש את הקלישאה המוכרת ש-50 זה ה-30 החדש וכל אלו, שאגב, אני באמת מזדהה אתן, אך יחד עם זאת לא ניתן להימנע מהמחשבה שהשנים עוברות, העולם מתקדם, ואתה חושש לרלוונטיות שלך.

שוחחתי לאחרונה עם כמה חברים ולמדתי שאנחנו חיים בעידן של שניים, יש אומרים אפילו שלושה מעגלי קריירה. בכל זאת, רוב מוחלט של האנשים יצאו ל"שוק" בשנות ה-20 המוקדמות לחייהם, ובגיל 50 מצויים סביב 20-25 שנות קריירה בעיסוק בו הם בחרו כשהם היו בעצם...ילדים.

הדור שלנו, דור ה-X, גדל לעולם של שינוי: המהפכה הטכנולוגית, סוף עידן המלחמה הקרה, עידן הסלולר, עידן הסמארטפון – את כל אלו חווינו, ורק לזכור שכשהיינו ילדים לרובנו לא היה בכלל טלפון בבית. עברנו מהפכות אמיתיות.

עם הגעתך לעשור השישי בחייך, סיטואציה שלפני 100 שנים הייתה נחלתו של מיעוט (אז תוחלת החיים הייתה סביב ה-50 שנה), אתה מבין שיש לך הזדמנות. ומהי?

יש לך את הצ'אנס הזה של להמציא את עצמך מחדש, והפעם לעשות את זה הרבה יותר מוצלח.

אז מה בעצם יש לך היום שלא היה לך אז?

אתה מנוסה, עברת הרבה - כמעט בכל תחום חיים אפשרי, גיבשת לעצמך תפיסת עולם, ויש לך מה לתת, בפירוש כך.

רבים מאלו החווים את השלב הזה עושים שיקול כלכלי, אך המחשבה היא קצרת טווח. בגיל 50 יש לך עדיין את היכולת לעשות מהלך נוסף ולהגיע לעוד פסגה. יש לך הזדמנות לפעול מתוך בשלות רבה, מה שלא היה לך אז. אתה יכול לעשות משהו אחר, טוב יותר ומשמעותי.

שוחחתי עם עמיתה לעבודה, בת למשפחת רופאים. לא תופתעו לדעת שגם היא למדה רפואה וגם עסקה בכך. לאחר מספר שנים נפלה עליה התובנה – היא לא נהנתה מזה, זה לא מה שהיא חשבה, וזה אפילו די מתסכל ומדכא אותה. היא הבינה שהיא רוצה להשתנות, אבל העניין הזה של לבכות על חלב שנשפך, על לימודים שארכו 7 שנים ועכשיו כאילו התבזבזו לריק – הוא לא נתן לה מנוח. היא חשבה על זה לא מעט, ובסופו של דבר החליטה לגלות אומץ ותעוזה ולעבור לתחום אחר. אתם חושבים שהרקורד הרפואי שלה ירד לטמיון? ממש לא!

היכולת לצמוח עם השנים לעשייה רב תחומית הוא כוח אדיר. הכל היום, ובטח בעתיד, יהיה רב-תחומי. אנחנו כבר מזמן לא בעולם חד-דיסציפלינרי: רפואה משולבת עם אורחות חיים, עם ספורט, עם טכנולוגיה ומה לא. כל תחום קשור בתחום אחר. הידע שצברת אינו נעלם, להיפך, הוא משרת אותך לבנייה נוספת של קומת הידע הבאה. ככל שאתה מגוון יותר, כך אתה רלוונטי יותר.

מעבר לכך, ככל שאתה משלב עוד ועוד תחומי עשייה כך ה-NETWORKING שלך יותר אפקטיבי, ואתה מגיע למערכת קשרים חובקי עולם, עם הזדמנויות אינסופיות. מכאן אפשר ללכת לכל כיוון ולנסות דברים חדשים.

לפני שכתבתי את ספרי הראשון הייתי בהתלבטות אמיתית. לומר את האמת, קצת פחדתי - מעולם שאינו מוכר לי, מהשקעה כספית שייתכן שלא תביא שום תשואה, מהחשיפה ומעוד לא מעט דברים. פחדתי לעשות את הצעד הזה של כניסה לתחום שאינו מוכר לי. פחדתי להשתנות.

החלטתי לשתף בדילמה הזו איש שאני מאוד מעריך - את אבא שלי, והוא אמר לי כך: "למה אתה חושב יותר מדי? אתה מודל 70', אתה עוד ילד, פעל במלוא הכוח, עשה את מה שאתה חולם עליו. אחר כך כבר לא תהיינה הזדמנויות נוספות". הוא צדק בגדול.

הכותב רונן איציק הוא אל"מ במיל', חוקר יחסי צבא וחברה, מחבר הספר "האדם שבטנק" | ronenits12@gmail.com