מי צריך כספת?


מהי כספת? זהו בית קיבול מאובטח לשמירת כספים, חפצים ומסמכים יקרי ערך מפני גניבה.

ולמה צריכים כספת?

כדי לשמור על:

  • תכשיטים, כסף, מתנות יקרות, פנקסי צ'קים ואוספים שונים.
  • דרכונים ותעודות למיניהן.
  • מפתחות רזרביים של הבית, הרכב והמשרד.
  • אקדח או כלי ירי אחר, למי שיש בבעלותו כזה. החוק מחייב להחזיק כלי ירי למיניהם
    בכספת מאושרת, בהתאם להמלצות ה"אגף לרישוי כלי ירייה במשרד לביטחון פנים".

הכספת מאפשרת חופש פעולה של יציאה מהבית ואפילו עוזרת לישון יותר טוב.

הכספות נחלקות לקבוצות שונות: כספות ביתיות או משרדיות, כספות כבדות, כספות חסינות אש, כספות לנשק (רובים, אקדחים, חדרי נשק), כספות לתרופות וסמים בבתי חולים, בתי מרקחת ועוד.

תכולת הכספת היא זו שתקבע את איכות ורמת המיגון - עובי דופן הכספת והדלת, מספר הבריחים, קוטרם וחלוקתם בהיקף הדלת, מספר הנעילות, סוג הנעילה ועוד.

המלצתי היא שבבואכם לרכוש כספת (במיוחד בכספות הקטנות), רכשו אחת במידה יותר גדולה מהמתוכנן, מפני שלאחר הרכישה יהיה קשה להחליפה מפאת חוסר מקום.

לפני שאתם רוכשים כספת חשוב לדעת לאיזו מטרה היא מיועדת ומה מתכוונים לשים בה:

  1. תכשיטים מקומם במקום סגור ומוגן גם מפני ילדים, על מנת שאף אחד שאינו מורשה לא יוכל להגיע אליהם. ערכם הרגשי של תכשיטים שהועברו בירושה, גבוה אף יותר ממחירם.
  2. מדיה ומדיה מגנטית חייבים, ע"פ הוראות הביטוח, להימצא בכספת עם דופן כפולה (כספת אחת בתוך השנייה).
  3. מצלמות, אוספים שונים, קלסרים, או מוצרים שתופסים נפח רב, יצריכו כספת גדולה יותר.

ככלל, ככל שערך הפריטים שרוצים לשים בכספת יהיה גדול יותר, כך רצוי לקנות כספת טובה ואיכותית יותר. יש לשים לב למבנה הכספת (עובי הדלת, עובי הדופן, מאיזה חומר היא עשויה ואיזו הגנה יש לכספת נגד פריצה). ישנם מספר אמצעי נעילה לכספות: אלקטרונית חכמה, קומבינציה מכאנית, ביומטרית או שילוב ביניהן. יש לקחת בחשבון שקיימים סוגי נעילה שלא יתאימו לאוכלוסיות מסוימות. כדאי לדעת שכספת עם נעילה אלקטרונית מתוחכמת משחררת את הלקוח משימוש פיזי במפתח שניתן לגניבה או לשכפול, ולפיכך חשוב לרכוש כספת עם מפתח חירום לגיבוי.

לאחר שעוברים את השלבים הטכניים, אך החשובים הללו, יש לבדוק מהו המקום הטוב ביותר להתקין בו את הכספת בהתאם לגודלה. רצוי מאוד למצוא קיר בטון פנימי כמו ממ"ד, אך אסור שיהיה חדר אורחים או חדר שמבקרים בו הרבה אנשים, וזו אינה משימה פשוטה. כמו כן, כדאי מאוד לשים לב ממי קונים את הכספת, מי נותן את השירות והאם יש מפתחות לגיבוי בשעת הצורך.

חשוב לציין שכיום הכספות עונות על דרישות הבטיחות המחמירות ביותר. אלו אינן עוד גושי המתכת הענקיים של פעם, אלא כספות קטנות יותר ומעוצבות, כך שהן לא תופסות מקום רב. מה שחשוב יותר זה משקל הכספת והמיגון שלה.

כספת כמצילת חיים

לידיעתכם: כל בעל נשק אישי או אקדח חייב בכספת כדי לנעול את כלי הירי (חוק מחייב), וכמובן שהכספת צריכה להיות מותקנת כראוי ובעלת תו תקן.

במקרה טרגי שארע באפריל 2009, שיחק ילד בן 10 מול שלושה מחבריו באקדח של אביו, שלא שהה בבית באותו זמן. כדור שנפלט מהאקדח פגע בראשו של אחד החברים והרגו.

במקרה נוסף שאירע בדצמבר 2013 דווח כי שוטרים באזור בית שאן נדהמו לגלות ילד בן 10 באחד מיישובי הסביבה, המשחק באקדח אמיתי בקוטר 0.22 מ"מ. הילד טען כי חשב שמדובר באקדח צעצוע. מסתבר שהאקדח עבר מיד ליד אצל מספר ילדים באותה משפחה.

נשאלת השאלה: "אם האקדח הוחזק כחוק (צריך להיות נעול בכספת) איך קרה שהילד שיחק בו"? החזקת נשק שלא כדין עלולה לא רק לגרום לאסון, אלא גם לכך שאותו בן משפחה מבוגר שלא נעל את הנשק כדין, יאלץ לשאת באחריות ועלול להיכלא בשל כך.

זכרו:

הכנסת הנשק לכספת מאושרת היא הגנה מפני האסון הבא!


הכותב, איתן אסתרי, הוא מנעולן מוסמך באישור משטרת ישראל ומומחה לכספות, עובד עם חברות הביטוח | eitanlocks@walla.com