מעלימים את סימני הגיל


כל מי שמתבונן בפניו של תינוק רואה קפלים ושקעים שונים, מאפיינים ביולוגיים של כל בן אנוש. אולם, בשלב מסוים של החיים, בערך בתחילת העשור השלישי – מתחילים להופיע סימני גיל שנובעים מתהליכי ההזדקנות של הרקמות.

מדוע זה קורה?

 1. השפעת כוח המשיכה, שגורם לעור לאבד מכוחו האלסטי על ידי פגיעה בחלקיקי הקולגן והאלסטין (חלבונים קפיציים שמהווים מרכיב עיקרי של רקמת החיבור בעור וברצועות התומכות). כתוצאה מכך מופיעה צניחת רקמות כגון גבות, עפעפיים, לחיים, קו הלסת, זוויות הפה והצוואר, ונוצרים הקפלים הנזולאביאליים והמריונטות - ובשמם הנפוץ והידוע לשמצה - ה״בולדוגס״ או ה״כלבלבים״ (jowls) וה״סנטר הכפול״.

 2. ספיגת רקמות, כולל עצמות הפנים, מדורי השומן העמוקים והתת עוריים, השרירים, הגידים והעור עצמו. עקב ספיגת העצם נוצרת הקטנת עצמות הלחיים, הסנטר והלסת, והגדלת פתחי ארובות העיניים והאף. דלדול השומן גורם להתרוקנות ושקעים ברקות, במצח, מתחת לעיניים, בלחיים ובסנטר, ובנוסף חל דלדול בעובי ובקפיציות של העור ודלדול בשרירים. מתוך כך נפח העור נהיה גדול יחסית לעצמות שהוא מכסה ונוצרים עודפי עור בפנים ובצוואר.

 3. שינויים בעור עקב הגיל וגורמים סביבתיים כגון חשיפת יתר לשמש, עישון וזיהום אוויר, שינויים ביולוגיים כמו פצעי בגרות והשפעות הורמונליות נוספות.

 4. הרס הדרגתי של הקולגן והאלסטין כמתואר, יחד עם הפעלת שרירי ההבעה אלפי פעמים ביום במשך שנים, גורמים לקמטים, קמטוטים ושינויי מרקם וצבע של העור, כולל פיגמנטציות שונות, קופרוז, חספוסים וגידולים שונים וצלקות אקנה.

מרכיבי הטיפול בבעיות אלה נחלקים לשלושה וכוללים את הפנים, המחשוף והידיים.

 1. הפחתת קמטי הבעה דינמיים  - מדובר בטיפול עם רעלן הבוטולינום – בוטוקס או דיספורט, המוזרק לנקודות ספציפיות בחלק העליון של הפנים, על מנת להחליש את תנועות ההבעה (מימיקה) בשלושה אזורים – מצח, מניפות העיניים ובין הגבות (הגלבלה). פעולה זו מונעת את היווצרותם או החמרתם של קמטים קבועים, ע"י הפחתת הקמטים התנועתיים שמופיעים עם ההבעות השונות. טיפולים נוספים מבוצעים באזור התחתון של הפנים, כגון הרמת זוויות הפה, הצרת לסת רחבה מדי, שיפור הקמטוטים סביב לפה והשטחת המיתרים בצוואר.

 2. פיסול – טיפולים אלה מבוצעים באמצעות הזרקת חומצה היאלרונית או חומר על בסיס סידן (Radiesse), ובמקרים אחרים מתאימים טיפול בחוטים מסוגים שונים. החומצה ההיאלרונית היא אותה חומצה שנמצאת באופן טבעי בגוף האדם (ובגופו של כל יצור חי), אך עוברת תהליכים כימיים שגורמים לייצובה ולמאפיינים שונים כגון רמת צמיגיות, קפיציות, קשיות ועוד. ה-Radiesse מורכב מחלקיקי סידן זהים לאלו הנמצאים בעצמות. ניתן להתאים את החומר למגוון רחב של טיפולים, ע"י מהילה לרמות דלילות שונות לפי ההתוויה הדרושה. טיפול בחוטים מיועד להרמת רקמות נפולות באופן מכני ומתאים למצבים מסוימים ובעיקר ל- jowls, ליישור קו הלסת ולהרמת גבות. למרות היתרונות של הטיפולים הלא ניתוחיים הנ"ל, בהיותם לא פולשניים, קלים, ללא צורך בזמן החלמה, הפיכים וכמובן פחות יקרים, חשוב לציין שבמקרים מסוימים הטיפול היחידי המתאים יהיה בכל זאת ניתוח פלסטי, ואבחנה זו צריכה להתבצע בתחילת הבדיקה בפגישת הייעוץ.

  את הטיפולים מסווגים לארבע קבוצות:
  -הרמת רקמות שצנחו
  -מילוי התרוקנויות
  -הגדרת קונטורים
  -טיפולים ספציפיים ו"גימורים"

  כל הטיפולים הנ"ל מתייחסים למסגרת הבסיסית של הפנים ובאים להחזיר את המראה למצבו הקודם עד כמה שניתן, ע"י תיקון שורש השינוי. כתוצאה מכך חל שיפור משמעותי גם בבעיות משניות כגון הקפלים בין האף לפה ובין זוויות הפה והלסת (נזולביאלי ומריונטות) והשקעים מתחת לעיניים, גם ללא הזרקה ישירה באזורים אלו.

 3. השבחת איכות העור
  קיימות מספר גישות להשגת שיפור איכות העור. באופן כללי ניתן לחלק אותן לטיפולים בטכנולוגיות מבוססות אנרגיה, להזרקת חומצה היאלרונית וסידן (Radiesse), ולטיפולים פיזיים כגון קילוף כימי (piling) או שיוף (Dermabrasion). המכנה המשותף לכל הטיפולים הללו הוא שפעול תאי העור שמייצרים חלבוני הקולגן והאלסטין (הפיברואלסטים) על ידי חום, השפעה ביוכימית עם חומצה היאלרונית והשפעה מכנית על ידי הסידן. השפעת הגירוי הפיזי של עצם ההזרקות המרובות עצמן, של הצריבה הכימית ושל השיוף המכני, משפעלת אף היא ייצור קולגן חדש ע"י תאי העור.

הכותב ד"ר רון קורמן הוא רופא מומחה ברפואה אסתטית, בעל מרפאות בראש פינה ובעפולה | 

www.drronkorman.co.il

התכנים המובאים במאמר אינם מהווים עצה רפואית או תחליף להתייעצות עם רופא