משחקי הכס - סוף המשחק


בימים אלו ממש מתרחש האירוע הטלוויזיוני הגדול של 2019 – עלייתה של העונה האחרונה של סדרת הפנטזיה "משחקי הכס", שהפכה זה מכבר לתופעה עולמית. המעריצים השרופים של עלילות ממלכת ווסטרוז עתירת הסכסוכים והאינטריגות נאלצו להמתין כמעט שנתיים לעונת הסיום שאורכה שישה פרקים בלבד, שאורך כל אחד מהם כשל סרט עלילתי באורך מלא. הקדימונים כבר מבטיחים עונה שכולה קרבות אפיים, אלפי ניצבים, רגעים דרמטיים לרוב ובעיקר סגירה של קווי העלילה הרבים שנשארו פתוחים.

כבר עם עלייתה לאוויר ב- 2011 היה ברור ש"משחקי הכס" ( Games of Thrones או GOT בקיצור) משנה את חוקי המשחק בעולם הטלוויזיה. פרק הפתיחה שלה כלל הופעה של זומבים לבנים, עריפת ראש בחרב, יחסי מין בין אח לאחותו והשלכתו של ילד מחלון מגדל גבוה, וזאת הייתה כאמור רק הפתיחה. בהמשך התמלא המסך בעשרות דמויות מרכזיות ותככניות, עלילות משנה נפתלות ואכזריות, מקרי מוות בלתי צפויים, סצנות מין נועזות, חתונות מדממות ובעיקר, חיסול מתמיד ומפתיע של גיבורים ברגעים הכי לא צפויים. היו אף מי שאפילו האשימו את הסדרה במתן השראה לג'ון הג'יהאדיסט וחבריו הרצחניים בארגון הטרור האכזרי דאעש. יוצרי הסדרה, דיויד בניוף ודן וייס, שליהקו אליה קאסט אלמוני למחצה, שכלל בעיקר שחקנים אנגלים ואירופאיים, לא התביישו לחסל כבר בסיום העונה הראשונה את השחקן המוכר ביותר - שון בין (נד סטארק בשבילכם), וסימנו בכך את הדרך להמשך.

הליהוק היה ללא ספק אחת הסיבות הבולטות להצלחת הסדרה. העובדה שלא היו בה מראש כוכבים בולטים ומוכרים, פתחה את הדרך לפריצתם של שחקנים צעירים שהפכו עד מהרה לכוכבים עולמיים. בראשם כמובן אמיליה קלארק (דאינריז/חאליסי), שהספיקה מאז להשתלב בשוברי קופות כמו "מלחמת הכוכבים" ו "שליחות קטלנית" ופיטר דינקליג' (השימדון טיריון לאנסיטר), שזכו בלא מעט פרסים על הופעתם בסדרה. קית' הרינגטון (ג'ון סנואו), סופי טרנר (סאנסה סטארק) שהשתלבה גם היא בסרטי X-Man מבית "מארוול", ריצ'ארד מאדן (רוב סטארק), מייזי וויליאמס (אריה סטארק) וגם רוז לזלי (ייגריט), שכבר הפכה לגב' הרינגטון, מקבלים בשנים האחרונות תפקידים מרכזיים בסרטים וסדרות טלוויזיה בולטות. שחקנים נוספים בסדרה, שהיו מוכרים עוד קודם כמו לינה הידי (סרסיי) נטלי דורמר (מרג'רי טיירל) איידן גילאן (ליטל פינגר) פדרו פסקל (אוברין מרטל) וגם צ'ארלס דאנס (טיווין לאניסטר) ודיאנה ריג (אולאנה טיירל) הוותיקים, קיבלו כולם זריקת מרץ לקריירה שלהם, ועדיין לא הגענו אפילו למחצית מהשחקנים המרכזיים בסדרה.

אחת הבעיות המרכזיות שאיתה היו צריכים בניוף ווייס להתמודד, היה העולם הרחב והמורכב שאותו יצר כותב סדרת הספרים "שיר של אש ושל קרח", ג'ורג' ר. ר. מרטין. המשימה לעבד את רוחב היריעה העצום של הספרים לתוך סדרה טלוויזיונית, הביאה אותם ואת רשת HBO לצלם סצנות ענק בכל רחבי העולם, בתקציבים שעד אז היו שמורים לעולם הקולנוע בלבד. כאשר עלתה GOT לאוויר באביב 2011, סיים מרטין את כתיבתו של הספר החמישי בסדרה, כאשר שני כרכים נוספים עמדו על הפרק. ההצלחה העצומה של "משחקי הכס" (הוא שמו של הספר הראשון) הפכה גם אותו לכוכב תקשורת, והוא מצא עצמו מטייל על שטיחים אדומים בפרמיירות נוצצות ובאירועי מעריצים נוסח "קומי-קון". התוצאה הייתה עיכוב ניכר ביציאת שני הספרים המובטחים, שהרגיזה לא מעט מהמעריצים האדוקים של ממלכת ווסטרוז, שהביעו את מחאתם ברשתות החברתיות. העובדה שמאז העונה החמישית "עקפה" העלילה הטלוויזיונית את זו הספרותית, גם היא הייתה לצנינים בעיניהם. מרטין לעומת זאת, נראה נהנה מכל רגע ומן התהילה העולמית שלפתע נחתה עליו לעת זקנה.

ועכשיו הכל כאמור מגיע לסיומו. ששת הפרקים האחרונים כבר צולמו ונערכו, וכוכבי הסדרה הרבים עסוקים במתן עשרות ראיונות על תחושותיהם עם סיום הסדרה. בהוליווד כבר יש דיבורים על סדרות-בת והמשכונים שונים, אם כי את טביעת אצבעותיה של GOT ניתן לראות בנקל בעשרות סדרות וסרטים שהלכו בעקבותיה. כנראה שכל מה שנותר זה לראות מי ינצח ומי ימות... ואלאר מורגוליס!! (אתם אמורים לענות "ואלאר דוהאריס").

הכותב אביטל גונן הוא מרצה לתקשורת ורדיו, מגיש התכניות "מדברים ברדיו", "האלמנט" ו"הבוקר השישי" ברדיו קול רגע | avitalgo7@gmail.com