מתאימים את הבית אלינו


שיפוץ נחשב למוצלח אם הוא מביא לשיפור המצב הקיים, נותן פתרונות ומענה לצרכים המשתנים, למצבים חדשים, "פותח את הנשימה" ומייצר חידוש.

ציר הזמן הוא הקו המחבר בין "הזדקנות" הבית לבין השינויים שהגיל שלנו מייצר. עלינו לדעת ליהנות מביתנו, כדי שישרת אותנו נאמנה לאורך השנים, ולא שאנחנו נהיה עסוקים בלשרת אותו. תחזוקת הבית איננה שיפוץ הבית. לא אדון בה הפעם, רק אזכיר את הכלל שככל שנתייחס בהקדם לבעיות שעולות, כך הטיפול בהן יהיה יעיל וזול.

הפעם אדבר עלינו ואיך להתאים את הבית באופן המיטבי לצרכים המשתנים שלנו ולמצבים חדשים. איך לגרום לכך שנפיק הנאה מהחיים בבית.

הנה כמה נקודות לחשיבה על המושג צרכים משתנים:

כשהילדים גדלים ויוצאים מהבית – איך נגרום להם להמשיך לראות בו את ביתם, איך נארח את נכדינו ואורחים אחרים.

במסגרת הצרכים המשתנים ניתן להפוך בית קיים למקור הכנסה נוסף, להפוך חדרים פנויים ליחידות דיור קטנות להשכרה או חדרים למשרדים.

מרחב תנועה – הגיע הזמן לצאת סוף סוף ממצב של צפיפות למצב של מרחבי בית פתוחים, לפתוח קיר ולהגדיל חדר, להפוך פינה לחדר טלוויזיה, להעיף את הטלוויזיה ולבנות מרפסת לתצפית נוף, לשנות את מיקום מכונת הכביסה, להגדיל את אזור המטבח ופינת האוכל.

ואם כבר משפרים, אז בואו נדבר על נגישות!

נגישות. מילה מוכרת היטב שלא תמיד נותנים עליה את הדעת וחבל. הלוואי שלא נזדקק, אבל למה לא לחשוב קדימה? במהלך עבודתי אני פוגש הרבה משפחות שרוצות להתחדש וזה נהדר, אבל חייבים לשלב בשיפוץ את פיתוח הנגישות בבית באופן מיידי, וגם (ובעיקר) בראייה לעתיד!

קיימות הגדרות מאוד מדויקות בתחום הנגשת בתים והרשימה ארוכה:

הרחבת פתחי דלתות בכניסה הראשית ובכניסה לחדרים. לא תאמינו, אבל מרבית מפתחי הדלתות לא עונים על הגדרת המינימום של רוחב 80 ס"מ, שלא לדבר על פתחי שירותים וחדרי מקלחת שחייבים להיות רחבים ובטוחים. ראיתי כבר פתחים של 50 ו- 60 ס"מ בלבד. כשהיינו צעירים ורזים זה אולי הספיק.

מומלץ להתקין עזרי בטיחות (לא רק במקלחת) ולאפשר תנועה זורמת, נכונה ובטוחה בתוך הבית, לתת מענה חלופי למדרגות, לדאוג שהכניסה תהיה נגישה בקלות ועוד.

אני כמובן לא מנסה להפחיד אתכם וגם מאחל לכולנו בריאות נהדרת, אבל אסור לנו להתעלם מאותם דברים ולהמתין לשעת משבר.  

ביתנו מלווה אותנו רוב הזמן ובו אנו מעבירים את מרבית החיים. התחדשות היא צורך אנושי ותמיד עושה לנו טוב. יש כל כך הרבה אפשרויות והזדמנויות לעשות שינוי. חשבו מה אתם באמת רוצים להשיג ומה המטרה שלכם. לפני שפותחים קירות, צריך לפרוץ את גבולות החשיבה להשגת היעד. מעצב, מתכנן וקבלן ביצוע אמין יוכלו לסייע לכם לממש כל חלום ולמקסם אפשרויות גם בשטח מוגבל. התחדשות בבית היא מסוג הדברים שאם עושים אותם נכון – ערכם יישמר לשנים רבות.

הכותב ירון ראובני הוא בעלים של "בידיים טובות" המתמחה במתן פתרונות יצירתיים בשיפוצים ותחזוקת מבנים | yaronrv@gmail.com