סדר פסח הנה בא!


חג האביב בדרך, חג של התחדשות ואנרגיות חדשות. זוהי תקופה שבה עוברים מתקופת החורף שבה בילינו רוב הזמן בתוך הבית, כשהימים קצרים וקרים וכל מה שמתחשק זה להגיע הביתה, לסגור את הדלת ולהתכנס פנימה... אל תקופת האביב שמעוררת בנו את הרצון להיפתח שוב אל העולם, לפתוח את הבית ואת הלב, להתארח, לארח, להתעורר אל היופי וההרמוניה שמאפיינים את הזמן הזה.

זה הזמן לארגן את הבית ואת המרחב סביבנו - לחדש, לצבוע, לסדר ובקיצור לסדר את החיים מחדש. התארגנות כזו דורשת מאתנו בחירה מחודשת שהיא לפני הכול בחירה פנימית: בהתעוררות, בשינוי, ביציאה מעבדות לחירות, מכבלי החומר ומכמויות החפצים שמקיפים אותנו.


לשם כך פיתחתי את שיטת שבעת השלבים, שתעזור לכולנו ליישם את השינוי ביעילות ובמהירות יחסית, בגישה שמחה וחיובית, ותשפר את סיכויי ההצלחה.

ציוד נדרש לשלבים 1-2: דף גדול (רצוי בגודל A3), טוש צבעוני וכלי לכתיבה.

שלב ראשון: נחלק את הדף בעזרת הטוש הצבעוני למספר חלקים כמספר חדרי הבית. בכל חלק נרשום כותרת גדולה עם שם החדר - סלון, מטבח, חדר שירות וכו'. ניתן גם משבצת אחת לכותרת "כללי".

שלב שני: נעבור בכל חדר ונרשום על הדף פעולות לביצוע באותו חדר מבחינת סדר, ארגון, שינוי וביצוע. ניתן לשלב כאן את בני הבית. ילדים מאוד אוהבים להיות חלק מהחגיגה הזו. יש להם רעיונות נפלאים והם יודעים מה הם אוהבים (כמובן עם הכוונה קלה מצידנו). את הדף נתלה במקום מרכזי בבית כדי שנוכל לראות אותו בכל יום. אפשרות טובה: על המקרר, או על דלת הכניסה.


ציוד נדרש לשלבים 3 ואילך
: ארגזי קרטון גדולים, שקיות ניילון גדולות, טוש עבה וסלסלות מרובעות ומלבניות בכל הגדלים.

שלב שלישי: נשים ארגז קרטון פתוח בכל חדר ובמהלך שבוע שלם נמלא את הארגזים בכל טוב למסירה ותרומה: בגדים שקטנים/גדולים עלינו וכאלה שכבר לא נלבש, משחקים שעבר זמנם, חפצי נוי ופריטים שונים ומיותרים שמעמיסים על חיינו (מבטיחה לכם שלא תרגישו בחסרונם).

נוציא מכל חדר מינימום ארגז אחד, רצוי יותר. אפשר להעביר הכל לשקיות, לסמן ולרשום על כל שקית את היעד ולשלוח לתרומות: ויצו, חנויות יד שניה, מרכזי מחזור ועוד. פריטים קרועים ושבורים יזרקו לפח. פריטים לתיקון יעברו לאזור דלת הכניסה ומשם למכונית.


שלב רביעי:
להוציא את כל המיותר מהבית - לתרומות, לפינת המיחזור, לפח. רהיטים טובים ומיותרים יכולים לצאת אל הרחוב ביום המיוחד לאיסוף, או אל פינת המיחזור.

מניסיון, הם לא יישארו שם הרבה זמן.

 
שלב חמישי:
ארגון החלל מחדש, הזזת רהיטים למקומם האופטימלי, קניית סלסילות פלסטיק/ קש מרובעות ומלבניות לאחסון החפצים השונים, לייעול ניצול המקום.

שלב שישי: שלב החלוקה לקטגוריות - זהו שלב מהיר שחשוב לא להשקיע בו יותר מדי מחשבה, פשוט לעשות! כל מה שנשאר יחולק לקטגוריה שלו ויגיע לחדרו וליעדו הסופי: בגד נקי לארון, מלוכלך לכביסה, ספר לשידת הספרים, משחקים וחלקיהם לשידת המשחקים וכו', עד הפריט האחרון. ניתן להיעזר בקופסאות פלסטיק מהמטבח.


שלב שביעי:
השלב הקשה והמורכב ביותר (אפשר להיעזר בבני המשפחה המורחבת ובחברות). נתחיל "לצלול" לתוך כל קטגוריה של חפצים. נתחיל בבגדים, נעבור לקוסמטיקה/טואלטיקה, ספרים, משחקים וכו'. כשאנחנו מסדרים את הבגדים שנותרו, חשוב לרכז את כל הבגדים של אותו אדם. זה הזמן להבין בדיוק את התמונה האמיתית (ולא את זו שאנחנו רוצים לספר לעצמנו) ואז לקפל ולארגן מחדש בארון. ניתן להיעזר בסרטים מהיוטיוב ומרחבי הרשת.

לסיכום: יש הרבה שיטות לסדר את הבית ביעילות והאינטרנט מלא בהדרכות שונות: יש את שיטת אלחנדרה מארה"ב, שיטת מארי קונדו מיפן ושיטות נוספות רבות ונהדרות בעולם וגם בישראל. לכל אחד ואחת מתאימה שיטה אחרת, ולכן רצוי ואף מומלץ בעיני לשלב בין השיטות השונות, בהתאם לאורח החיים שלכם, ליכולות, לאופי ולמציאות הקיימת.

סדר הפסח הוא בעצם התירוץ וההזדמנות להיטיב עם עצמנו, לשפר את חיינו ולצאת לחופשי.

שיהיה לכולנו חג אביב שמח! 

הכותבת מיכל עשת היא מומחית בארגון וסידור בתים | פייסבוק - מיכל תסדר