ספר טוב ליום חורפי


החורף שפוקד אותנו כאילו נוצר על מנת שנתנתק קצת מהמולת היומיום ומן הטכנולוגיה המקיפה אותנו, ונשוב להשתקע בכורסה מול התנור עם כוס משקה חם וספר טוב. אז הנה לכם סקירה קצרה של ספרים חדשים שאולי יעשו לכם את חורף 2019.
נפתח עם אחד מהסופרים הישראלים המצליחים של השנים האחרונות, שלו גם ייחוס משפחתי ממנו נובע שמו, אשכול נבו (נכדו של רוה"מ לשעבר לוי אשכול). לא מזמן הוציא נבו את ספרו החדש "הראיון האחרון" שכבר זוכה לשבחי הביקורת. זהו סיפורו של סופר המתבקש להתראיין לאתר אינטרנט ששלח אליו את השאלות מראש. והנה דווקא בראיון הזה, מוצא עצמו הסופר, שבדרך כלל בורר את מילותיו בקפידה, עונה על השאלות ללא כחל וסרק ובאופן חשוף ופגיע. התוצאה אינטימית מחד, אך מתעתעת ומפתיעה מאידך, ולא בכדי נחשב הספר כבר עכשיו לשובר מוסכמות.

סופר ישראלי מוכר ועטור פרסים נוסף הוא אתגר קרת, שהוציא לפני כחצי שנה את "תקלה בקצה הגלקסיה", קובץ סיפורים שישי במספר. קרת, אומן הסיפורים הקצרים הנוגעים ללב, הולך הפעם צעד אחד קדימה באימוץ תדמית הלוזר האבוד בתוך מציאות חייו, שמזכירה לעתים את הדמויות בשיריו של דני סנדרסון. גם הפעם הוא מציג סיטואציות מחיי היומיום ולוקח אותן לתפניות מפתיעות ואף סוריאליסטיות, וגם הפעם מופיע בדרך כלל הקשר תרבותי המשמש כרקע לסיפור. חובבי קרת בוודאי יאהבו.

לא פחות מוכרת ומוערכת משניהם היא העיתונאית והסופרת שהרה בלאו, שפנתה בספרה הרביעי "האחרות" אל עולם המתח. העלילה נפתחת במציאת גופתה של פעילה פמיניסטית מוכרת כשהיא כבולה לכיסא, לידיה מוצמדת בובת תינוק ועל מצחה חרוטה המילה "אמא". כאשר שחקנית מפורסמת נרצחת גם היא באותו אופן, הופכת הפרשה לסערה תקשורתית. במרכז העלילה דמותה של שילה הלר, שהכירה את הנרצחות ואת הברית שכרתו ביניהן כאשר היו סטודנטיות באוניברסיטת בר אילן. בלאו, שכתיבתה שזורה תמיד ברקע הדתי ממנו צמחה, לוקחת את המותחן הזה אל מעמקי הנשיות והיהדות, ובוחנת מחדש את מיתוס האימהות היהודי.

ספר נוסף שנשים מהוות בו את הציר המרכזי הוא "יפהפיות נמות" של אמן המתח סטיבן קינג ובנו הסופר אוון קינג. האב והבן רקמו הפעם עלילה שבמרכזה מגפה מוזרה התוקפת את העולם, בה נשים נרדמות ואת פניהן עוטפת פקעת קורים מוזרה. אם מישהו קורע את מסיכת הקורים, הן מתעוררות והופכות לרוצחות. בעולם ישנה רק אישה אחת, איבי בלק, המחוסנת מפני המחלה והופכת למוקד ויכוח בין הגברים הנותרים, שחלקם דורשים שתגלה את סוד חסינותה, בעוד אחרים מנסים להגן עליה בכל מחיר.

אחת הסופרות שזכו בשנים האחרונות לתחייה מחודשת היא מרגרט אטווד הקנדית, כבר בת 79, כשמאחוריה כבר יותר מ- 30 ספרים. הייתה זאת הצלחת סדרת הטלוויזיה "סיפורה של שפחה", לפי רומן דיסטופי שכתבה לפני יותר מ- 30 שנה, שהפנתה אליה את הזרקורים. כעת יוצא בעברית ספרה "הלב הולך אחרון" שיצא ב- 2015, ועוסק גם הוא בעתיד אנושי אפל וטורד מנוחה. בני זוג הנאבקים לשרוד כלכלית נענים למודעה המציעה הצטרפות לפרויקט עתידני שמציע בית בפרוורים בתנאי אחד – שבכל חודש שני בשנה, עליהם להחליף את מגוריהם בתא כלא. עד מהרה מתגלה הפרויקט לא כמענה לכל צרותיהם, אלא כהתגשמות נבואה אפלה.

נחתום את הסקירה הקצרה הזאת עם סופרת נוספת, אדריאנה טריג'יאני, שספרה "אשת הסנדלר" היה לרב מכר בישראל ובעולם כולו. ספרה החדש "נשיקה איטלקית" הוא סאגה משפחתית רחבת יריעה המתרחשת בפילדלפיה של אמצע המאה שעברה. שני אחים לאותה משפחה איטלקית אמריקאית מסוכסכים ביניהם שנים ארוכות ואינם מדברים זה עם זה. אחיין יתום במשפחה, ניקי קסטונה, המאומץ על ידי דודיו, עובד כנהג מונית ואמור להינשא לצעירה מקומית, אך בסתר רוקם חלום על הצלחה כשחקן. כאשר הוא אוזר אומץ ומבטל את החתונה, מאיים אבי הכלה להרגו ומכאן מתחילה העלילה להתגלגל. חובבי הרומנטיקה והתרבות האיטלקית לא יתאכזבו.

חורף חמים וקריאה מהנה!

הכותב אביטל גונן הוא מרצה לתקשורת ורדיו, מגיש התוכניות "מדברים ברדיו", "האלמנט" ו"הבוקר השישי" ברדיו קול רגע | avitalgo7@gmail.com