עוברים לבניה מתקדמתמהי בכלל בניה מתקדמת? אם בבנייה קונבנציונאלית משתמשים בבלוקים ובטון, הרי שבבניה מתקדמת רוב הקונסטרוקציה הינה מברזל בדרך כלל, מלבד רצפה וממ"ד.

לשימוש בקונסטרוקציית ברזל יש השלכות רבות על כל תהליך הבניה וגם על החיים בבית בעשרות השנים הבאות. לפני הכל ואולי היתרון המשמעותי ביותר - בטיחות ועמידות. השימוש בשלד העשוי פלדה דקת דופן ובחומרי בידוד מהמובילים בעולם, מקנה למבנה עמידות גבוהה בפני תזוזות קרקע ורעידות אדמה. בית בבניה מתקדמת עמיד בפני רעידות אדמה פי שלוש מאותו בית בבניה קונבנציונאלית. מדוע? כי הוא מסוגל לספוג את תזוזות הקרקע מבלי להיסדק, זאת בניגוד לבנייה בבלוקים ובטון. עמידות זו אף מפחיתה את רמת התחזוקה השוטפת הנדרשת ובנוסף לכך, כל פעולה עתידית במבנה, כגון הרחבה או שיפוץ, הופכת פשוטה ומהירה יותר.

אחרי שדיברנו על בטיחות, אתם ודאי שואלים את עצמכם מה לגבי עלויות הבניה והתחזוקה. לנושא הזה בדיוק מתקשר יתרון הבידוד התרמי. בבניה מתקדמת הקירות והגגות מבודדים בערך פי 2.5 מקירות של בניה קונבנציונאלית, והם למעשה ממוקמים הרבה מעל התקן הישראלי לבידוד. בניה מתקדמת מאפשרת חיסכון של 25%-50% מהוצאות קירור וחימום. חשבו על כמה כסף מדובר שנים קדימה.

בנוסף לבידוד התרמי שתורם לתחושת החום/קור בבית ולתחושה בכיס, גם בבידוד האקוסטי יש לבניה המתקדמת יתרון גדול. גם כאן, הבניה המתקדמת "מנצחת" את התקן הישראלי שעומד על 40 דציבל. קירותיו החיצוניים של המבנה בבניה מתקדמת מבודדים (כלומר מפחיתים) כ-80 דציבלים מהרעש.

דיוק בבניה – השלד בבניה מתקדמת מיוצר ע"י מכונות!!, מה שאומר שיש התאמה מעולה ומדוייקת של כל חומרי הגימור שמתלבשים על השלד, וסטיות אפסיות מהתכנון. זה מאפשר בין היתר לייצר חלונות ודלתות לפי המידות שבתכנית, ללא צורך לבוא ולמדוד בשטח, ממש כמו בשאר העולם המערבי.

תשתיות – חשמל, מים ומיזוג אויר מועברים בשילדה בצורה נוחה ויעילה לטיפול. אין צורך לחצוב בקירות או ליצוק תשתיות בתקרה. הכל פשוט הרבה יותר, במהלך הבניה וגם (ואולי בעיקר) בתחזוקה השוטפת של ביתכם לאורך עשרות שנים.

קיצור משך הבנייה - בניה מתקדמת מאופיינת בתכנון וביישום מדוקדקים, אך תהליך הבניה עצמו אורך חודשים ספורים בלבד. כל מבנה מתורגם באמצעות תוכנות שרטוט לרשימה ארוכה של פריטים והוראות הרכבה, ומכאן שתהליך הבניה מבוצע ברמה גבוהה ביותר ותחת בקרת איכות מדוקדקת.

הכותב הדר זוהר הוא מנכ"ל חברת דור פתרונות בניה ירוקים | www.dor-gs.co.il