על ארתרוסקופיה של הברך


מפרק הברך הוא הגדול ביותר בגוף האדם וככזה הוא נתון לעומסים רבים. כל עומס משקל גופנו נשען על הברכיים שלנו ולכן, בכל פעולה – ריצה, הליכה ואפילו עמידה - המפרק נתון ללחצים רבים. תלונות של מטופלים על כאבי ברכיים הן דבר שכיח.

איך בנוי בעצם מפרק הברך? הוא מורכב מעצמות, רצועות, מיניסקוס, שרירים וגידים, אשר פועלים יחדיו בהתאמה. במקרה של פגיעה באחד או יותר ממרכיבים אלו, עלולים להופיע כאבי ברכיים בחלקים שונים של הברך - הברך הקדמית, האחורית או בתוך המפרק עצמו.

מה גורם לכאבי הברכיים?

סיבות שונות ומגוונות עלולות לגרום להופעת כאבים בברכיים: דלקת, השמנת יתר, טראומה (חבלה), הרמת משקלים כבדים באורח קבע, פעילות גופנית מאומצת, או היעדר פעילות, אשר גורם להיחלשות השרירים האמורים להגן על הברך ולתמוך בה. התופעה נפוצה יותר בקרב ספורטאים, מכיוון שפעילות ספורטיבית, כגון קפיצה או ריצה, יוצרת עומס גדול מאוד על המפרק. הדבר גורם לפגיעה בתיאום כל הגורמים המרכיבים את מפרק הברך, ויוצר שחיקה במרכיבים אלו. בנוסף, שיעור הפציעות בקרב ספורטאים הוא גדול בהרבה מיתר האוכלוסייה והוא כולל את הפציעות הבאות: שבר, קרע במיניסקוס, קרע ברצועה, קרע בבורסה (שק מלא בנוזל שמטרתו לסכך מפרקים שונים בגוף: כתף, מרפק, ירך, ברך וכד').

סיבות נוספות להופעת כאבי ברכיים היא דלקת פרקים (אוסטאוארתריטיס), כאבים במפרק אחר המוקרנים לברך, כאבי גדילה ועוד.

כיצד נאבחן את סיבת הכאב?

כאשר מופיעים כאבים בברכיים יש לגשת לאורתופד אשר יחליט על הבדיקה המתאימה: אולטרסאונד, רנטגן, MRI ...

כיצד מטפלים בכאבי ברכיים?

הטיפול מתחלק לשלוש אפשרויות עיקריות:

  • טיפולים שמרניים – כוללים פיזיותרפיה ושימוש במדרסים. הטיפול הפיזיותרפי משפר את תנועת הברך וניתן להיעזר בו גם כטיפול משלים לפני או אחרי ניתוח, לזירוז ההחלמה וחיזוק השרירים. המדרסים מסייעים בשיפור היציבה ואיזון הגוף.
  • טיפולים תרופתיים כגון הזרקות של סטרואידים או חומצה היאלרונית לתוך מפרק הברך, או תרופות נוגדות דלקת.
  • ניתוחים כירורגיים – כאשר הטיפול השמרני והתרופתי אינו מצליח וישנה פגיעה משמעותית באיכות חייו של המטופל, כדאי לשקול התערבות ניתוחית, כגון ניתוח ארתרוסקופיה.

מהי ארתרוסקופיית ברך?

ארתרוסקופיה של הברך היא טכניקה כירורגית שיכולה לאבחן ולטפל בבעיות במפרק הברך. במהלך הניתוח, הרופא מבצע חתך קטן מאוד, שדרכו הוא מכניס לתוך הברך מצלמה זעירה המכונה ארתרוסקופ. זה מאפשר לרופא לראות את החלק הפנימי של המפרק על גבי מסך, לאבחן את הבעיה בברך ובמידת הצורך לתקנה בעזרת מכשירים קטנים שנמצאים בתוך הארתרוסקופ. באמצעות פעולה זו ניתן לטפל בבעיות כמו קרע במיניסקוס או פטלה (עצם הפיקה) שיצאה ממקומה, ולבצע תיקון רצועות המפרק.


הכותב, ד"ר מאוריציו פינקלשטיין, הוא מומחה בפגיעות ומחלות ברכיים, רפואת ספורט, כירורגיה של הברך וארתרוסקופיה, ויועץ כירורגי של הברך מטעם משרד הבריאות בבי"ח פוריה. מבצע ניתוחים במרכז הרפואי RMC רוזן מדיקל סנטר שבמתחם עמק סנטר | במרכז RMC חדרי ניתוח חדישים ומשוכללים והוא עובד בהסדר עם קופות החולים, הביטוחים המשלימים וחברות הביטוח | 2323* | rmc-md.co.il

התכנים המובאים במאמר אינם מהווים עצה רפואית או תחליף להתייעצות עם רופא