פיזיותרפיה - יותר ממה שחשבתם


רובנו שמענו על פיזיותרפיה בהקשר של שיקום והחלמה מפציעות, אך פיזיותרפיה עוסקת במגוון רחב של תחומים. עם התקדמות המחקר משתכללות שיטות הטיפול והמניעה, ופיזיותרפיסטים כיום מציעים מענה לתינוקות עם קשיי התפתחות, מתבגרים עם בעיות יציבה, אנשים הסובלים מסחרחורות או קשיים בשמירה על שיווי משקל, כאבים כרוניים ואף כאלה הסובלים מכאבי ראש ואוזניים. במאמר זה יוצגו מספר תחומי טיפול חשובים וחדשניים בעולם הפיזיותרפיה הנוגעים לרובנו, שכדאי מאוד להכיר:

טיפול בתינוקות - תחום הפיזיותרפיה ההתפתחותית הוא תחום מומחיות רחב וחשוב. קשיים מוטוריים בינקות עלולים להשפיע על היבטים רבים בהתפתחות התינוק. למשל, אחת התופעות השכיחות בקרב תינוקות צעירים היא חוסר סימטריה של שרירי הצוואר ('טורטיקוליס'). חוסר הסימטריה גורם לתינוק להפנות את ראשו לאותו הצד רוב הזמן, ולהזניח את הצד השני. בנוסף, עצמות הגולגולת של התינוק רכות מאוד ועלולות להתקבע באופן לא סימטרי ולייצר פגיעה במראה הפנים. מענה טיפולי מהיר יעודד התפתחות מוטורית איכותית וימנע עיוות מבנה הראש והפנים. אם הבחנתם שתינוקכם מעדיף להפנות את ראשו לצד מסוים, או אם ישנה השטחה של אזור מסוים בראש, חשוב לפנות לפיזיותרפיסט תינוקות מומחה בהקדם, מכיוון שחלון ההזדמנויות לתיקון הגולגולת הוא קצר.

שיפור יציבה בגיל ההתבגרות - בתקופת ההתבגרות חשוב לשים לב למצבים חריגים בגוף, גם אם אינם גורמים לכאב. כיפוף מוגזם או אי-סימטריה עלולות להשפיע על תפקוד תקין בעתיד. בני נוער יכולים להפיק תועלת רבה מטיפול פיזיותרפי – בין היתר שמירה על יציבה נכונה וחיזוק עמוד השדרה.

דיקור (מערבי) - כמעט כל פציעה מערבת פגיעה ברקמה שרירית או ברקמות החיבור שמסביבה, העלולה לגרום לכאב עז. הדיקור נחשב לאחד מאמצעי הטיפול היעילים ביותר בטיפול בפגיעות אלו והוא מקל מאד על הכאב. הדיקור מתבצע באמצעות מחט דקיקה המוחדרת לאותה רקמה במיקום מדויק, ומאפשרת ריפוי ע"י חידוש זרימת הדם לאותו אזור. בשונה מדיקור סיני, השייך לרפואה האלטרנטיבית, הדיקור המערבי מבוצע ע"י רופאים ופיזיותרפיסטים שעברו הכשרה ייחודית לכך.

חיזוק רצפת אגן - בקרקעית האגן ישנה קבוצת שרירים שמעליהם ממוקמים מספר איברים, הכוללים את שלפוחית השתן, הרחם והרקטום. לשרירי רצפת האגן יש חלק חשוב בתפקודם, ולכן חולשה או כאב בשרירים אלו יכולים להוביל לבעיות שליטה במתן שתן וצואה, לכאבים בזמן קיום יחסים או לכאבים לאחר לידה. טיפולים פיזיותרפיים לחיזוק שרירי רצפת אגן מסייעים לנשים בכל הגילאים, ומתאימים גם לילדים הסובלים מבריחות שתן וצואה במהלך היום והרטבות לילה.

Fascial Manipulation (פשיאל מניפוליישן)- פשיה היא רקמה שעוטפת את כל איברי הגוף מבפנים, בדומה לעור שעוטף את הגוף. היא אחראית לאחיזת האיברים במקום (איברי הבטן, שרירים וכו'), להחלקתם בזמן תנועה ולהעברת כוח. בעיות באיבר פנימי או פציעה מכל סוג, יכולות ליצור מתח ברקמה זו ולגרום לשינויים שיגררו פציעות נוספות או לכאב באיברים מרוחקים. טיפול חדשני זה מטפל ברקמת החיבור עצמה, באמצעות מניפולציה מנואלית באזור מרוחק מאזור הכאב, והוא עוזר למי שסובל מכאב כרוני ונפצע או נותח בעבר (גם בעבר הרחוק).

טיפול וסטיבולרי - המערכת הווסטיבולרית שבגופנו אחראית על היציבה שלנו ועל שיווי המשקל. כאשר נוצר חוסר איזון במערכת זו, נחווה סחרחורות או חוסר יציבות המתבטא בנטייה לנפילות. על מנת לבצע טיפול יעיל מומלץ לבצע אבחון אצל פיזיותרפיסט או רופא אא"ג, ובהתאם לפגיעה יותאם הטיפול, שלרוב מצליח להחזיר את היציבות והביטחון.

פה ולסת - בעיות במפרק הלסת עלולות לגרום למספר תופעות לוואי, החל מ'קליקים' בזמן אכילה ועד ירידת טווח התנועה בפתיחת פה, ואף כאבי ראש וכאבי אוזניים מציקים. הטיפול במקרים אלו מתבצע בעזרת תרגילים, עיסוי, מתיחות ודיקור.

במאמר זה הזכרנו רק חלק מהתחומים המגוונים בפיזיותרפיה, כשכל תחום הוא עולם ומלואו. חשוב לציין שמקצוע הפיזיותרפיה נחשב כבטוח ביותר עבור המטופלים ומבוסס מחקרית. כמו בעולם הרפואה, גם בעולם הפיזיותרפיה ישנם סוגי מומחיות שונים, וכדי לפתור בעיה, חשוב לחפש מומחה לאותו תחום, על מנת להשיג תוצאות מרביות.

כותבי המאמר הם נעמה אייל, נועה לב, יאיר הרבטר ויונתן חכם - פיזיותרפיסטים במכון הפיזיותרפיה לב קליניקס במצפה הושעיה | חפש אותם בפייסבוק - Lev Clinic's