קובנה – העיר שמתעוררת לאיטה


אל העיר קובנה הגעתי לטיול של שלושה ימים שקדמו למסלול ארוך יותר באזורים הכפריים של ליטא. האמת היא שלא ידעתי למה לצפות. האם נותר זכר למבנים העתיקים לאחר המלחמה? האם היא כבר התעוררה מתרדמת המשטר הקומוניסטי?

ובכלל, איך אני ארגיש בעיר מזרח אירופאית שנמצאת במדינה שבה איבדו את חייהם כל כך הרבה אנשים מבני משפחתי?

החלטתי להשאיר את ההיסוסים מאחור ולבקר בעיר למרות הסיפורים ואולי דווקא בגללם.

העיר קובנה (קאונס) נבנתה במקום שבו נפגשים שני הנהרות - ניימן ונריס, והיא העיר השנייה בגודלה בליטא.

בנקודת המפגש בין הנהרות נבנתה טירת קובנה ומזרחית לה – האזור העתיק ובהמשך העיר החדשה.

בקובנה מנשבת רוח של התחדשות. העיר נבחרה ע"י האיחוד האירופי לשמש כבירת התרבות של אירופה לשנת 2022, והקובנאים מנצלים את ההזדמנות כדי לחדש ולרענן את הרחובות והמבנים העתיקים.

קובנה היא עיר נעימה. מרכזה העתיק לא גדול וניתן לסייר בו רגלית ולהגיע אל כל הנקודות החשובות והמעניינות בהליכה קצרה.

את הביקור בעיר כדאי להתחיל בלשכת התיירות שנמצאת בבניין העירייה העתיק שבכיכר המרכזית. כאן תוכלו לקבל מפות נהדרות של קובנה, שכחלק ממיתוגה החדש כעיר תיירות, עוצבו לפי נושאים שונים - מסלול קולינרי, מורשת יהודית, מוזיאונים, אומנות, ספורט, גרפיטי ועוד. כל אחד יכול להתמצא בקלות ולטייל לאורך המסלול עם המפה שבחר.

בין המקומות שלא כדאי לפספס:

המדרחוב הראשי של העיר מאוד ארוך - הוא מתחיל בכיכר העירייה ומסתיים בכנסיית מיכאל הקדוש. חלקו המערבי שבעיר העתיקה מרוצף אבן, וסביבו בתים צפופים מהמאות הקודמות ובהם מסעדות, בתי קפה מעודכנים, חנויות וגלריות יפות. לכאן כדאי להגיע גם בשעות הערב שוקקות החיים.

* גלריית החצר Yard Gallery היא מתחם מיוחד במינו - חצר פנימית בין בתי מגורים שבהם גרו בעבר יהודים. אמן בשם ויטניס יאקס שמתגורר במתחם, החליט להפוך את החצר לגלריה פתוחה של אומנות רחוב, המוקדשת כולה לחיי התושבים שגרו בה בעבר, וזאת באמצעות ציורי קיר, תמונות ואביזרים נוספים שמספרים את סיפורה של החצר. בכניסה למתחם תלוי שלט שמספר שכאן התגורר יודה זופוביץ', שהיה מפקד משטרת גטו קובנה ומפקד תנועת המרי בגטו.

* טירת קובנה נבנתה בימי הביניים בקווים עגולים מלבנים אדומות. בתוך הטירה יש מוזיאון היסטורי, אך אפשר להגיע לכאן גם מבלי להיכנס אליו, ולצאת לטייל בגן הציבורי הגדול, שבקצהו נמצאת נקודת המפגש בין שני הנהרות.

* בחלקה החדש של העיר נבנו בניינים רבים בסגנון המודרניסטה, דבר שהפך את העיר לפנינה לשוחרי האדריכלות שמסתובבים עם מפה מיוחדת שעליה מסומנים המבנים שזיכו את העיר בהכרה של ארגון אונסק"ו.

* בית סוגיהארה - מוזיאון שהוקם בבית הקונסוליה היפנית לשעבר, ומוקדש לפעילותו האמיצה של סגן הקונסול צ'יאונה סוגיהארה, אשר סיפק תעודות מעבר ליהודים בתקופת מלחמת העולם השנייה, ובכך הציל את חייהם של אלפי יהודים.

* מוזיאון המוזיקה נמצא באחת מסמטאות הרובע העתיק ובו מגוון רחב של כלי נגינה מתקופות שונות. המוזיאון מתאים במיוחד לילדים שמוזמנים להתנסות בנגינה בכלים המיוחדים.

* אוהבי הקניות והאוכל המשובח ימצאו גם הם את מקומם בקובנה. יש בעיר מספר קניונים גדולים ומסעדות מצוינות שמגישות אוכל ליטאי מסורתי, מודרני, או מסעדות ממקומות שונים בעולם, החל במסעדות עממיות ועד למסעדות שף יוקרתיות. 

בשנת 2022, כשתיכנס לתוקפה שנת ההכרזה על בירת התרבות, צפויים להתקיים בעיר שלל אירועים ופסטיבלים ויתכן כי המחירים יעלו. בינתיים כדאי לנצל את המחירים הנוחים של הטיסות והשהייה ולצאת לטיול בקובנה.

בביקורי בליטא פגשתי אנשים נעימים ומסבירי פנים, אנשים שלא מסתירים את העבר ופועלים לשימורו. התחושות שאיתן הגעתי פינו מקומן לרצון להכיר עוד אזורים של המדינה, עד קבלת האומץ לטיול שורשים.

 הכותבת, ענבל ז"ק, עוסקת בייעוץ טיולים ותכנון מסלולים למטייל העצמאי באירופה | www.inbalzak.co.il

בלוג הטיולים "כבר אורזת" www.inbalzak.com