קיץ טלוויזיוני לוהט


הקיץ שבפתח טומן בחובו כמה אוצרות טלוויזיוניים משובחים, בעיקר בסדרות שכבר הוכיחו עצמן כמשובחות. אז למי שמחפש את עצמו מול המרקע, הנה רשימה חלקית של סדרות שיכולות לצנן לכם את החודשים החמים.

נפתח עם סדרת הכלא "כתום הוא השחור החדש", המבוססת על ספר אוטוביוגרפי, ומתארת את עלילותיה של פייפר קרמן (טיילור שילינג), אישה לבנה מהמעמד הבינוני-גבוה בארה"ב, שמוצאת עצמה לפתע בכלא, עשר שנים לאחר שהבריחה מזוודה מלאה בכספי סמים עבור מי שהייתה אז המאהבת שלה (לורה פריפון). כעת צריכה פייפר לפלס את דרכה בעולם הלא-מוכר של אסירות וסוהרים, אל מול העולם הנורמטיבי שמחוץ לחומות. העונה שעולה כעת היא עונת הסיום של הסדרה, שמשודרת כיום גם ב HOT ולאחר מכן גם ב YES.

סדרה אחרת העוסקת בפשע, אם כי גיבוריה הצליחו עד עתה לחמוק ממאסר, היא הלהיט מספרד "בית הנייר" (Casa De Papel). כזכור, בשתי העונות הראשונות הצליחו ה"פרופסור" וחבורת השודדים שחבריה נקראים בשמות ערים בעולם, לבצע את השוד הגדול בהיסטוריה במדפסת הכסף הלאומית ולהימלט עם שללם. אלא שהשלטונות לא יוותרו כל כך בקלות, והם יוצאים בתחילת העונה השלישית לשים את ידם על השודדים. לפי הקדימונים שכבר רצים ברשת, הם מצליחים ללכוד את אחד מהם ולהכניסו למעצר וכעת מתגייסים החברים לחלצו מהכלא. "בית הנייר", שהפכה כאמור לתופעה עולמית (האם גם אתם מזמזמים לעצמכם bella ciao.. bella ciao...?) הציבה לעצמה רף גבוה מאוד בשתי עונותיה הראשונות, ולכן הסקרנות לקראת העונה השלישית שתחל בקרוב, רבה מאוד.

סדרה נוספת הנחשבת לפורצת דרך היא סדרת הדרמה הבריטית "מראה שחורה", שעוסקת בהשפעת עולם הטכנולוגיה החדש על חיינו ועל ההתנהגות האנושית. כל אחד מהפרקים מציג עלילה וגיבורים שונים, שנדרשים להתמודד עם אספקט קיצוני כזה או אחר של חייהם, המושפע מאמצעי התקשורת שהשתלטו על חיינו, בין אם אלו מכשירי הטלפון הניידים, מחשבים ורשתות חברתיות, תוכניות ריאליטי אינטראקטיביות, או המצלמות שעוקבות אחרינו כל הזמן. העונה החמישית של הסדרה, שעלתה בימים אלו על המסכים, תעסוק בין השאר בעולם הדייטינג האלקטרוני, בטייקונים החדשים המנהלים את הרשתות החברתיות (עם רמזים עבים למרק צוקרברג ופייסבוק) וגם בהערצה לכוכבי פופ בעידן הנוכחי, בפרק שבו מככבת לא אחרת מאשר הזמרת חובבת השערוריות מיילי סיירוס.

ביקורת רבה על העולם המודרני מסתתרת (או אולי לא כל כך) גם בסדרה הדיסטופית "סיפורה של שפחה", שעונתה השלישית זה עתה החלה. הסדרה, המבוססת על ספרה של הסופרת הקנדית מרגרט אטווד, מציגה לעולם גרסה קיצונית וקודרת של ארה"ב, לאחר שהשתלטה עליה כת נוצרית טוטליטרית ואכזרית שהקימה את רפובליקת "גלעד". במרכזה סיפורה של שפחה בשם ג'ון (אליזבת מוס הזכורה מ"הבית הלבן", "מד מן" ו "קצה האגם"), הנחטפת כדי לשמש כפילגש למטרות רבייה בביתם של פרד, אחד ממנהיגי גלעד (ג'וזף פיינס המוכר מ"שייקספיר מאוהב" ו "אליזבת") ורעייתו העקרה סרינה (איבון סטרהובסקי). כשפחה, זהותה של ג'ון נלקחת והיא מכונה כעת "שלפרד" (כלומר שייכת לפרד) וזהו גורלן של צעירות נוספות שעליהן מפקחת הדודה לידיה האכזרית (אן ד'אוד). הסדרה עטורת הפרסים, שעלתה בצמוד לכניסתו של דונלד טראמפ לבית הלבן, תוארה לא פעם כמי שחוזה את העתיד במידה שהכוחות השמרנים בארה"ב יצליחו במזימתם.

נחתום את הסקירה הזאת עם משהו קצת יותר קליל, אם כי גם הוא טבול בלא מעט דם... הכוונה היא לעונה החדשה של סדרת המתח "להרוג את איב". איב פולסטרי, בגילומה של סנדרה הו האסיאתית (לעולם ד"ר כריסטינה יאנג מ"האנטומיה של גריי"), היא חוקרת בשירותי הביון הבריטיים שנדרשת לעצור רוצחת שכירה ומוכשרת בשם וילאנל (ג'ודי קומר הבריטית). אלא שהיחסים בין השתיים הופכים מרגע לרגע לקרובים יותר ויותר, והפער בין מרדף לחיזור לא פעם מיטשטש עד כדי קירבה של ממש, כשלא ברור מי רודפת אחרי מי. את הסדרה יצרה פיבי וולר-ברידג' הבריטית, שעד עתה עסקה בעיקר בקומדיות, וזאת מן הסתם הסיבה שלמרות שווילאנל היא כאמור רוצחת במקצועה, יש פה לא מעט רגעים קומיים ואפילו מצחיקים. העונה השנייה, שעלתה ממש עכשיו ב- HOT, זוכה גם היא לשבחים רבים ומומלצת מאוד.

לא נותר אלא לאחל לכם צפייה נעימה.

הכותב אביטל גונן הוא מרצה לתקשורת ורדיו, מגיש התוכניות "מדברים ברדיו", "האלמנט" ו"הבוקר השישי" ברדיו קול רגע | avitalgo7@gmail.com