שילוב עץ ואבן בגן הפרטי


הגינה העוטפת את הבית היא הטבע הפרטי שלנו, חובבי הגינון והגינות. ישנם אינספור חומרים טבעיים שניתן לשלב בתכנון גינה חדשה, או בגינה קיימת וותיקה. לחומרים הטבעיים יתרונות רבים - אקולוגיים, תקציביים ועיצוביים, אך הם בעיקר יוצרים מגוון רחב של אפשרויות, ועם קצת יצירתיות ומחשבה ניתן ליצור מראה של גינה פשוטה, טבעית, נקייה ובאחזקה נמוכה.

שימוש בסלעי לקט מקומיים - סלעי לקט הנחצבים במחצבות בכל רחבי הארץ הם חומר גלם זול ונפלא. הם מגיעים במגוון גדול של גדלים, צבעים וגימורים, ויכולים להוות חיפוי של חומה, תיחום לערוגה, מסלעה מוגבהת, או גובל למדשאה. סלעי הלקט יכולים לשמש כאלמנט נוי – ישנם סלעים שנראים כפסלים מרשימים ומיקומם באזור הנכון בגינה הופך אותם למוקד עיצובי. ניתן להשתמש בסלעים אלה לאלמנט מים או לספסל ישיבה. סלעי הלקט המקומיים אינם יקרים, הם זמינים והעבודה איתם פשוטה.

ריצוף ויצירת שבילים בעזרת אבני מדרך - אבני המדרך הן למעשה סלעים גדולים שנכנסו למנסרה ויצאו בצורה של פרוסות. האבנים מגיעות בגדלים ובגימורים שונים ובמחירים עממיים. ניתן להשתמש באבני מדרך כדי ליצור שבילים "צפים" בגינה, שבילים שאינם מקובעים או מבוטנים, מחומר חזק שכמעט ואינו מתבלה. יש להניח ולפלס את אבני המדרך במרחקים סבירים זה מזה, כאשר המרחק בין אבן אחת לשנייה לא יעלה על 20 ס"מ, על מנת שמי שצועד בשבילים, לא יאלץ לדלג מאבן לאבן. ניתן לפזר בין האבנים חומרי חיפוי שונים, חלוקי נחל, טוף או שבבי עץ, או לשתול צמחים משתרעים ביניהן, ובכך ליצור שביל אבנים טבעיות הטובל בירוק.

ריצוף מאבן טבעית - ריצוף וחיפוי שבילים או קירות באבן טבעית כדוגמת בזלת, טרוורטין, בורגון וכו'. גם במקרה זה יש יתרון לאבן על פני חומרים אחרים, כחומר עמיד ויציב לאורך שנים רבות, עם שחיקה מינימלית. ישנן אבנים שמדי מספר שנים צריכות לעבור מריחה של סילר המונע חדירת רטיבות ואוטם את האבן. עלויות האבנים משתנות מסוג לסוג ועל פי הגדלים השונים. רבים משתמשים היום באותה אבן לריצוף פנים וחוץ - דבר המכניס את הגינה הביתה ולהפך.

ריצוף שבילים ומשטחים בדק עץ אורן - להבדיל מעץ איפאה שנכרת ומיובא מברזיל, עץ האורן הוא מקומי וים תיכוני, והעצים בהם אנחנו משתמשים בארץ מגיעים ברובם ממנסרות מקומיות. לעץ האורן יתרון עיצובי, כיוון שבתוך גזעי וענפי העץ מופיעות "עיניים" קישוטיות המוסיפות עניין לטקסטורת העץ. מעץ אורן ניתן לתכנן וליצור מאות אלמנטים עיצוביים, כמו ריצוף שבילים ורחבות, פרגולות, לייסטים לתיחום ערוגות ותיבות עץ לגן ירק.

שבבי עץ/רסק גזם - זהו חומר חיפוי נהדר בעל יתרונות אקולוגיים עצומים. הוא עוזר במניעת עשביה בגינה, שומר את המים בקרקע, מטייב ומאוורר את האדמה, ובנוסף בעל יתרונות עיצוביים – הוא יוצר מראה אחיד וטבעי ונותן תחושה של טבע אמיתי. ניתן לפזר את השבבים באזורי שתילה, בוסתן, או באזורים מתים שלא ניתן להשאירם חשופים לשמש, ולהפוך להיות אזור פרא של נביטת העשבייה.

הכותבים, חנה וגיא טבק, הם אדריכלי נוף ומעצבי גינות המתמחים בגינון ארץ ישראלי וים תיכוני חסכוני במים ובתחזוקה.   פייסבוק - חנה וגיא טבק - תכנון והקמת גינות