שילוב צמחיה ארץ-ישראלית בגינת הנוי


הקשר בין האדם וצמחי הבר הוא קשר רגשי חזק, עטוף בנוסטלגיה וגעגועים לבית ההורים והסבים ולארץ ישראל של פעם. צמחי הבר מזכירים לנו שירי ילדות וסיפורי תנ"ך, את החגים ועונות השנה. בנוסף לערך המוסף הרגשי הכרוך בצמחים אלה, יש לזכור שצמחיית הבר הארץ-ישראלית היא חלק ממערכת אקולוגית בה מתקיימים יחסי גומלין בין צמחים לבעלי חיים ולסביבה, במשך אינספור שנים.

למרבית צמחי הבר פריחות מרהיבות - ישנם צמחי בצל ופקעת בכל צבעי הקשת, שיחים גבוהים ריחניים ומשגעים ועשבוניים מיוחדים. צריך רק להכירם ולדעת איפה ומתי לשתול. מדובר בצמחים עמידים וחסונים המסוגלים לגדול בתנאי הארץ הקשים, אינם זקוקים לתוספת השקיה, עמידים בפני מזיקים וקלים לאחזקה. יחד עם זאת, לא היינו ממליצים לבסס את כל הצמחייה בגן על צמחיה ארץ- ישראלית, כדי שלא ייווצר מצב של חודשי קיץ ארוכים, בהם הגינה חרבה, חומה וצהובה.

עצים ארץ-ישראלים המצוינים לשילוב בגן הנוי:

כליל החורש Cercis siliquastrum פאר החורש הים-תיכוני, עץ נפלא לגינה הפרטית. בעל פריחה חורפית אביבית וורודה. פורח בחודשים מרץ-אפריל. באזורים קרים הפריחה מקדימה את הלבלוב ואז היא מרשימה פי כמה. הוא לא מלכלך, נותן צל אוורירי ולא צורך הרבה מים. הכליל מתאים במיוחד לאזורי ההר. זהו עץ כניסה מומלץ!

שקד מצוי Prunus dulcis - נסיכת הגבעות וההרים היא השקדייה, הבולטת בפריחתה המרהיבה והצחורה בימי סוף החורף. אצילה, נשירה ומתבלטת ביופייה. היא מתאימה לכניסה לגן, למיסוך או הצללה, אינה מלכלכת וצורכת מעט מים.

אגס סורי Pyrus syriaca - עץ נמוך ויפה, נשיר-חורף. הוא מתבלט רק בחודשים מרץ–אפריל, כשהוא מכוסה כולו בפריחה לבנה מרהיבה. הפריחה מתרחשת בעוצמה מרשימה יחד עם לבלוב העלים או אף לפניהם, מה שמגביר את האפקט הוויזואלי שלה. האגס הסורי מבשיל את פריו בסוף הקיץ (אוגוסט–ספטמבר).

שיחים ארץ-ישראלים פורחים:

מורן החורש - שיח ירוק עד איתן ועמיד, בעל פריחה ריחנית משכרת ופירות קישוטיים לאחר הפריחה.
אחירותם החורש 
- שיח גבוה בעל פריחה צהובה עוצמתית וענפים דקורטיביים. מהיר וחסכן במים. לוטם מרווני/שעיר - שני הלוטמים המקומיים שלנו פורחים באביב בוורוד זוהר או לבן ומושכים אליהם פרפרים.
הדס מצוי 
- שיח ירוק עד ריחני הפורח בקיץ, בעל עלווה מעניינת ואינספור סגולות רפואיות.
אברהם מצוי – עץ קטן או שיח גדול. הוא נשיר, מרובה פרחים עתירי צוף ומושך אליו דבורים ופרפרים.
חבלבל השיח - צמח שאינו מוכר מספיק בעולם הגינון, בעל פריחה ורודה ומראה היוצר כתמי צבע בגינה.

גן נוי הוא אינו אזור טבעי, ומתקיימים בו תנאים שונים מהסביבה, כמו לדוגמה השקיה, שעשויה לגרום לשבירות יתר או התנוונות של צמחי בר שאינם רגילים להשקיה סדירה. הניסיון לשלב צמחי בר עם צמחים מושקים לא תמיד מצליח, על כן מומלץ לתכנן עם הרבה מחשבה את צמחי הבר הארץ-ישראליים שתרצו לשלב בגינתכם.

הכותבים, חנה וגיא טבק, הם אדריכלי נוף ומעצבי גינות המתמחים בגינון ארץ ישראלי וים תיכוני חסכוני במים ובתחזוקה | פייסבוק: חנה וגיא טבק – תכנון והקמת גינות יפות