שיפוץ הבית כחוויה מתקנת


שיפוץ של בית מהווה הזדמנות להגשמת חלומות דרך חווית היצירה. אני נתקל לא אחת באנשים שמצהירים בפני נחרצות כי לעולם לא יעברו שוב את גיהינום השיפוץ. ברור לי שהם מדברים מתוך חוויה קשה שעברו.

שיפוץ לצורך שדרוג הבית מתחיל בהכנה מקצועית! מרבית האנשים שרוצים לשפץ את ביתם, על פי רוב לא הגדירו לעצמם כמה שאלות שהן מהות תהליך השיפוץ:

מה אני רוצה להשיג מהשיפוץ? למה שיפוץ ולמה דווקא עכשיו?

אילו בעיות נוכחיות מטרידות ואותן אני רוצה לפתור?

אילו צרכים השתנו ועל אילו צריך לתת פתרון? מהם הצרכים העתידיים שלי?

מהו התקציב העומד לרשותי? מהם סדרי העדיפויות שלי?

ניתן לקבוע בוודאות כי צעד ראשון בהצלחת השיפוץ הוא הכנה מוקדמת שכוללת את חיפוש התשובות לכל השאלות שהצגתי. המטרה היא להפוך את פרק הזמן של השיפוץ לחוויה חיובית, שתחילתה כאמור, בחשיבה מקצועית מוקדמת.

חשיבה עם בעלי מקצוע בתחום מעניקה שני דברים עיקריים:

  • תכנון נכון התואם למבנה הקיים יחד עם בניית החלום.
  • חיסכון כספי ניכר!

יש להתאים את התהליך לצרכים, לשאיפות ולחלומות, תוך התאמת העשייה לתקציב המשפחה.

בכל תקציב ניתן לעשות הרבה גם מבלי לחרוג מהמתוכנן, ואז, כל שנותר זה לקחת את המשפחה יד ביד, בביטחון, באותו מסלול מסקרן ומתגמל.

ככל "שהמנצח על התזמורת" יהיה בעל ידע רב בתחום התכנון והביצוע, כך יגדלו הסיכויים לקבל את "החלום" באופן איכותי, המותאם לצרכים ולתקציב.

חווית שיפוץ טובה מתחילה כאמור בחשיבה ובתכנון. ראשית, יש להחליט על היקף העבודה, תוך בדיקת חלופות שונות. יש לחשוב יצירתית ולהתפרע עם האפשרויות. שלב זה ייעשה בעזרת מתכנן מיומן (אשר בעתיד יוכל להיות המפקח לביצוע העבודות). שכרו של זה בטל בשישים באם התכנון יהיה אופטימלי, כולל בחירת החומרים והקבלן המבצע.

כתב כמויות ומפרטים מדויקים: זהו התנ"ך של ענף הבניה ולמעשה בסיס החוזה בין המזמין למבצע. כתב כמויות מקצועי ומפרטים מדויקים מונעים אי הבנות, מתחים, מריבות וחריגות כספיות. כתב כמויות זה הוא הבסיס לכל הצעות המחיר שתבקשו מהקבלנים, והוא זה שקובע את עלות השיפוץ. בניית כתב כמויות ומפרטים יוצרת את ההבדל בין חוויה כואבת לחוויית שיפוץ אמיתית ומשמחת.

קיבלתם החלטה על זהות המבצע? יש לחתום על חוזה (חלק ממסמכי החוזה הם הצעת הקבלן) ולהתחיל בעבודה.

יומן עבודה מסודר מבטיח שלא תהיינה אי הבנות וחריגות בלתי מתוכננת מהתקציב. יומן העבודה מבטיח שקיפות וידע על המתרחש בכל רגע נתון.

על פניו התהליך התכנוני המוקדם והמסודר שהצעתי נראה סבוך וארוך, אך לא כך הדבר בפועל.  כשהכול ברור ומוסכם – למזמין ולמבצע כאחד, זמן הביצוע הוא קצר, המחיר אינו משתנה, איכות הבניה המתקבלת גבוהה ולא קיימים כל ויכוחים מיותרים בסיומה!

הכותב, ירון ראובני, הוא בעליה של חברת "בידיים טובות" המתמחה במתן פתרונות יצירתיים בשיפוצים ותחזוקת מבנים | yaronrv@gmail.com