שיפוץ פשוט או פשוט שיפוץ


שיפוץ הבית הוא נושא רחב שכולנו עוסקים בו רבות. אנחנו חולמים על בית טוב יותר ועושים תכניות איך נרצה לארגן את הבית בעתיד. איך שלא נקרא לזה, שינויים ושיפורים בתוך הבית מוגדרים כשיפוץ.

מטרת מאמר זה הוא לייצר את החשיבה הנכונה אצל מי שמתכננים שינויים/שיפוצים בבית, להבין כי זה העסק שלכם, זה נוגע בכם ואף אחד לא יודע טוב מכם מה צריך, מה חסר ולאן רוצים להגיע – וחשוב מכך, להגיע לשם בשלום.

נתחיל בשלב הבסיסי, החשוב ביותר – החשיבה והתכנון. בכניסה לתהליך צריך להסכים על המרכיבים הבאים: מה מפריע לנו, מה אנחנו הולכים לשנות, מהם הצרכים שלנו – היום, מחר, בעוד כמה שנים....ומהו התקציב העומד לרשותנו. החשיבה המוקדמת, הנקייה, האמיתית, היא שלב הכרחי כדי להחליט עקרונית מה חשוב ומה פחות.

יש מי שייעזר במתכנן או מעצב שיגדיר יחד אתו את הצרכים ויתאים את התוכנית הרצויה, אך חשוב לזכור שגם אם החלטתם לקחת מתכנן חיצוני, עדיין לא קיבלתם פטור מהצורך להגדיר מה אתם רוצים להשיג בשיפוץ. גם מול בעלי מקצוע – מתכנן או קבלן – המילה האחרונה היא שלכם. אתם המזמינים, אתם המשלמים ואתם מחליטים מה הכי חשוב לכם, מה יפה ומה לא ומה יגרום לכם אושר. אתם אלו שתגורו בבית ואמורים ליהנות מהתוצאות.

לא כל מה שיציעו מתאים לכם (מהרבה סיבות, ואין צורך להתנצל על כך), ותמיד יהיה את המאבק שבין היופי לפשטות, בין היקר לזול, בין הפרקטי והפונקציונלי למצועצע.

הכניסה לתהליך והאחריות העליונה היא עליכם. ניתן להכניס גורם נוסף, מפקח מטעמכם, בהתאם לגודל הפרויקט. מדובר בעלות מסוימת שעל פי רוב מחזירה את ההשקעה.

לא פעם אני נשאל האם ניתן לבצע עבודות שיפוץ ללא ייעוץ מקצועי חיצוני. התשובה היא כן, אבל...משפחות רבות יודעות היטב מה נדרש בשינוי ומה הן רוצות, אבל שוכחות ששיפוץ אינו רק צביעת קירות. זהו לא תהליך קוסמטי בלבד. יש המון דברים נוספים שחייבים לקחת בחשבון, כמו שינויים במערכת החשמל ובמערכות אספקת המים והניקוזים. מה כדאי להחליף ומה לא, איזו צנרת, מהן הבעיות שלה ואיך להבטיח שקט לשנים רבות בתחום?

ריצוף - יש שלל סוגים בהמון איכויות. מתחילים כמובן ביופי והתאמה לתקציב, אך יחד עם זאת צריך לוודא התאמה של המוצר למיקום ולשימוש הנדרש.

אלומיניום, חלונות ודלתות: זהו עולם ענק של אפשרויות שיש להתאים לצרכים המדויקים.

מעל לכל, זו החשיבה היצירתית – איך מרבעים עיגול או עושים משהו מיוחד, שונה ומעצים מתוך הקיים.

בשיפוץ, העבודה היא מרכיב ניכר מהעלויות. ניתן לחסוך כספים רבים אם בודקים עלויות אלטרנטיביות לכל פריט. האם הוא באמת הכרחי או שניתן אחרת? כל שקל שנחסך בנקודה א', מוסיף שמחה בנקודה ב'. כל פרט הוא מרכיב בעלויות. קבלן/מתכנן שמכיר את כללי המשחק ידע איך להשתמש נכון בפריטים השונים ולחלופין מה כדאי לרכוש ומה פחות. בחרו קבלן ביצוע שמבין אתכם נכון ונותן תמונה רחבה של כתב כמויות, עלויות, זמנים ואלטרנטיבות. תהליך נכון של בדיקה וחשיבה מחולל פלאים.

לא צריך בית חדש כדי להרגיש חדש. שיפוץ טוב יכול לעשות אתכם קצת יותר שמחים!

הכותב, ירון ראובני, הוא בעליה של חברת "בידיים טובות" המתמחה במתן פתרונות יצירתיים בשיפוצים ותחזוקת מבנים | yaronrv@gmail.com