שיפור מראה הפנים ברפואה אסתטית, לא בכל מחיר!!!


האמרה שבכותרת מגלמת בתוכה עיקרון חשוב מאוד בעולם הרפואה האסתטית, דהיינו: ההחלטה במי לטפל ובמי לא, חשובה אף יותר מהטיפול עצמו. יש לציין שעיקרון זה מהווה למעשה ביטוי של עיקרון מנחה בסיסי במקצוע הרפואה כולו שאומר: ”Primum non nocere" או בעברית: ראשית, אל תזיק.

מרבית רופאי תחום האסתטיקה עושים מאמצים רציניים להתעדכן בתחומם, באמצעות השתתפות בקורסים, השתלמויות וכנסים, מעקב אחר התפתחויות בספרות המקצועית ובמדיה האלקטרונית ועוד. מובן שפעולות אלו חיוניות על מנת להגיע לתוצאות הטיפוליות הטובות והבטוחות ביותר, אולם יש גם רופאים ש״מזריקים לכל מה שזז״ (ללא כל קשר למיומנותם). כמו כן, כל רופא נתקל לפעמים בלקוחה עם בקשות לא מתאימות, מוגזמות או לא מציאותיות בנוגע לטיפולים האסתטיים.

בשורות הבאות אשתדל להסביר ולהבהיר איך ועל סמך מה מתבצע תהליך קבלת ההחלטה בשאלה: במי לטפל ובמי לא.

תהליך הטיפול האסתטי מתחיל עם הייעוץ, בו הרופא מראיין את הלקוחה. לאחר בדיקת הרקע הרפואי, הלקוחה מסבירה את הסיבה לפנייתה והרופא עורך בדיקה אסתטית מדויקת. התהליך יכול להסתיים באחת משתי דרכים:

-הרופא מציע תכנית טיפולית שמבוססת על דרישותיה של הלקוחה, אך בהתאם להמלצותיו;

-הרופא ממליץ לא לטפל תוך מתן הסבר מפורט מדוע וכיצד הגיע למסקנה זו.

לפני שאתייחס לתוצאה השנייה, שהיא נושא מאמר זה, חשוב לציין שגם אם התקבלה החלטה לטפל, פרטי אופן הטיפול ומידתו חייבים בסופו של דבר להיקבע רק על ידי הרופא, על פי הידע האנטומי, הראייה האומנותית והניסיון שצבר. כל עוד שאשה מרגישה טוב עם עצמה כפי שהיא, אין סיבה לשנות את המראה, קל וחומר לא על מנת לרצות אנשים אחרים או את החברה בכלל. איש לא קבע שהשינויים הטבעיים של הגיל מחייבים טיפול, ואם כבר לטפל, המטרה צריכה להיות לשמר או לשפר, ולהדגיש את היופי הטמון בכל אחת - לאו דווקא לשנות. נגיעה קלה ונכונה יכולה במקרים רבים להביא לשיפור משמעותי, לעומת המראה הלא מחמיא בעליל של פנים מטופלות מדי.

באילו מקרים צריך הרופא לסרב לבקשתה של לקוחה לטפל?

  • גיל צעיר מדי: קיימת תופעה של נערות בגילאי העשרה שמבקשות טיפול למילוי שפתיים, במקרים מסוימים אפילו בליווי האם שתומכת בדרישה. אין מה לטפל מתחת לגיל 18, וגם אז רק במקרה של התוויה אמיתית מובהקת ורצוי מאד בנוכחות הורה. עצם זה שהאופנה מכתיבה מראה מסוים על פי סלבית זו או אחרת, ושלקוחות צעירות רבות מוכנות לשלם עבור הטיפול, לא מצדיק בעיני בכלל הזרקה בהיעדר התוויה אמיתית. זה תקף גם לגבי טיפולים אחרים: כל מקרה צריך להיבדק לגופו ע"פ הקריטריון הנ״ל ובמיוחד בגילאים צעירים יחסית.
  • גיל מבוגר מדי: אומנם קיימת ללא ספק מגמה ברורה לטפל בגילאים הולכים ומתבגרים, ובכל זאת חובתו של הרופא להסביר בצורה מפורטת ללקוחה המבוגרת יותר, מה הצפי המציאותי להשגת תוצאה משביעה רצון, ובמידה שיש אפשרות לחולל שיפור, מהן העלויות הצפויות והאם הטיפול בכלל כדאי עבורה מבחינה כלכלית.
  • בקשות לשינויים שמנוגדים להבנתו האסתטית של הרופא המטפל, כולל טיפול יתר. כמו בכל יצירה אומנותית, פני המטופלת נושאות את ״חתימתו״ של הרופא. דרישות מוגזמות, כפייתיות, או תלונות על פגמים בדויים יכולות לרמוז על קיומה של תסמונת ה״הפרעה בדימוי הגוף״ (“Body Dysmorphic Syndrome”).
  • במצב שבו ברור שעדיף ניתוח פלסטי, אלא אם כן לאחר הסבר מפורט הלקוחה מביעה התנגדות נחרצת לכך, ומודעת היטב למגבלות הטיפול האסתטי לעומת ניתוח. ברור שבמקרים מסוימים יש להבהיר ללקוחה שכל טיפול שאינו ניתוח פשוט לא ישיג תוצאות מספקות.
  • כאשר קיימות התוויות נגד רפואיות כולל הריון, מחלות גופניות ומצבים פסיכולוגיים מסוימים, נטילת תרופות מסוימות ומצבים שקשורים לטיפולים ספציפיים בהזרקות ובטכנולוגיות מבוססי אנרגיה, כמו סוג עור, זיהומים או פצעים בעור, חשיפת יתר לשמש, מצב לפני טיפול שיניים שיקומי או צפי לשינויים גדולים במשקל.

לסיכום, טיפולים אסתטיים מהווים כלי נפלא ביד הרופא. באמצעותו, אפשר לראשונה בהיסטוריה וללא צורך בניתוח, למגר את שינויי הזמן והסביבה ולתקן פגמים מולדים במראה הפנים והגוף. בשימוש נכון ובטוח ניתן להגיע לתוצאות יפות ולשפר את ההרגשה הפנימית, הביטחון והדימוי העצמי של לקוחות מתאימות שחפצות בכך. יחד עם זאת, כל רופא חייב לזכור תמיד שבידו מונחת חרב פיפיות, וההחלטה במי לטפל ובמי לא יכולה להיות גורלית וצריכה להתקבל ביתר אחריות וכובד ראש.

הכותב ד"ר רון קורמן הוא רופא מומחה ברפואה אסתטית, בעל מרפאות בראש פינה ובעפולה | 

www.drronkorman.co.il

התכנים המובאים במאמר אינם מהווים עצה רפואית או תחליף להתייעצות עם רופא