שני מאסטרים בפעולה


הקיץ הוא בדרך כלל תקופה שבה אולמות הקולנוע מלאים בלהיטי אקשן, קומיקס וסרטי אנימציה לצעירים וצעירים ברוחם (קרי: ההורים..), אלא שקיץ 2019 בכל זאת זימן לנו שני סרטים של שניים מגדולי יוצרי הקולנוע הפועלים כיום, וזאת בהחלט בשורה נעימה.

הראשון הוא קוונטין טרנטינו שכוכבו דרך בתחילת שנות ה-90 עם סרטים כמו "כלבי אשמורת" ו"ספרות זולה" ומוציא בימים אלו את סרטו התשיעי כבמאי "היו זמנים בהוליווד". הפעם בוחר טרנטינו לחזור בדיוק 50 שנה אחורה, למאורעות קיץ 1969 בבירת הסרטים העולמית. כבעבר בסרטיו, גם הפעם משמשים דמיון ומציאות היסטורית בערבוביה, כאשר דמויות שחיו במציאות כמו השחקנית שרון טייט (מרגו רובי), רוצחה, ראש הכת צ'ארלס מנסון, ואומן הקונג-פו ברוס לי, מופיעות לצד דמויות מומחזות ככוכב הסרטים הדועך ריק דולטון (ליאונרדו די קפריו) והכפיל שלו קליף בות' (בראד פיט). כהרגלו שוזר טרנטינו את כולם לעלילת פשע מפתיעה ולעיתים מצחיקה, כשברקע כמובן זכור הרצח המזעזע של טייט (אז רעייתו של הבמאי רומן פולנסקי, שהייתה בהריון מתקדם) ושל ארבעה מאורחיה ע"י מנסון ובנות ה"משפחה", שעדיין מרצים עונשי מאסר ארוכים בבתי הכלא בקליפורניה.
טרנטינו, שעבד כנער בחנות להשכרת קלטות וידאו, והפך לצופה אובססיבי של סרטים, מקלאסיקות הוליוודיות ומערבונים ועד לסרטי אומנויות לחימה מהמזרח הרחוק, אוהב כידוע לשלב בסרטיו מחוות ואזכורים רבים לסרטים שהשפיעו עליו. הפעם מוקדש סרטו להוליווד עצמה ולמיתולוגיה שלה, כשהכל מתרחש בצומת שבין סוף שנות ה-60, של ילדי הפרחים, אהבה חופשית ותקווה לעתיד וורוד, לבין שנות ה-70 שהביאו עמן את תוצאות מלחמת ווייטנאם, פרשת ווטרגייט ואת ההתפכחות מהחלומות של העשור הקודם. זהו כאמור סרטו התשיעי של טרנטינו, שהצהיר לא פעם כי בכוונתו לביים עשרה סרטים בלבד ואז לפרוש. בראיון שנתן לאחרונה בתכנית הטלוויזיה של ג'ימי קימל חזר טרנטינו על דבריו וטען כי לאחר שהתחתן סוף סוף (עם דניאלה פיק הישראלית) רצונו להתמסר לחיי משפחה ולגידול ילדים.

המאסטר השני שהוציא באחרונה את סרטו "כאב ותהילה" הוא כמובן פדרו אלמודובר הספרדי, שהפעם בחר להתרכז ב...עצמו. במרכז סרטו עומד במאי קולנוע שהוא בן דמותו, שחש ששיאו כבר מאחוריו וכעת הוא חוזר אחורה אל הרגעים הגדולים והקטנים שעיצבו את חייו. הוא שב ופוגש אהבות ראשונות ומאוחרות יותר, חלקן במציאות ואחרות בדמיון ואף נזכר בסיבות שבגללן הפך את הקולנוע למרכז חייו ועיסוקו.
בסרט חוזר אלמודובר לשתף פעולה עם שניים מהשחקנים האהובים עליו, אנטוניו בנדראס ופנלופה קרוז, שעשו כידוע את צעדיהם הראשונים בסרטיו ובמידה רבה הפכו בזכותו לכוכבי קולנוע בינלאומיים. הסרט שזוכה לשבחים מקיר אל קיר, כבר זכה בפרס המבקרים בפסטיבל קאן כשבנדראס קטף במקביל את פרס השחקן הטוב ביותר. אוהביו של אלמודובר בוודאי ייהנו.

ולפני סיום עוד קריצה קטנה, במיוחד לחובבי הביטלס, בקומדיה הרומנטית והמוסיקלית "ייסטרדי" של הבמאי הסקוטי דני בויל ("טריינספוטינג", "החוף", "נער החידות מבומביי"). כוכב הסרט הוא ג'ייק (הימש פאטל), זמר כושל ממוצא אסייתי, שמתלבט האם להמשיך בקריירה המוסיקלית שלא ממריאה או לחזור לעבודתו כמורה. אלא שלאחר תאונת אופניים קשה שנגרמה בשל אירוע קוסמי עולמי, מתברר לו לפתע שלהקת הביטלס נמחקה מההיסטוריה והוא האיש היחיד שזוכר את שיריהם!
מכאן הדרך להפיכתו לכוכב עולמי בעזרת השירים של ג'ון, פול, ג'ורג' ורינגו קצרה, אבל אז מתברר שההצלחה היא לא תמיד דבש, ובעצם הוא בכלל מאוהב במי שליוותה אותו כל השנים (לילי ג'יימס). הסרט נכתב ע"י ריצ'רד קרטיס שחתום על הצלחות כמו "4 חתונות ולוויה", "נוטינג היל" ו"אהבה זה כל הסיפור", ומשובצים בו כמובן רבים מלהיטי הביטלס בביצועו של ג'ייק. אל תחמיצו גם את הופעת האורח המבריקה של הזמר הג'ינג'י אד שירן בתפקיד עצמו.

הכותב אביטל גונן הוא מרצה לתקשורת ורדיו, מגיש התוכניות "מדברים ברדיו", "האלמנט" ו"הבוקר השישי" ברדיו קול רגע | avitalgo7@gmail.com