תחת שמש טוסקנה


"תחת שמש טוסקנה" הוא ספרה האוטוביוגרפי של הסופרת פרנסס מאייס. פרנסס האמריקאית, יוצאת לבדה לאחר גירושיה לטיול באיטליה ורוכשת וילה עתיקה ומוזנחת, משקמת אותה, יוצרת קשרים עם השכנים והפועלים, ובתוך כך מכירה לנו את המנהגים, האוכל והנופים של טוסקנה. בעקבות הספר יצא גם הסרט שהביא לגל מתמשך של מטיילים התרים אחר הנופים והאווירה הכפרית הקסומה שבה הוא צולם.

 ביולי האחרון יצאתי לטיול בצפון טוסקנה כשהנופים מהסרט מרחפים לי בראש. וילה אמנם לא יצא לי לקנות, אך חזרתי עם הרבה המלצות..

כבישי צפון טוסקנה מתפתלים בין הרי האפנינים הצפוניים על הקו שעובר בין פירנצה במזרח ועד פיזה שבמערב, כשבמרכז האזור נמצאת עיירת המרחצאות מונטקטיני טרמה, שמתאימה מאוד ללינה של כמה לילות וממנה נוח לצאת לטיולים באזור.

פירנצה היא העיר הגדולה ובירתה של טוסקנה. היא עשירה באומנות וארכיטקטורה מתקופת הרנסאנס ואם אתם חובבים גלריות וארמונות, אפשר לבלות בה כמה ימים מלאים. גם בביקור של יום אחד אפשר לראות את כל האתרים המרכזיים שמרוכזים רובם באזור כיכר הדואומו המפורסמת, בה נבנו סביב הקתדרלה הגדולה גם בית הטבילה ומגדל הפעמונים. מכאן אפשר להמשיך לכיוון כיכר הרפובליקה, שבה היה הגטו היהודי למשך כ-300 שנה, כיכר סניורה המקסימה שבה נבנה ארמון וקיו ובחזיתו העתק של פסל דוד וגלריית אופיצי העצומה, ולבסוף להגיע אל הגשר העתיק – פונטה וקיו המרשים, שמוביל אל ארמון פיטי וגני בובולי.

כ-40 ק"מ מערבית לפירנצה נמצא הכפר הקטן וינצ'י, מקום הולדתו של האמן והממציא הגאון ליאונרדו דה וינצ'י. הכפר מימי הביניים נבנה על ראש גבעה, ולמרות שהפך להיות די ממוסחר, עדיין מאוד מומלץ להגיע אליו לטיול וביקור במוזיאון שבו מוצגות המצאותיו של האמן.

לעיר הצפונית פיסטויה יש היסטוריה ארוכת ימים שמתגלה בשיטוט בין הסמטאות הצרות של האזור העתיק. היא מוכרת היטב למשפחות מטיילות שמגיעות אל גן החיות של העיר, הטובל בצמחיה ירוקה. בעיר פיסטויה הייתה תעשיה מפותחת של ייצור אקדחים ומכאן גם נגזרת המילה הלועזית לאקדח - "פיסטול".

כ-14 ק"מ מערבית למונטקטיני נמצא הכפר קולודי, שמפורסם בעיקר בשם "הכפר של פינוקיו". הסופר קרלו קולודי, שאימו היא בת הכפר, כתב כאן חלקים מעלילותיו של סבא ג'פטו וילד העץ. במרכז הכפר נבנה פארק גדול עם מתקני שעשועים לקטנטנים, פסלים וצמחיה מטופחת. קרוב לפארק נמצאת וילה גרזוני המפוארת, שגניה משתפלים במורד הגבעה בשלל דוגמאות וצבעים.

העיר המבוצרת לוקה היא אחת הערים היפות באזור. החומות שמקיפות אותה נבנו במאה ה-16 ונחשבו מתקדמות מאוד לתקופתן. הן מאוד רחבות וניתן לטייל עליהן לפני הירידה אל העיר עצמה. למזלם של תושבי לוקה, העיר לא הופגזה במלחמות העולם ולכן המרכז העתיק שלה נשמר בשלמותו. בשיטוט ברחובות העיר הצרים כדאי להגיע אל כיכר האמפיתאטרון שמלאה במסעדות, אל ארמון פפאנר, מגדל השעון והפעמונים, שמראשו נשקפת תצפית מדהימה על העיר, ואל כנסיית סן מיקלה העצומה בגודלה.

העיר פיזה נמצאת במרחק של כעשרה ק"מ מרצועת החוף. פיאצה די מיראקולי – כיכר הניסים, היא המקום המפורסם ביותר בעיר ובאיטליה כולה, במרכזה נמצא מגדל פיזה הנטוי, שמיליוני תיירים כבר ניסו ליישרו בכוח המחשבה והתמונה בזווית הנכונה. עוד בכיכר אפשר להיכנס אל הכנסייה הגדולה, בית הטבילה, בית הקברות והמוזיאון, ואפשר גם לצאת לטיול רגלי על החומות המקיפות אותה.

אל הטיול לצפון טוסקנה יצאתי בחודש יולי בשל אילוצי הקבוצה שהדרכתי, שיצאה לפסטיבל פולקלור. טוסקנה חמה מאוד בחודשי הקיץ ועמוסה לעייפה בתיירים. אם אתם עדיין מתלבטים לאן לטוס בסתיו או באביב, רשמו לפניכם שבטוסקנה העונה הטובה ביותר היא מחוץ לעונה.

הכותבת ענבל ז"ק עוסקת בייעוץ טיולים ותכנון מסלולים למטייל העצמאי באירופה | www.inbalzak.co.il