הדרך להצלחה עוברת בשחק


כתבה: גלית בצלאל | צילום: אסף רונן

"ההצלחה היא היכולת לעבור מכישלון אחד למשנהו מבלי לאבד את ההתלהבות", כך אמר פעם ווינסטון צ'רצ'יל, וזה גם המשפט הראשון שלכד את עיני כשנכנסתי ל"שחק – מרכז למיצוי יכולות אישיות" שבישוב גן נר.

ההבדל היחיד בין הנאמר למה שקורה בפועל לתלמידים שלומדים ב"שחק", הוא.....שהם חווים בעיקר הצלחות, כך שההתלהבות גדולה אף יותר.

"אין לי מילים לתאר כמה אני מודה לך! החזרת לו את האמונה בעצמו, תודה על הכול".

זו ההודעה שקיבלה שמחה פאר בווטסאפ, בעודנו יושבות לשיחה על קפה ועוגייה. מסתבר שזו רק הודעה אחת מני רבות שהיא מקבלת מדי יום – במקרה זה ההודעה הייתה מחברתו של בחור שנשר מביה"ס התיכון והצליח לעבור מבחן באנגלית במכינה טכנולוגית של משרד העבודה, בציון של 93.5.

בני הזוג שמחה ושמעון פאר, מקימי המרכז, מאמינים שכל אחד יכול להגיע להישגים אם רק יהיה לצידו מישהו שיאמין בו. כמובן שגם קצת רצון לא יזיק. שניהם יודעים היטב מה מחכה לתלמיד שמוריו הרימו ידיים ולא נלחמו בשבילו.

"בצעירותי", מספרת שמחה, "נשלחתי כמורה חיילת ללמד את נערי רפול. כשראיתי את אותם חבר'ה שהגיעו לשם, שאלתי את עצמי איפה טעינו?, מה קרה לילדים האלה? למה הם נשרו? אז הבנתי שבעצם לא היה שם אף אחד שנלחם עליהם, שהתעקש. איפשהו המערכת פשוט ויתרה עליהם".

בהמשך, כשהשתחררה מהצבא והשתלבה במערכת החינוך כמורה לאנגלית, היה ברור לשמחה שהיא לעולם לא תוותר על תלמידיה, ושהיא תעשה הכול כדי לגרום להם להצליח וגם ליהנות מהדרך. החזון הזה ליווה אותה כשהחלה את דרכה כמורה לאנגלית בביה"ס היסודי בכדורי, בו לימדה במשך 15 שנה והנחילה שיטת לימוד שמטרתה, לפני הכול, לגרום לתלמידים להתאהב בשפה דרך משחק, ורק אז ללמוד קרוא וכתוב. בהמשך לימדה אנגלית בחטיבת הביניים ובתיכון ויצ"ו ניר העמק, התמחתה בחינוך והוראה בכיתות אתגר, אiמץ ומב"ר, והובילה את תלמידיה למטרה הסופית – להוציא תעודת בגרות. גם כשיצאה לגמלאות אחרי 18 שנה בניר העמק, מהן 8 שנים כמנהלת החטיבה העליונה, היא עדיין מיישמת את חזונה, כשהיא מעניקה שיעורי אנגלית פרטיים לתלמידי יסודי ותיכון ומאמנת ילדים עם הפרעות קשב וריכוז במרכז "שחק".

שמעון, האיש שלצדה, שהיה ממקימי פרויקט נערי רפול, הוא יועץ ארגוני ומנחה קבוצות מזה 26 שנה במכון פירם, בעל שני תארים בחינוך, שמתמחה באבחון ושיפור אסטרטגיות למידה. הוא פעיל במסגרות מב"ר ואתגר בכל רחבי הארץ ומאחוריו ניסיון של שנים רבות בהדרכת ילדים ובני נוער במסגרות בלתי פורמליות.

במסגרת עבודתו ב"שחק", הוא מעביר סדנאות לשיפור אסטרטגיות למידה ומטפל בשיטת CBT בילדים, נוער ומבוגרים בעלי בעיות רגשיות והפרעות חרדה.   

"אם נזהה שילד אינו מביע עניין בשיעורים, לא נוותר. נשב יחד עם ההורים ונמצא את הדרך לעורר בו עניין ולאפשר לו לחוות הצלחה. לעתים הידע הוא לא הבעיה, אלא דווקא היעדר כישורי למידה, כך שברגע שהילד רוכש אותם, הוא ממריא למעלה. החכמה היא לראות את החוזקות של הילד ולעבוד איתן ולעזור לו להתגבר על הקשיים בדרך", אומר שמעון.

במרכז "שחק", הפועל מזה שלוש שנים בקומה השנייה של בית משפחת פאר, יכולים תלמידי האזור מכל הגילאים למצוא אוזן קשבת ותמיכה לימודית במגוון מקצועות – מתמטיקה, אנגלית, לשון, ספרות, פיזיקה וערבית, במסגרת אישית או קבוצתית. בנוסף מציעים לכם כאן סדנאות לשיפור יכולות למידה, קורסי הכנה לחט"ב ולחט"ע, קורסי מבוגרים לאנגלית, אנגלית עסקית וערבית מדוברת, וכאמור גם אימון לבעיות קשב וריכוז וטיפול CBT. המרכז פעיל שישה ימים בשבוע ומאובזר בכל הציוד הדרוש לתלמידים. צוות המורים המקצועי נבחר בקפידה ע"י שמחה ושמעון, כך שאתם וילדיכם מצויים בידיים טובות ואמינות. מה שבטוח הוא שכאן אף אחד לא יוותר לכם ועליכם בקלות.

שחק - מרכז למיצוי יכולות אישיות

סייפן 382, גן נר 

שמחה פאר – 052-3247751

שמעון פאר - 054-7350193 

בקרו באתר: www.shahak-peer.com

חפשו אותם בפייסבוק: שחק - מרכז למיצוי יכולות אישיות

מייל: peer1@zahav.net.il

 

 

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.