יה חביבי, כך נראה הרחוב במסחה


כתבה: גלית בצלאל 

הנה לכם אנקדוטה מעניינת - הידעתם שהטלפון הראשון שהגיע למושבה מסחה בשנת 1926 שימש את כל תושבי המושבה? אל הטלפון התלוותה משרוקית וכל משפחה קיבלה "קוד" - מספר שריקות משלה, וכך, כאשר הגיעה שיחת טלפון למושבה, שרקו בעזרת המשרוקית למשפחה שאליה הייתה מכוונת השיחה, כדי שתגיע לקבלה. את אותו טלפון ואת המשרוקית המפורסמת ניתן למצוא היום במוזיאון יק"א חצרות האיכרים שבכפר תבור, לצד שלל כלים ומכשירים נוספים וסיפורים מרתקים מימי ראשית ההתיישבות במושבה, כמו למשל סיפורו של ארגון השומר שנוסד כאן ב- 1909. כמי שידועה כאחת שנוסטלגיה והיסטוריה של ארץ ישראל עושים לה תמיד קווץ' בלב – אני יכולה לבלות כאן שעות מבלי לשבוע. הביקור כאן הוא לחלוטין חוויה שכל ישראלי ייהנה ממנה, והוא בוודאי בגדר חובה לכל תושב חדש בכפר תבור.

עם הגעתכם למוזיאון, המכונה כאן "מוזיאון המושבה", תוכלו לצפות בסרט עלילתי מרתק בן 20 דקות המתאר את שהתרחש כאן באותם הימים. משם תצאו לסיור בחצר המוזיאון שכוללת את בית האיכר, הפשפש שנועד למנוע גניבות מן החצר, הרפת והלול הישנים, הטאבון וגינת תבלינים מושלמת....הכול נשמר בדיוק כפי שהיה, כך שגם אתם תרגישו מסחאים לרגע, רק בלי לדבר יידיש. במרכז המבקרים הגדול והמרהיב שבמקום תוכלו להתרשם ממגוון מיצגי מולטימדיה, מסמכים ואביזרים ישנים שנתרמו למוזיאון ע"י משפחות המייסדים שעדיין מתגוררות בכפר תבור ומגדלות כאן את בני הדור החמישי. בכניסה למרכז המבקרים ממתינה לכם "שדרת המגשימים", שבה ניצבים פסליהם של מקימי והוגי ההתיישבות היהודית, בהם הברון רוטשילד, מנחם אוסישקין, יגאל אלון, יליד המושבה ואחרים.

המוזיאון, שב-21 השנים האחרונות תוחזק ונוהל ע"י אבנר שרף, תושב הכפר, שפרש לגמלאות לאחרונה, נמצא כעת תחת אחריותו של המתנ"ס המקומי, ומינואר השנה מנוהל ע"י איריס הרינג, פעילה חברתית-קהילתית ותיקה. הרינג היא בעיקר יזמית בנשמתה, שהגיעה למוזיאון עם שפע של רעיונות חדשים לפיתוח המקום.

"מבחינתי המוזיאון הוא סוג של סטארט-אפ. יש כאן פוטנציאל אדיר שאני מתכוונת לממש אותו במלואו. בכוונתי להפוך את המקום לאטרקציה שתמשוך לכאן קהל מכל הארץ ותהווה נקודת עצירה לכל טיול שעובר באזור. בקרוב אנו מתכוונים להפעיל בחצר המוזיאון משחק 'חצר בריחה' ולפתוח חנות שתמכור חפצי אמנות ותכשיטים שמעצבים אמני הכפר, גבינות, דבש, שקדים ועוד, הכל מהתוצרת המקומית של כפר תבור".

כבר היום פוקדות את המוזיאון מדי יום קבוצות גדולות של פנסיונרים ותלמידים מתנועות נוער ובתי ספר מכל רחבי הארץ, ובקרוב אף צפויים להתקיים כאן ערבי קונספט שונים, מופעי שקיעה וסדנאות שונות כמו הכנת פוקצ'ות ואפייה בטאבון, כך שיש בהחלט למה לצפות וכדאי לעקוב אחר עמוד הפייסבוק של המוזיאון.  

"אני נעזרת המון בקבוצות המטיילים ובמורי הדרך שמגיעים לכאן ומיישמת את הטיפים המצוינים שהם נותנים לי. הפעילויות ההתנדבותיות שלי בקהילה מסייעות לי להבין את צרכי המבקרים, הקהילה והתלמידים. כך אני יכולה לבנות את התכנים הנכונים לכל קהל. אני מקבלת גם המון תמיכה ממחלקת התחזוקה והגינון במועצה המקומית, שעוזרת לי לשמור על החצר נקייה ומטופחת, וכמובן עובדת בשיתוף פעולה עם איק"א והמועצה לשימור אתרים".

צילום: אסף רונן

הביקור ההיסטורי בכפר תבור אינו מסתיים רק במוזיאון. מכאן תוכלו לצאת לסיור בשכונת המייסדים, לעבור ליד בית השומר וכיכר השומר, לבקר בביה"ס הראשון שנוהל ע"י יוסף ויתקין וכיום משמש כספריית הישוב, בבית הספר ה"חדש" שנוסד ב- 1910 ומאכלס כיום את בית המוסיקה, ובבית הכנסת הגדול שנמצא בקצהו הדרומי של רחוב המייסדים. אל תדלגו גם על ה"עץ המספר" שנמצא ברחבת הספרייה. טלפון קטן לאיריס ומיד יצוץ מתוך העץ פסלו של ויתקין שיספר על פועלו ועל המקום. בקרוב אף יושקו משחקי ניווט ברחבי הכפר בהתאמה לכל הגילאים.

חצר המוזיאון היא לא רק יעד אטרקטיבי לביקור, אלא גם מקום מושלם לקיום אירועים שאף אחד לא ישכח – ימי הולדת, בר/בת מצווה, אירועים קהילתיים, מפגשי מחזור ואפילו חתונות אינטימיות של עד 250 איש. איריס תשמח להמליץ לכם על חברות קייטרינג, כלים, פרחים ושאר השירותים הדרושים. הכל אפשרי – חוץ ממוסיקה רועשת, על מנת לא להפריע את מנוחת השכנים. זאת גם הסיבה שכל אירוע חייב להסתיים עד 23:00.

ראש המועצה המקומית כפר תבור, עודד הלפרין, אומר: "מוזיאון המושבה מספר את סיפור ההתיישבות בכפר תבור - מסחה, מתאר בצורה אותנטית את אורח החיים בשנים הראשונות של כפרנו ומגולל את סיפור ההגנה על היישוב טרם קום המדינה. המוזיאון עובר בימים אלו תהליך של התחדשות ופותח שעריו למבקרים רבים מדי יום. המועצה המקומית רואה ערך רב בחיזוק המורשת סביב הקמת המושבה ומשקיעה בכך משאבים רבים. אני מזמין את הקוראים להגיע ולבקר בכפר תבור וליהנות מכל הטוב שיש לנו להציע - מטיול בשדות המושבה, סיור במוזיאון, באתרים ההיסטוריים ובמתחם יקב תבור, וארוחה איכותית באחת מהמסעדות הנפלאות שיש לנו במושבה".

ולהזמנה כזאת אי אפשר לסרב. 

מוזיאון יק"א חצרות האיכרים
רחוב התאנה 2
, כפר תבור
טלפון: 04-6765844
פתוח בכל ימות השבוע, בימי חול: 14:00-9:00 ובשישי ושבת בתיאום מראש בלבד.

מנהלת האתר
איריס הרינג 054-6258787
museum@kt.matnasim.co.il

בקרו באתר: ica-tavor.co.il

ובעמוד הפייסבוק:  Kefar Tavor Museum מוזיאון יק"א, חצרות האיכרים כפר תבור - הדף הרשמי

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.