מחברת את הגינה אל הטבע


כתבה: גלית בצלאל | צילום: חן תמרי

את נעמי פלד אשל מתמרת קשה מאד להתקיל בכל הקשור לבוטניקה. כילדת טבע שנולדה בקיבוץ גבעת ברנר, בחרה לעבוד מגיל צעיר במשתלת המשק ובפלחה. אין צמח שהיא אינה מכירה את שמו ואת תכונותיו. כ-30 שנה היא עוסקת בעיצוב, תכנון והקמת גינות ברות קיימא המתבססות רק על צמחיה רב שנתית, פרחי בר, פקעות וגיאופיטים, ירקות ותבלינים. היא מקפידה בשפתה על דיוק והקשבה הן ברמת האגרונומיה - קרקע ומים, לגן המתהווה תחת ידיה, ולא פחות מכך לצרכי לקוחותיה ולחוויה שהם מבקשים למצוא בגן.

עבודתה של נעמי מבוססת על מספר עקרונות שהם חלק מה"אני מאמין" שלה:

ראשית, כאמור, גינה ברת קיימא המתבססת על צמחיה רב שנתית, כאשר את המעגלים הראשונים תיצור צמחיה 'אנדמית', דהיינו כזו שניתן למצוא בסביבה הטבעית באזור הגינה, וצמחיה מן המקורות - משבעת המינים וראשית ההתיישבות. הגינות, שנראות כאילו נגזרו מן הטבע והמשיכו לגן, תהיינה יובשניות בעיקרן לאחר השקיות ההתבססות, והצורך בתחזוקתן, הן מבחינת זמן והן מבחינת עלויות, ילך ויפחת ככל שהצמחייה תגיע לממדיה הסופיים.

עצים, עצים, עצים
עם ההתחממות הגלובלית הופך הצל להיות צו השעה בארץ יבשה וחמה כשלנו. העץ מהווה את השלד בגנים שהיא מעצבת, ויש לו את היכולת המובהקת לחסוך בהוצאות חימום וקירור.
"אני רואה בשלכת אלמנט נפלא של חילוף העונות ולא לכלוך. השימוש בצמחיה רב שנתית מעניק תחושת חילוף עונות - לבלוב, פריחה, שלכת, פרי, ושם את הדגש על כל עונה ויופייה הייחודי, בדיוק כמו בטבע שמסביבנו", היא אומרת.

אלמנטים טבעיים מקומיים ולא "מתאמצים"
כשנעמי משלבת בגן אלמנטים כמו ריצוף, שבילים, טרסות ומים, זה חייב להיראות כחלק מהתמונה הכוללת ולא כהתערבות מכוונת. היא תעדיף תמיד יצירת טופוגרפיה רכה וזורמת ולא אלמנט קשה כגון מסלעות מסודרות. אם היא תשתמש בסלעים הם יהיו מהאזור הטבעי הקרוב ויונחו בצורה אקראית, כפי שהם מופיעים בטבע.

"גינות לא צריכות להיראות כאילו משהו סידר ועיצב אותן. הן חייבות להיות חלק מן הזרימה הטבעית של הסביבה".

לא פחות מן התכסית, כל הכנת השטח, הטיפול להכנת קרקע שתתאים להיות בסיס לגן רב שנים, שימוש בקומפוסט ובטוף גרוס, כמו גם כמעט תמיד באדמת הר עליונה, מהווים חלק בלתי נפרד מהתכנון והביצוע.

הגינות של נעמי הן אורגניות ואינן עושות שימוש בדישון דרך המים וחומרי ריסוס והדברה. "גידול ירקות, בין אם במצעים מנותקים כמו ארגזים, סלים או פחים, ובין אם ישירות בקרקע, טומן בתוכו את יצירת השורשים למקום בו בחרת לחיות".

נעמי גם אוהבת ליצור פינות שונות בגן - פינות מנוחה, משחקי ילדים, סתם ערסל או סוכת גפנים, שמעניקות תחושה של עומק ומרחב.

היא איננה מעצבת של אופנות וטרנדים. "אני מאמינה בהתאמת הגן למקום בו הוא נמצא, לארכיטקטורת הבניין אותו הוא מקיף. גן אינו תמונה. צריך להריח, לקטוף, להישרט ולחוות חוויית טיול בטבע, כבר מהכניסה מהמרחב הציבורי לפרטי. הגינות שלי תהיינה תמיד פראיות וטבעיות. מה שנותר הוא לשמור על גבול דק שמפריד בין ג'ונגל חסר שליטה למראה טבעי משוחרר, בו יש שילוב מרתק בין ארכיטקטורת עלים שונה, מצרפי צבע, גובה וצורה".

הגינה היא הבמה שלה ונעמי היא הבמאית של הצגת התיאטרון הטובה בעיר, כזו שיש בה תפאורה מרהיבה ותנועה, והיא אינה משעממת אף פעם.

נעמי פלד אשל- עיצוב סביבתי

054-4670839

מייל: nomi.designs7@gmail.com

חפשו אותה בפייסבוק נעמי פלד אשל - עיצוב סביבתי

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.