מעצבים את העתיד


כתבה: גלית בצלאל | צילום: אסף רונן

דמיינו לעצמכם עולם בלי רופאים, אדריכלים או מורים, עולם שבו כל אדם יכול לעסוק בכל דבר, מבלי ללמוד ולהתמקצע. האם הייתם רוצה שמישהו שלא למד רפואה יטפל במחלות שלכם, או שאדם שלמד אנגלית מצפייה בכמה שיעורים ביו-טיוב, יהיה המורה לאנגלית של ילדכם? אני מניחה שלא.

אם ניקח זאת לרגע לעולם העסקי, אזי דמיינו עולם שאין בו מעצבים גרפיים מיומנים, אלא רק בעלי עסקים שמעצבים לעצמם חומרים גרפיים לאחר קורס מקוצר שעברו. איני יודעת מה איתכם, אבל בעיני רוחי אני רואה עולם אפור ונטול יצירתיות. אז נכון, כשרון הוא בהחלט מצרך הכרחי כשמדובר בעיצוב גרפי, אבל יותר מכך, מדובר בעיסוק שדורש התמקצעות אמיתית המורכבת מהרבה מאוד למידה ועבודה, לא משהו שאפשר באמת לרכוש בקורס מזורז.

יצאתי לפגוש שלושה מעצבים שרכשו את המקצוע בדם, יזע ודמעות, ומסיימים השנה את לימודיהם בבי"ס גורן לתקשורת חזותית, המשתייך למכללה האקדמית עמק יזרעאל. השלושה הם תימור אגמון (27) מקיבוץ יגור, דניאל צרויה (26) מקריית ביאליק ותום כספי (26) מאלוני אבא. שלושתם כאמור, מסיימים השנה ארבע שנות לימוד בביה"ס ויוצאים לשוק העבודה. עבודות הגמר שהגישו לאחרונה שונות מאוד זו מזו במהותן.

תימור בחר חמישה גיבורי תרבות ששינו את העולם, במטרה לחשוף את צידן האפל והפחות מוכר לאנשים. הדמויות הן קליאופטרה, כריסטופר קולומבוס, אמא תרזה, נלסון מנדלה ותומס אדיסון. בפרויקט המאויר שלו יש לכל דמות פורטרט בעל שתי שכבות, שניתן להסתכל עליו במשקפיים אדומים בהן נחשף הפן השלילי של הדמות, ובמשקפיים כחולים החושפים את הפן המעורר השראה.

עבודת הגמר של דניאל, שאוהבת ליצור עבודות בטיפוגרפיית תלת ממד ועיצוב חלל, מציגה את הטלפון הנייד כעולם פיזי. עבודתה מספקת חוויה הממחישה איך זה לחיות בתוך טלפון נייד.
"יש כאן סוג של אמירה חברתית שמעלה לסדר היום את התלות שלנו במכשיר הזה", היא מסבירה. "בתוך העולם שאני בונה, אני מראה איך דברים היו נראים בצורה פיזית וכמה הכול בו חסר משמעות".

תום לעומתם בחרה להתעמת בעבודתה עם הפוביות שלה ובאמצעות איור ואנימציה הפכה כל אחת מהן למפלצת, כך שניתן לראות איך הפחד נראה בתחילה קטן, מגוחך ולא מזיק, ומה קורה כשלא מתייחסים אליו ומטפלים בו, כשהוא הולך וגדל ויוצא משליטה.
"יש לי המון פוביות שמנהלות אותי כל השנים והחלטתי שבמקום שהן תנהלנה אותי, אני אשתמש בהן ליצירה, אכנס לקרביים שלהן ואגלה מה קורה לי כשאני מפחדת. הבנתי שהכל נמצא רק בראש שלי ואני זו שמאכילה את הפחדים ומעצימה אותם".

אבירם מאיר, מנהל בי"ס גורן מסביר: "תקשורת חזותית היא יצירה לפני הכל. זה לעצב את המוצרים, השירותים והצרכים שיש לנו כצרכנים ולהנגישם בצורה יצירתית לקהל, באריזות, מוצרים גרפיים או דיגיטליים כמו אינטרנט ואפליקציות, תוויות, איור ואנימציה, גם במדיה המודפסת וגם בדיגיטלית".   

מה מייחד אתכם כמכללה?
אבירם: "ראשית, הלימודים מתבצעים בכיתות קטנות, כך שהיחס לכל תלמיד הוא מאוד אישי. גורן הוא משפחה לכל דבר והתלמידים מרגישים את זה. זה סוג של בית לארבע שנים. הבוגרים שלנו יכולים להשתלב היום בכל משרה שיש לתחום להציע, כי הם מקבלים ידע שווה בכל תחומי המקצוע".

איך בוחרים את הסטודנטים שילמדו כאן? יש תנאי קבלה כלשהם?
אבירם: "המטרה שלנו היא להביא לכאן אנשים יצירתיים שיפרו אחד את השני. לא לכל אחד יש את זה. מי שרוצה ללמוד כאן צריך להיות יצירתי. אנחנו עורכים מבחן כניסה שמורכב מראיון אישי ומעבודה שיש להכין בבית. זה מקצוע שלא רק אתה בוחר בו, אלא גם הוא בוחר בך. בסופו של דבר, התלמידים יוצאים מכאן עם תיק עבודות עשיר ומגוון. אלה לימודים לא קלים, אבל המטרה היא שהבוגרים שלנו יוכלו להגיד לעסק מה הוא באמת צריך. היכולות הטכניות הן לא הכול. אנחנו עובדים על הצד היצירתי. אלה דברים שלא ניתן להשיג בשום קורס קצר מועד".

צוות המכללה מקפיד להתעדכן בכל מגמות השוק וההתפתחויות הטכנולוגיות בארץ ובעולם. במסגרת שיתופי פעולה שעושה המכללה עם אומנים רבים בארץ, עיצבו התלמידים חומרים דיגיטליים לזמרים ולהקות מהמובילים בארץ, ומפעם לפעם אף מגיעים לכאן מעצבים בכירים מהתעשייה על מנת להעביר הרצאות לסטודנטים.

ההרשמה לשנת תש"פ בעיצומה, אז אם אתם יצירתיים וחושבים שאתם מתאימים, זה הזמן להירשם. 

בי"ס גורן לתקשורת חזותית במכללה האקדמית עמק יזרעאל

מייל: gorendesign@yvc.ac.il

טלפון: 04-6423406

בקרו באתר: www.yvc.ac.il/goren וחפשו אותם בפייסבוק

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.