אוספת את השברים


אוספת את השברים

כתבה: גלית בצלאל

אומרים שאדם מתכנן תכניות ואלוהים צוחק. רק שבסיפור של עדי עפרון, כפי שתבינו מיד, אין שום דבר מצחיק. לעדי ואימה נחמה ז"ל, היו המון תכניות. אחת מהן הייתה לפתוח עסק לבישול ואפיה שינציח את מורשתה של סבתא חנה ז"ל, אימה של נחמה. העסק הוקם, מותג ואפילו עבד די יפה, עד שביום בהיר אחד הכל התרסק לרסיסים. נחמה, שהחלימה רק לפני מספר שנים מסרטן השד, החלה להשתעל ובגופה התגלה סרטן ריאות קטלני שהתפשט לעצמות ולמוח במהירות בלתי מוסברת. חודש וחצי בלבד מרגע גילוי המחלה, היא כבר לא הייתה בין החיים, והותירה את בתה, עדי בת ה- 31, שהתגוררה עמה, שבורת לב, כשכל עולמה חרב עליה. הכתבה הזאת הייתה אמורה להתפרסם בגיליון יולי, עת פגשתי את השתיים בביתן באחוזת ברק. אבל אז המצב התדרדר ונחמה נפטרה עוד לפני שהספקתי לכתוב. כעת ביקרתי את עדי בדירתה השכורה בעפולה, שם היא מתגוררת בחודשים האחרונים עם ג'מבו, כלב הצ'יוואווה המקסים שלא מש מצידה. ניכר שגם הוא חש מאוד בחסרונה הזועק של נחמה.

היא מנסה לאסוף את השברים ולהמשיך לנהל את העסק, אך זה לא פשוט. בדיקה רפואית שביצעה בשנת 2017 והסתבכה, שינתה את חייה לבלי היכר, והותירה אותה עם פוסט טראומה, CRPS ביד (תסמונת הכאב האזורי המורכב), ובעיות קשות במערכת הלימפטית ובמיתרי הקול, עד כדי אבדן קולה. מאז היא נזקקת לטיפולים שונים, המצריכים ממנה השקעה לא מבוטלת של כסף. היא אפילו נאלצה להרחיק עד איטליה כדי לקבל טיפולים שלא קיימים בארץ.

"הייתי מאוד תלויה באמא בתפקוד היומיומי, ויש הרבה דברים שמאז הפגיעה איני יכולה לעשות לבדי. הקמנו את העסק מלכתחילה במטרה לממן את הטיפולים שלי ושל אמא, ועבדנו מאוד קשה. דווקא ברגע שהעסק התחיל לנסוק וחשבנו להגדיל אותו ולהתחיל לספק ארוחות למפעלים ועסקים בעמק, גילינו שאמא חולה, והכל נעצר", מספרת עדי בעצב.

וכאילו לא די בכך, דווקא כעת, במקום בו עדי זקוקה ללקוחות יותר מכל, אלו החלו לנטוש אותה, וזה מכאיב לה מאוד.

"מאחר שעבדנו הרבה מאוד זמן ביחד, הייתה לי הזכות ללמוד מאמי את כל סודות הבישול והאפייה שהותירה אחריה סבתי חנה, ואני מציעה היום ללקוחותיי את אותם תבשילים ומאפים שהצענו כשאמי הייתה בחיים. העניין הוא שיש הרבה לקוחות שפשוט עזבו ולא מוכנים לתת לי צ'אנס ולטעום את מה שאני מכינה".

אבל היא לא נותנת לזה להפיל את רוחה. היא ממשיכה את דרכה של אימה, אופה ומבשלת תחת שני כובעים - "עפרון קינוחים", המספק מאפים מלוחים ומתוקים, עוגות ועוגיות, ו"ממטבחה של סבתא חנה" - מאכלים ביתיים מבית סבתה, המבוססים על המטבח האירופאי ועוברים מדור לדור. כמי שמגיעה ממשפחה יוצאת קיבוץ לביא - הכל כשר כמובן. היא עובדת עם חומרי גלם טריים שהיא קונה בהתאם להזמנות המתקבלות.

"אני לא מחזיקה מלאים מיותרים בבית. הכל נרכש טרי ברגע שהלקוח מזמין ואז אני מתחילה לבשל, כך שצריך לתת לי התראה של יומיים לפחות על כל הזמנה".

ניתן להזמין ממנה כיבוד לפגישות וישיבות עסקיות, ארוחות ומאפים לאירועים קטנים של עד 30-40 איש, ארוחות צהרים למשרדים וחברות, וגם למשפחה, לארוחת שישי, או לילדים שחוזרים מבית הספר ורוצים אוכל ביתי, במקום לחמם עוד שניצל מוכן משקית.

כעת היא מבקשת עזרה.

"קשה לי לעבוד לבד בגלל המגבלות הרפואיות. מה שלקח לאמי חצי שעה לוקח לי הרבה יותר זמן, לכן אני מחפשת מישהו שאוהב ויודע לבשל ולאפות ורוצה לעזור לי להרים את העסק מחדש, שיסייע לי כשיש לחץ והזמנות גדולות".

ומעבר לסיוע בעבודה, עדי תשמח למצוא אדם שישקיע בעסק ויעזור לה להגדילו ולפתחו. חלומה הוא להביא לידי ביטוי את החזון והמסורת שמביא אתו העסק, והיא תשמח שמרכולים קטנים יחלו למכור את העוגות והעוגיות שהיא אופה.

ואם תרצו לפתוח את הלב ולסייע לה להמשיך להפעיל ולפתח את העסק, ולשקם את עצמה, כעת כשנשארה לבדה, תרומות תתקבלנה בברכה. ניתן להעביר כספים לחשבון מס' 376046 בבנק הפועלים סניף מס' 723.

עקב הפגיעה במיתרי הקול שלה, ביצוע הזמנות אוכל ומאפים מתאפשר רק בוואטספ או SMS למספרים  050-3231570 / 050-4261747 - עדי

או במייל: adiefron1188@gmail.com

לבירורים ניתן לפנות גם ל: 054-5640707 ליאורה