עוד לא תמו כל פלאיו


עוד לא תמו כל פלאיו

כתבה: גלית בצלאל | צילום חוץ: אסף רונן

יפתח גרשון (42), ואחיו הצעיר יהונתן (33) חיים ונושמים זמר עברי מאז שהיו קטנים. יפתח, תושב קיבוץ גניגר, נשוי ואב לשלוש בנות, הוא המעבד המוסיקלי של חבורות הזמר של עין דור, אלוני אבא, תל עדשים וותיקי טבעון. אחיו הצעיר, יהונתן בן ה- 33, נשוי +1, מתגורר בכפר תבור, בה נולד וגדל, והוא המעבד המוזיקלי של חבורות זמר ומקהלות ילדים בכרכור ובטירת הכרמל ומקהלת ותיקים בקריית מוצקין. ביחד הם צמד הגרשונים, המקיימים הופעות שירה בציבור בכל רחבי הארץ וגם באירועים משפחתיים וקהילתיים. עבור שניהם המוסיקה היא דרך חיים, חלק מהותי בהווייה היומיומית, ושניהם אף עוסקים בהוראת מוסיקה בבתי ספר.

יפתח: "אצלי האהבה לשירה ולזמר העברי נולדה בעמק הירדן, בקיבוץ דגניה ב', שם גרנו כשהייתי ילד קטן. המורה הראשונה שלי למוסיקה בבית הספר הייתה נעמי פולני. אני זוכר את ערבי השירה בציבור בימי שישי בחדר האוכל בקיבוץ, כשכולם שרים. זה משך אותי כבר אז. כשעברנו לכפר תבור התחלתי ללמוד נגינה על פסנתר. הורי שניהם אנשי חינוך וספורט והם תמיד ליוו ותמכו ושמו דגש על חינוך מוסיקלי בבית. הם אלה שדחפו אותנו ללמוד נגינה, רכשו לנו את הכלים ודאגו שנלמד באופן מקצועי, כך שחלק גדול ממה שאנחנו היום הוא לחלוטין בזכותם".

מתי ידעת שאתה רוצה להפוך את זה למקצוע?

יפתח: "כבר כתיכוניסט היה לי חלום להיות קלידן של אמן מפורסם כלשהו, אבל אחרי שהשתחררתי מהצבא ולמדתי במכללת לוינסקי וב'רימון', התחלתי ללוות את שרהל'ה שרון, ואז הבנתי שהכיוון שלי הוא שירה בציבור".

לפני חמש שנים חבר יפתח ליהונתן ומאז חורש צמד האחים המזמרים את הארץ עם מופעי השירה בציבור שלו, שמתאימים לכל הגילאים -  מהקהל הבוגר במועדוני זמר בכל רחבי הארץ, ילדים במופעי סל תרבות מיוחדים לבתי ספר, הופעות שירה לכל המשפחה (הורים וילדים), חיילים במכינות קדם צבאיות והופעות "בירה ונשירה" לצעירים. הם מזמן הפכו לחלק בלתי נפרד מהנוף בכל פסטיבל או אירוע זמר עברי המכבד את עצמו, כמו פסטיבל ערד, חלב ודבש בעמק יזרעאל ואחרים. 

איך נולד שיתוף הפעולה עם יהונתן?

יפתח: "מי שהמליץ לנו להתחבר היו גדעון גוריון, איש הגבעטרון, ושרהל'ה שרון שמאוד תמכה ופרגנה. זה מאוד ריגש אותי ועדיין מרגש אותי עד היום לעבוד עם יהונתן".

גם המסלול שעבר יהונתן היה דומה מאוד לזה של אחיו הגדול.

יהונתן: "כשהשתחררתי מהצבא הלכתי ללמוד ב'רימון'. גם לי היה ברור אז שאני רוצה להיות פסנתרן בהפקות של אמנים מהשורה הראשונה, גם בגלל ההשראה שקיבלתי מיפתח וגם כי המוסיקה תמיד הייתה חלק בלתי נפרד מהבית שבו גדלנו. ניגנתי בהפקות שונות עם עידן יניב, שלומי שבת ואחרים, והייתי בטוח שזה הכיוון. התחלתי לעבוד בתכניות טלוויזיה כמו דה ווייס, אקס פקטור והכוכב הבא וניגנתי שם המון מוסיקה ישראלית. שם גם הבנתי סופית שזה מה שאני הכי רוצה לעשות. יפתח בדיוק ניגן אז עם שרהל'ה שרון והחלטנו לחבור לצמד".

יפתח: "בתחילת הדרך כשהתחלנו לעבוד יחד ניגנו בהפקות של זמר עברי שהובילו אחרים, ובין היתר ליווינו גם את נחצ'ה וסי היימן. בשלב מסוים החלטנו שמספיק ללוות אחרים, והגיע זמן שננגן עבור עצמנו. אנחנו צוברים חוויות נהדרות בעבודה המשותפת והעובדה שאנחנו אחים רק תורמת לחוויה".

    צילום: דביר ג'יחאז

זה עדיין רלוונטי בכלל בשנת 2019, שירה בציבור ושירי ארץ ישראל? 

יפתח: "לגמרי כן, ודווקא באזור המרכז יש לזה הכי הרבה ביקוש. בתור עובדה כל ההופעות מלאות עד אפס מקום. שירה בציבור היא חלק מההוויה הישראלית, זו תמצית הישראליות. אני לא חושב שזה משהו שהולך להיעלם".

איך אתם מסבירים את זה?

יהונתן: "אנשים אוהבים נוסטלגיה, אוהבים להתרפק על העבר ואוהבים לשיר, רק צריך לתת להם את ההזדמנות. אנחנו מארחים בהופעות שלנו אומנים שונים כמו סי היימן, רז שמואלי, חני ליבנה, חני דינור ואחרים, וזה נותן לקהל חבילה מושלמת של ישן לצד חדש. חיילים למשל נתפסים בדרך כלל כגרעין קשה יותר, כי הם לא גדלו על זה וזה לא מוכר להם, אז בהופעות מול חיילים אנחנו משלבים הרבה מוסיקה עכשווית כמו שלמה ארצי, רמי קלינשטיין, עידן רייכל ואחרים. אנחנו יודעים להתאים את החומרים לכל קהל, והנחלת הזמר העברי לקהל רחב ככל האפשר נותנת לנו אושר גדול ואנחנו מאוד נהנים מזה".

ומה עם הדור הצעיר יותר? הילדים?

יפתח: "מאחר ששנינו מורים למוסיקה, אנחנו עושים הכל כדי להעביר את האהבה הזו לזמר העברי גם לתלמידים שלנו. חשוב לנו שגם הם יכירו את כל אותם שירים שהם נכס צאן ברזל בישראליות. זו משימה שנמצאת בראש סדר העדיפויות מבחינתנו. ההופעות שלנו במסגרת סל תרבות לבתי ספר וההופעות לכל המשפחה מאוד מרגשות אותנו".

ובין שיר לשיר משלב צמד האחים גם הרבה מאוד הומור וסיפורים אישיים.

יהונתן: "אנחנו מאוד אוהבים לתבל את ההופעות בכל מיני בדיחות ואנקדוטות מצחיקות מתוך הקשר האישי שלנו. יש בינינו דו שיח במשך כל ההופעה, ואנחנו משלבים קטעי קישור קלילים ומצחיקים שנותנים ממד אחר ומשפחתי להופעות. זה הופך את החוויה לאישית יותר".

נשמע שאתם מאוד נהנים ביחד. יוצא לכם גם להתווכח לפעמים? 

יהונתן: "ברור שיש ויכוחים, כמו בכל עסק משפחתי, אבל יש בינינו באמת קשר כזה שאנחנו מבינים אחד את השני גם בלי לדבר, רק ממבט עיניים. זו תחושה מדהימה לעבוד עם אח".

איפה אתם רואים את עצמכם בעוד 10 שנים?

"עושים את אותו דבר אבל יותר", אומר יהונתן בחיוך.  

יפתח: "הפלטפורמה של שירה בציבור היא קהילתית, עממית, זה לא משהו שיכול להתאים לבמות ענק או לפריים טיים בטלוויזיה של היום. אנחנו בהחלט כאן כדי להישאר ומבחינתנו זו שליחות לחשוף את המוסיקה הזו לכמה שיותר אנשים. הפרגון שאנחנו מקבלים מהקהל שאנחנו מופיעים לפניו נותן לנו המון סיפוק ואנרגיות להמשך. השנה עשינו מועדוני זמר בהיכל התרבות דרום השרון, תאטרון רמת גן, מופת רחובות, קריית טבעון, גליל תחתון, ובהמשך אפשר יהיה לראות אותנו גם במועדוני זמר בגני תקווה ובהיכל התרבות רעננה".

אז אם בא לכם לשיר יחד עם הגרשונים, הנה רשימת ההופעות שלהם לתקופה הקרובה:

25.4 - מושב רמות נפתלי: ערב שירה מיוחד לפסח

5.5 – אריאל: סל תרבות בית ספר

         גליל תחתון: ערב שירי לוחמים במושב שרונה

8.5 - מושב מרחביה: שרים עצמאות

9.5 - מכבים-רעות: ערב שירה-מארחים את ורדינה כהן

10.5 - עפולה

11.5 – קריית טבעון: מועדון זמר

22.5 - בית ספר הר טוב צרעה במסגרת סל תרבות

את כל הפרטים ניתן למצוא בעמוד הפייסבוק שלהם ובאתר: www.gershons.com  | להזמנות לאירועים:  052-5272511