רצים בשביל הגיבורות


רצים בשביל הגיבורות

כתבה: גלית בצלאל |  צילום בנות: מרינה פורמן לוי

היא יושבת מולי. אישה יפה. הכי יפה. גם עם שיערה הקצר והמקורזל שלא ממש צומח כפי שתכננה. "גם אצלי זה צמח כך אחרי המחלה, ותראי אותי היום", אני מנסה לעודד אותה, תוך שאני מתפארת בשערי הגולש. בינינו, כשאתה מחלים מסרטן, עצם העובדה שצמח לך בכלל שיער היא כבר סיבה למסיבה. אנחנו מקשקשות לנו, כי יש לנו הרבה על מה לדבר. הרבה גורל לחלוק. היא מספרת לי על החיים המאושרים שם מעבר לים – בגאנה, שם חייתה עם משפחתה במשך שלוש שנים, עד שנכנסה לסטטיסטיקה הארורה הזו.

גלית תמיר מנהלל, בת 48, נשואה+2, הגיעה לביקור מולדת שגרתי ביוני 2018, רק כדי לגלות שחלתה בסרטן השד.

"כשחיינו בגאנה, ילדיי למדו בבית ספר אמריקאי קהילתי, שבו הייתה מסורת לקיים מרוץ למען נשים חולות ומחלימות מסרטן השד, כשהמטרה הייתה להעלות את המודעות למחלה ולעזור לנשים הגאנאיות לקבל את האבחון והטיפול הראוי. מאחר שזו הייתה קהילה מגובשת, קרה שכאשר מישהי חלתה, היו רצים למענה בחולצות שעליהן צוין שמה. בגאנה הייתי חלק מקבוצת ריצה אליה היו שייכות בנות מכל העולם. כאשר גיליתי שאני חולה, שלחתי לחברות שם הודעה שאני לא חוזרת, אלא נשארת בארץ כדי לקבל טיפולים. באחד הבקרים שאחרי הניתוח קיבלתי תמונה שלהן מהמירוץ השנתי, יחד עם תמונות ממקומות אחרים, בהן הן מצולמות רצות בשבילי, בחולצות ששמי מתנוסס עליהן. הן כבר לא היו רק בגאנה, הן היו בכל העולם. זה ריגש אותי בצורה בלתי רגילה".

אז לפני שנה החברות רצו בשבילה ועכשיו גלית רוצה לרוץ בשביל אחרות. כך נולד הרעיון להרים פרויקט כזה גם בארץ. וכדי להרים פרויקט כזה, נדרש בולדוזר, או במקרה שלנו, בולדוזרית, כזו שרצה למרחקים ארוכים, או כפי שכולם מכירים אותה - לימור רגב. הן רצו יחד בשדות נהלל. גלית סיפרה על החלום. לימור הקשיבה. משם, הדרך אל שולחן עמותת הידידים של המרכז הרפואי "העמק" הייתה קצרה. וזו הרימה את הכפפה בשמחה.

"הצטרפתי לעמותת הידידים של 'העמק' לפני חצי שנה, מתוך כוונה לסייע לבית החולים לצאת אל הקהילה ולגייס כספים עבור יוזמות נוספות מעבר לבינוי ורכישת ציוד", אומרת לימור, וממשיכה: "בסופו של יום מדובר בבית החולים שלנו, תושבי העמק, שמשרת חצי מיליון תושבים, המקום שמטפל בנו, שבו אנחנו יולדות את ילדינו. רציתי לנווט את הידע והיכולות שלי בגיוס משאבים ותרומות, לטובת פרויקטים שישתפו את הקהילה, יקשיבו לה ויספקו את צרכיה".

כך, ביום שישי, 20.12.19, יתקיים בפארק העירוני בעפולה מרוץ ורוד תחת השם "בשביל הגיבורות". המטרה: לתמוך בחולות ומחלימות מסרטן השד, להגביר את המודעות למניעת המחלה, לקדם אורח חיים בריא ולגייס כספים לטובת המערך האונקולוגי במרכז הרפואי "העמק".

רגע, אבל למה דווקא מרוץ?

"ריצה זה החיים", אומרת גלית. "אני יכולה לומר לך שהיא תמיד עזרה לי והיא הייתה חלק בלתי נפרד מההחלמה שלי. גם כשהגוף שלי נחלש נעלתי נעלי ספורט ורצתי. הייתה לנו קבוצת וואטסאפ שבה עדכנתי את בנות קבוצת הריצה מגאנה מדי יום מה קורה אתי, מתי הצלחתי לרוץ ומתי הצלחתי ללכת כי הייתי חלשה. מה שלא יהיה, הקפדתי לנעול נעלי ספורט כל יום ולצאת לאוויר, גם אם הלכתי רק מאה מטר. המוטו שלי הוא שכל אדם צריך רק נעלי ריצה ולצאת לשדה. שם הכל מסתדר ונרגע".

מרוץ "בשביל הגיבורות" יחל ב- 08:30 ויסתיים ב- 11:30, והוא מציע מקצה תחרותי של 5 ק"מ ומקצה עממי של 2 ק"מ. ואם לא בא לכם לרוץ, זה לגמרי בסדר. אתם יכולים רק לצעוד. חשוב שתזכרו שלכל אחד מאיתנו יש קרובת משפחה, חברה או מכרה שהתמודדה עם המחלה, או עדיין מחלימה מסרטן השד. זו ההזדמנות שלכם לעשות משהו למענן.

ההשתתפות במירוץ כרוכה בתשלום של 70 ₪, הכוללים ערכה של חולצה שעליה תכתבו את שם הגיבורה שלכם, מים, פירות ומדליה כמובן. במקום יתקיים גם הפנינג של דוכנים, הפעלות לילדים, יוגה, מזון בריאות, הופעה מוזיקלית של אמן אורח ומתחם של 16 מיטות לטיפולים אלטרנטיביים.

"עמותת הידידים של 'העמק' לקחה על עצמה את ארגון האירוע, כשהרבה מאוד גופים טובים נוספים נרתמו לעניין, כמו עיריית עפולה והנהלת מתחם עמק סנטר. זה אירוע שנועד לעשות שמח לכל מי שישתתף בו, להעלות את המודעות לחשיבות הגילוי המוקדם ואורח חיים בריא, להראות לנשים שבהחלט אפשר להחלים מהמחלה, וחשוב מכל, לסייע למערך האונקולוגי ב'עמק' להעניק לכל חולה סרטן את מערכת התמיכה הדרושה לו לצורך ההחלמה", אומרת לימור.

פרופסור גיל בר סלע, מנהל המרכז למחלות ממאירות במרכז הרפואי העמק, מסביר: "רפואה מותאמת אישית מקבלת הקשרים שונים ביחס לטיפול באדם החולה בסרטן. מצד אחד נמצאות הבדיקות הגנטיות, אשר בודקות שינויים גנטיים בגידול, שיכולים להביא לטיפול מכוון למחלה, ומצד שני יש את האדם עצמו, שזקוק למערכת תמיכה המותאמת לו. המטרה היא לבנות תכנית אישית עבור כל חולה, שתשלב הכוונה לאורח חיים בריא, רפואה משלימה לשיפור איכות החיים והקלה על תסמיני המחלה, לצד תמיכה נפשית על ידי פסיכו-אונקולוגיה וטכניקות עבודה של גוף-נפש. התרומות שתגענה מהמירוץ תסייענה לנו להמשיך ולפתח את השירותים שניתנים לחולים המטופלים במערך האונקולוגי של מרכז הסרטן בבית שולמית המוקם בבית החולים".

ב- 20.12.19 ניפגש כולנו ב- 8:30 בפארק העירוני בעפולה כדי לגרום לזה לקרות. בואו לרוץ איתנו, על מנת שכל חולה ומחלימה תדע שהיא לא לבד במירוץ לחיים.

לקבלת פרטים והרשמה למירוץ, בקרו בעמוד הפייסבוק: בשבילהגיבורות | 

או חייגו למרכז רפואי העמק 04-6494002