יש לכם גג סולארי? D-Solar ממקסמת לכם את הרווחים


כתבה: גלית בצלאל

אם היו אומרים לכם לפני 30 שנה שחברת החשמל תשלם לכם כסף עבור החשמל שאתם מייצרים, במקום שאתם תשלמו לה, ודאי הייתם חושבים שמדובר במדע בדיוני. אבל המהפכה הסולארית כבר מזמן כאן, ונראה שהמגמה הזו רק הולכת ותופסת תאוצה. אלפי משפחות בארץ כבר הבינו שאפשר לעשות כסף מהשמש וליהנות מהכנסה פסיבית, והתקינו מערכות סולאריות על גג בתיהן, ומאות בעלי משקים התקינו מערכות כאלה על גגות הרפתות שלהם. להקמת מערכת סולארית יש כמובן גם ערך סביבתי עצום, היות שהיא הופכת את הגג שלכם ליצרן אנרגיה מתחדשת, ירוקה ונקייה, בלי זיהום ובלי פגיעה באקלים. כך אתם גם עושים טוב לסביבה וגם מרוויחים. אבל מה קורה לאחר שהתקנתם את המערכת הסולארית על הגג? כיצד תוודאו שאתם אכן מפיקים את מלוא הפוטנציאל מהגג הסולארי שלכם, ולא מפסידים כסף?

בדיוק בשביל זה נועדה האפליקציה של חברת D-solar - אפליקציית התפעול והניטור שתוודא שאינכם מפסידים אפילו אגורה. בלחיצת כפתור פשוטה תוכלו לקבל דו"ח מקיף ומהימן, וחשוב מכל קל להבנה, בנוגע לתקינות המערכת הסולארית וכמות החשמל שאתם מייצרים.

מי שעומד מאחורי האפליקציה הוא דדי עמית, תושב כפר קיש, הנדסאי תעשיה וניהול וחשמלאי מוסמך בהכשרתו, בעליה של חברת D-Solar המבצעת ניטור ואיתור תקלות יומיומי ובדיקות ייצור תקופתיות לאיתור כשלים בהפקת החשמל. עמית טיפס על עשרות גגות במהלך 10 השנים האחרונות, ניהל פרויקטים של התקנות פאנלים סולאריים בכל רחבי הארץ ומכיר היטב את כל יצרני הפאנלים, הספקים והציוד. נפגשתי אתו כדי לבדוק במה דברים אמורים.

מאין נולד הרעיון לפתח אפליקציה שכזו? הרי בלאו הכי כל מערכת סולארית שמותקנת מגיעה עם תוכנת ניטור כלשהי.

"ראשית, יש לצערי הרבה מקרים שבהם המערכת הסולארית מותקנת ללא חיבור לאינטרנט, מסיבות שונות ומשונות של היעדר כבל תקשורת וכדומה, ואז תוכנת הניטור של המערכת אינה פעילה. אך גם כאשר המערכות מותקנות כראוי, גיליתי במהלך עבודתי בשטח לאורך השנים, שאנשים לא מבינים ולא יודעים לקרוא ולנתח את הנתונים שהמערכות מספקות להם דרך תוכנת הניטור, ובכך הם מפסידים הרבה מאוד כסף בדרך. הבנתי שיש צורך באפליקציה ידידותית יותר למשתמש, כזו שהנתונים בה יהיו מובנים ונגישים לכולם ושתספק ללקוח הרבה מעבר לניטור בסיסי של המערכת".

אפליקציית D-solar מסוגלת להפיק עבורכם דו"חות יומיים, חודשיים ושנתיים בנוגע לכמות החשמל שאתם מייצרים בפועל ופוטנציאל התפוקה הנוסף במידה שהתקלות מתוקנות. יתרה מכך, במקרה של תקלה, תקבלו גם חיווי טקסטואלי פשוט וברור על מהות התקלה, מבלי להתעמת עם נתונים מספריים מסובכים.

"האפליקציה עוקבת אחרי ביצועי המערכת הסולארית ומאפשרת מניעה של הפסדי ייצור ובכך ממקסמת את רווחי בעל המערכת באופן אופטימלי. נתוני הניטור ניתנים לצפייה ע"י בעל המערכת ועל ידינו, כך שגם אם הוא פספס תקלה כלשהי, אנחנו נדע להתריע עליה".

אילו תקלות יכולות להתרחש במערכת הסולארית?

"השמש והגשם גורמים לשחיקה של המערכת ולבלאי של חלקיה. חדירת מים למערכת יכולה למשל לגרום לקצרים. חיבורי הפאנלים יכולים להתרופף ויש צורך לחזק ברגים מדי פעם. יש הצטברות אבק על הפאנלים או עצים שגדלים ומטילים צל על הגג. כל דבר כזה יכול לפגוע בתפקוד המערכת ולגרום לירידה בתפוקתה".

מה קורה כאשר מתגלה תקלה במערכת הסולארית?

"זה מאוד תלוי באיזו תקלה מדובר. אם מדובר בתקלה פשוטה שנגרמה בעקבות הצטברות אבק, הרי שבעל המערכת יכול בקלות לתקן את התקלה בעצמו ע"י ניקוי הפאנלים. כל עוד ההפסד הכספי הוא נמוך באופן יחסי, אין צורך לקרוא לטכנאי. רק כאשר מדובר בתקלה חמורה הגורמת להפסד כספי משמעותי, יהיה צורך בהזמנת טכנאי. במקרים של תקלות חמורות, האפליקציה תשלח לבעל המערכת הודעת SMS עם פירוט מדויק של התקלה".

ייחודה של אפליקציית D-solar טמון ביכולתה "לדבר" עם כל סוגי המערכות הסולאריות, התקשורת והממירים, בלי קשר לשיטת ההרכבה שלהם. היא מסוגלת לבדוק את רמת שחיקת המערכת ולנטר כל סוג תקלה, בין אם היא קשורה לפאנלים עצמם, לרשת החשמל, או להפרעה חיצונית כלשהי.

"צריך לזכור שכל מערכת סולארית חייבת לייצר מקסימום תפוקה על מנת להחזיר את ההשקעה, וגם לעמוד בתקנים של חברת החשמל. מערכת סולארית מוזנחת עלולה להיכשל בשתי המשימות. ממחקרים שבוצעו בשטח נמצא שבהיעדר תפעול ותחזוקה ניאותים, מערכות סולאריות על גגות יורדות בתפוקתן בקצב של 2-5% בשנה, מה שעלול להצטבר לעשרות אחוזים ולחלוטין לשחוק את הרווח של בעל המערכת. גם כאשר אנשי מקצוע מגיעים לבסוף ומתקנים את התקלות, את הרווח שאבד כבר לא ניתן להחזיר רטרואקטיבית. בנוסף, הזנחה של מערכת סולארית מביאה גם סכנות בטיחותיות ופוטנציאל נזק גדול הרבה יותר, שכן התחממות הממירים וקורוזיה בחוטים עלולים לגרום לקצרים ושריפות במצב הזנחה. את רוב הנזקים הגדולים ניתן למנוע בצורה פשוטה על ידי מעקב ותפעול מקצועי".

התקנתם מערכת סולארית על הגג? אל תיתנו אפילו לשקל אחד לחמוק לכם מהידיים. צרו קשר עם דדי והורידו את אפליקציית D-Solar. העלות השנתית היא זניחה והרווח כולו שלכם! 

D-Solar

בקרו באתר: www.dsolar-energy.com

דדי עמית - 050-3908926

מייל: dediamit2@gmail.comהערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.