מקום השראה – אמנות, תרבות וקפה טוב באלוני אבא


כתבה: גלית בצלאל | צילום מבנה: שי וזדיאס הדס

מכירים את זה שאתם נכנסים למקום כלשהו, שמשרה עליכם אנרגיות כה טובות שקשה לכם לעזוב אותו? אז מקום השראה באלוני אבא הוא לחלוטין מקום כזה. בדיוק כמו שאני אוהבת. כזה שעושה לך חשק פשוט להישאר.

הכל התחיל בשנת 2016, כששירלי ברלב ויפעת גולן, הראשונה אומנית מיקס מדיה והשנייה ציירת, שכרו יחד עם מעצבת הפנים חמוטל קציר, קומה אחת בבית טמפלרי קסום באלוני אבא. כל אחת והסטודיו הפרטי שלה. בשיחות הקפה בבוקר ובמפגשים המשותפים חלמו יחד למלא את שאר חדרי המבנה באומנים יוצרים, לבנות קהילה שהיא כמו משפחה, בית לאומנים יוצרים שחולקים יחד חלומות, שאיפות, אתגרים והתפתחות מקצועית. אחרי שנים של דיבורים וחלומות, בנובמבר 2018 זה קרה.

שירלי ברלב ויפעת גולן - צילום: אסף רונןיפעת מספרת: "זה התחיל כשאני רציתי להוציא את הסטודיו שלי מהבית וחיפשתי מקום עבורו. מצאתי את הבית הנפלא הזה שיש בו המון חדרים וחיפשתי שותפים שיחלקו בו אתי. הראשונה שהצטרפה אלי הייתה חמוטל ואחר כך גם שירלי. כך עבדנו שלוש שנים, כל אחת בחדרה. היה לי צורך עז להעניק חיים למבנה. נהגתי להציץ דרך החלון למרתף הנעול והיה לי חלום להפוך אותו לגלריה. כשדירה נוספת במבנה התפנתה, שירלי הרימה את הכפפה והציעה שנהפוך את המקום לבית אומנים ולגלריה ובית קפה. פנינו לאומניות נוספות והזמנו אותן לשכור חדרים במבנה, במטרה ליצור בית אחד שיאגד תחת קורת גג אחת כמה יוצרות, ושנוכל לשווק אותו ביחד ולא כל אחת לעצמה".

החלום החל לקרום עור וגידים. אט אט הצטרפו עוד ועוד אומניות לבית - הצורפת עדי בן סימון והקרמיקאית שיינא בוצר, שתיהן משדה יעקב, איריס גל מקרית טבעון, שמעבירה כאן סדנאות יומן ויזואלי, ליאת גורדון מאלון הגליל - יוצרת ותרפיסטית באמנות, הציירת והפסלת נורית כליף מכפר יהושע והאומנית הרב תחומית נתי טל מרמת ישי. יש כאן עוד חדר אחד שעדיין מחכה לאומנית שלו, אז יוצרות יקרות, אל תפספסו את ההזדמנות.

חבורת הנשים המוכשרות הללו מארחת כאן מפעם לפעם גם מכירות בגדים ותכשיטים, אירועי הפנינג לכל המשפחה ומוסיקאים מהעמק שרוצים להיחשף.

בקומה התחתונה של המבנה נמצאת חנות-גלריה שבה מוצגות היצירות של אומניות הבית וגם של יוצרים ישראלים ויזרעאלים אחרים, לצד בית קפה המגיש קפה טוב, טוסטים וכריכים טעימים, עוגות ביתיות ועוגיות, קינוחים נהדרים כמו טפיוקה, מלבי וסחלב, יין, בירה ומיצים סחוטים. הקפה מגיע מאנין קפה מטבעון, הפוקצ'ות, המאפינס והלחמים מאווה ובתיה ברמת ישי.

ולמי בעצם מיועד המקום? לכל אוהבי האומנות באשר הם, ולמי שמבקש ליהנות מקפה ועוגה טובה באווירה הכי מיוחדת והכי יזרעאלית. מי שמגיע לכאן יכול לבקר את האומניות בשעת עבודתן אם הן פנויות לכך. זהו מקום מפגש שמעניק השראה לאומנים, אך גם לאורחים. תוכלו למצוא כאן ציורים, פסלים וכלי אמנות שימושית, לצד תיקים, מחברות מעוצבות ושלל יצירות אחרות.

ויש גם סיפור מרתק מאחורי המקום. המבנה, שהחל את דרכו כבית מגורים טמפלרי, הספיק לשמש עם השנים כמחסן הנוי של המושב, כספריה.....אבל האירוע המעניין ביותר שהתרחש כאן היה כנראה צילומי הסרט אקסודוס. כן, כן...כאן היה ביתו של ארי בן כנען, הדמות שאותה גילם השחקן פול ניומן ז"ל בסרט אקסודוס. וזו כבר פיסת היסטוריה מעניינת.

המקום פתוח בימים שני עד חמישי 9:00-14:00 וב- 17:30-21:00 ובימי ו' בשעות 8:00-14:00. בימי שבת וראשון הוא סגור.

כדאי להתעדכן על אירועים בעמוד הפייסבוק – מקום השראה

מקום השראה – מושב אלוני אבא

יפעת גולן - ציירת - 052-6903503

שירלי ברלב - אמנית מיקס מדיה - 050-7434019

אתר: www.makomhashraa.co.il

מייל: info@makomhashraa.co.il

 

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.