פיזיותרפיה התפתחותית - צעדים קטנים לעבר הצלחות גדולות


כתבה: גלית בצלאל

נולד לכם תינוק ואתם על גג העולם. אתם מנציחים כל תנועה שלו, כל מלמול. הנה הוא כבר מתהפך על הצד, יושב, עומד, הולך, ולא עובר זמן רב עד שאתם מוצאים עצמכם רצים אחריו בפארק השעשועים, מנסים להדביק את הקצב.

אבל מה קורה כשלא הכל הולך לפי הספר והאחות ב"טיפת חלב" אומרת למשל שטונוס השרירים של התינוק קצת נמוך? אתם מרגישים אבודים ורצים אל "דוקטור Google" שגורם לכם להיות עוד יותר מבולבלים, בשעה שההמלצה היא לפנות לגורם מקצועי מוסמך לבדיקה, בכל חשש להתפתחות המוטורית של ילדכם. זה בדיוק מה שעושה הפיזיותרפיסטית הנוירו-התפתחותית רעות מיכאלי, בקליניקה שלה, הפועלת מזה כשנה בחצר הגדולה שבקיבוץ מרחביה.

מהי בדיוק פיזיותרפיה התפתחותית?

רעות מסבירה: "פיזיותרפיה התפתחותית עוסקת בהתפתחות תפקודי המוטוריקה הגסה מהינקות ועד שנות הילדות המאוחרת, החל מזחילה, התיישבות והליכה בינקות, וכלה בריצה וקפיצה בילדות, לדוגמא. העיסוק בתחום זה מחייב התייחסות התפתחותית הוליסטית, התמצאות והבנה, לא רק בתחום התנועה, אלא בכל שאר מרכיבי ההתפתחות".

רעות, מוסמכת ברישיון משרד הבריאות BPT NDT, בוגרת תואר ראשון בפיזיותרפיה באונ' חיפה בהצטיינות יתרה, עברה במהלך שנות עבודתה הכשרות רבות בתחום התפתחות הילד. מעבר לעבודתה בקליניקה, היא עובדת גם במכון להתפתחות הילד בשרותי בריאות כללית, שם רכשה את מרב ניסיונה המקצועי. בנוסף, היא מנחה סדנאות התפתחות לאם ולתינוק, הרצאות והדרכות להורים וצוותים חינוכיים, ומעניקה ייעוץ והדרכות במסגרות הגיל הרך.

"כבר כילדה מאוד התעניינתי בגוף האדם", היא מספרת לי. "אחד הספרים שאהבתי במיוחד היה ספר על גוף האדם שהיה לנו בבית. אני אפילו זוכרת שהעברתי 'שיעורי הדרכה' לילדי השכונה על גוף האדם. אהבתי מאוד גם לרקוד, ובמשך שנים רקדתי בלט קלאסי, מודרני ואחרים. עד היום ריקוד הוא אחת האהבות הגדולות שלי. הבחירה בלימודי הפיזיותרפיה שילבה את שני העולמות האלה שאני כל כך אוהבת, התנועה וגוף האדם".

הקליניקה במרחביה משותפת לה ולבעלה אור מיכאלי, פיזיותרפיסט ספורט ואורתופדיה, בעל ניסיון עשיר בטיפול בילדים ונוער במכון וינגייט, בליווי נבחרות ישראל הצעירות בחו"ל ומועדוני כדורסל בצפון.

בקליניקה מטפלת רעות בתינוקות עם עיכוב מוטורי - ברכישת זחילה לדוגמה, התיישבות או הליכה, טורטיקוליס או העדפת צד (מצבים המתארים א-סימטריה צווארית של התינוק) ומעקב פגות.
מגיעים אליה גם ילדים עם איחור מוטורי ברכישת מיומנויות כמו ריצה, קפיצה או איכות תנועה ירודה ויציבה דלה. כמו כן, היא מטפלת בתינוקות וילדים עם לקויות משמעותיות יותר בתנועה, למשל על רקע שיתוק מוחין. יחד איתה בקליניקה עובדות גם תמר הורוביץ-לבנון, פסיכולוגית התפתחותית מומחית וניצה קנר, פיזיותרפיסטית המטפלת בשיטת קרניו-סקראל.

"הפסיפס ההתפתחותי מורכב מהמון תחומים - התפתחות התנועה והחושים, ההתפתחות הקוגניטיבית והרגשית, התפתחות התקשורת, המשחק, האכילה...כולם שזורים זה בזה, משפיעים אחד על השני ומתפתחים זה לצד זה בהרמוניה מופלאה. התנועה מאפשרת לנו לתפקד טוב יותר, ובקרב תינוקות וילדים היא במובנים רבים גם מאפשרת תפקודים בתחומי התפתחות נוספים, כמו לדוגמא התפתחות הישיבה בתינוקות, שמשפיעה גם על התפתחות יכולות המוטוריקה העדינה, המשחק, האכילה ועוד".

עבור רעות, הטיפול בתינוקות וילדים היא שליחות - לא פחות. היא הכי מתרגשת לבנות יחד עם ההורים בתחילת התהליך מטרות טיפול, ולחוות יחד איתם את הניצחונות הקטנים-גדולים שסוללים את הדרך, צעד אחר צעד, כמו תינוק שמצליח לזחול ולהגיע לכל מקום בבית, פעוט שעושה את צעדיו הראשונים אל הוריו, או ילד שמצליח לרכב על אופניים בדרך לגן.

"אני מרגישה שנפלה בחלקי זכות ללוות את ההורים, להעניק להם ידע וכלים כיצד לייצר סביבה מותאמת ותומכת בהתפתחות של ילדיהם, ולאורך זמן לראות את השינוי העצום שחל, לא רק אצל התינוק או הילד, אלא גם בהם עצמם", היא מסכמת בחיוך.

רעות מיכאלי – פיזיותרפיה התפתחותית

קליניקה בקיבוץ מרחביה | 050-7753783

מייל: benda.reut@gmail.com

חפשו אותה בפייסבוק

 

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.