קורונה בבעלי חיים? אין מה לפחד אך מוטב להיזהר


בימים האחרונים פורסמו ידיעות בעיתונות בחו"ל על מספר מקרים של נוכחות נגיף הקורונה בבעלי חיים, המלווה בהופעתם של תסמינים שונים המעידים על תחלואה אפשרית במחלה גם בקרב בעלי החיים.

בארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות מבהירים שעד כה לא הגיעו לווטרינרים ברשויות בעלי חיים הנושאים את הנגיף. תוצאות המחקרים שהגיעו לידי הרופאים הווטרינריים, בעזרת ניסויים שנערכו בתנאי מעבדה של חתולים וחמוסים, לא הוכיחו כי בעלי החיים המודבקים משילים את הנגיף לסביבה, והם אינם עלולים להוות מקור הדבקה לבני האדם.

בכלל המקרים הידועים של בעלי חיים שנדבקו במחלה עולה כי בעלי החיים שחלו נדבקו מבני אדם חולים אשר שהו במחיצתם, ולא הוכח בדרך כלשהי כי בעלי חיים אלו יכולים להעביר את הנגיף בינם לבעלי חיים אחרים, או לבני האדם. ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות מאמץ את העמדה הכללית של כלל ארגוני הבריאות בעולם, ונכון לבדיקות שנערכו בימים אלו, אין כל עדות לכך שבעלי החיים, ובמיוחד חתולים וכלבים, יכולים להפיץ את נגיף ה- SARS-COV-2 או להיות בעלי תפקיד אפידמיולוגי כלשהו בהפצת נגיף הקורונה לבני האדם. 

כתוצאה מכך, אין כל הצדקה לפגוע ברווחת בעלי החיים, למנוע תנועת בעלי חיים, לנטוש חתולים וכלבים, או לנקוט בצעדים כלשהם כלפי בעלי החיים באשר הם.


 ד"ר אבי צרפתי יו"ר ארגון הרופאים הווטרינרים מציין כי בשל הצורך באיסוף מידע נוסף בנושא, מומלץ לעת עתה לנקוט במספר צעדים: 

1 ) בעת הטיפול בבעלי החיים יש לנקוט בצעדים היגייניים בסיסים, כגון: שטיפת ידיים לפני ואחרי הטיפול בבעלי החיים, מניעת ערבוב בדברי המזון, כלי האוכל והציוד של בעלי החיים ובני האדם. כמו כן מומלץ לשטוף מדי יום את כלי האוכל והשתייה של בעלי החיים.

2) אנשים שאובחנו כחולים ב- COVID-19 ימנעו ככל האפשר מטיפול בבעלי החיים שבמחיצתם. במידה שהדבר אינו אפשרי, יש לנקוט בצעדי מניעה, כגון: חבישת כפפות, רחיצת ידיים ושימוש במסכה בעת הטיפול בבעל החיים.

3) מבודדים או חולים החיים בגפם – מומלץ להסדיר את יציאת הכלב על ידי מוביל או דוגווקר בתיאום מראש. יש להשאיר את הכלב קשור ברצועה למוביל או לדוג ווקר. על מוביל הכלב לחבוש כפפות ומסכת הגנה ולנהוג בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

4) הטיפול בחתולי הרחוב יימשך בהתאם לתקנות לשעת חירום - "הבהרות לציבור החקלאים והעוסקים בתחומי חקלאות ובעלי חיים, לרבות חיות מחמד".

בארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות מוסיפים כי הם מברכים על הגידול המשמעותי במספר בעלי החיים המאומצים שחל מסוף חודש מרץ. מנתונים שנאספו בארגון עולה כי קיימת עליה ממוצעת של 250% באימוץ בעלי החיים באירועי האימוץ ברשויות המקומיות. בארגון הנחו את מתאמי האימוץ לבחון בקפידה כל בקשה לגופה, לבדוק כי המשפחה המאמצת מודעת להשלכות והמשמעויות של אימוץ בעל חיים, ושהיא אכן ערוכה לטפל בו גם לאחר שתסתיים מגפת הקורונה.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.